środa, 26 marca 2008

sobota, 22 marca 2008

Osjan



Wesołych Świąt,
Smacznego Jajka,
Mokrego Dyngusa ,
i nie zalać pały !!!!

życzy piotrK



Rytuał dzwięku i ciszy (1988)





Jacek Ostaszewski - fl, kaya-kum, perc, voc
Karol Szymanowski - vib, perc, voc
Radosław Nowakowski - congas, bongos, perc, voc
Jorgos Skolias - vocal, perc
Sarandis Juwanudis - timbales, voc, tumbas, perc

Nagrano na żywo, 2 i 3 sierpnia 1987 w Pałacu Prymasowskim w Warszawie

http://sharebee.com/fe391d5e


Głową w dół (1992)




1. Dabrab
2. Nawrezsuna
3. Nawrahsuna
4. Kadzam
5. Dabok
6. Księga deszczu rozdział VI





Jacek Ostaszewski - flety proste, głos
Wojtek Waglewski - gitary, bęben, kalimba, głos
Radosław Nowakowski - conga, instrumenty perkusyjne

http://sharebee.com/18517201


Koncert w Trójce (1996)

1. I
2. II
3. III
4. IV
5. V

Nagrania z koncertu w Studio im. Agnieszki Osieckiej (Program III PR), który odbył się z okazji Dnia Ziemi w 1996 roku.

http://sharebee.com/4d47f359

środa, 19 marca 2008

Kwartet Jorgi

KWARTET JORGI to legenda polskiej sceny folkowej, jego trzon stanowią bracia Maciej (instrumenty dęte) i Waldemar Rychły (gitara). Istnieje od 1982, czasów kiedy o folku w Polce jeszcze nikt nie słyszał Sam zespół określał swą twórczość jako "muzyka zielonej fali" - połączenie muzyki etnicznej z jazzem, klasyką, rockiem akustycznym. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody. Sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata - Karpat, Irlandii, Afryki. Jest efektem wielu lat badań (np. rekonstrukcja instrumentów z wykopalisk archeologicznych w Polsce) i wyjazdów np. do Albanii, krajów byłej Jugosławii, Rumunii, na Ukrainę.


Jedna z płyt została nagrana w Biskupinie - zrekonstruowanej osadzie datowanej na 747-722 p.n.e. O otwartości i muzycznej odwadze zespołu niech świadczy fakt, że grał na swych płytach również kompozycje Chopina, Szymanowskiego czy Lutosławskiego. Maciej Rychły i jego koledzy współdziałali również z wieloma uważanymi za ważne i wybitne grupami teatralnymi. Maciej Rychły jest związany z OPT "Gardzienice" od 1991 r. Opracował muzykę do "Carmina Burana i "Metamorfoz". Prowadził badania nad muzyką starożytnej Grecji, których podsumowaniem jest płyta "Metamorfozy - Music of Ancient Greece". Prowadził też zajęcia w gardzienickiej Akademii Praktyk Teatralnych. Lider zespołu ma wreszcie na swym koncie liczne prace naukowe, publikowane m.in. w kwartalnikach "Muzyka", "Konteksty. Polska Sztuka Ludowa" i "Kwartalnik Historii Kultury Materialnej". W niezwykle bogatych zbiorach instrumentów dętych Macieja Rychłego znajdują się obok zwykłych piszczałek jaworowych m.in.: sierszeńki (rodzaj kobzy), kukawka, multanki, ligawa, własnoręcznie wykonane dudki oraz flety z rurek mosiężnych zawiniętych w korę brzozową, dwojnica, rogi, w końcu litofon wykonany z krzemienia. Mają za sobą setki koncertów indywidualnych i udział w festiwalach w prawie wszystkich krajach Europy, a także w Kanadzie i Wenezueli


Kwartet Jorgi -Vol.1 (1988)





http://sharebee.com/911fda29


Kwartet Jorgi (1991)


http://sharebee.com/091f3ae0


To i tao (1991)


01. MERGEN HARA BÖ 5'51
02. TO I TAO 11'14
03. OJ 1'27
04. SZA 8'42
05. NA HOWERLI DŻDŻY 21'32

http://rapidshare.com/files/10830485/KwartetJorgi91.rar.html

niedziela, 16 marca 2008

Magyar Rock part 4

Dawno już nie było nic madziarskiego ,ostatnio we wrześniu ,tak więc trochę ich zaniedbałem .Postaram się to nadrobić dla własnej i może jeszcze kogoś satysfakcji. Tak więc dzisiaj cztery płytki, czterech różnych wykonawców: Omega, Piramis, Koral i Hobo Blues Band .
Omegi właściwie nikomu nie trzeba przedstawiać ,najbardziej popularny wykonawca na Węgrzech, jak i węgierski zagranicą. Obok orginalnych, wydali kilkanaście płyt w języku angielskim a swego czasu próbowano ich wylansować na zachodzie, ale z niewielkim skutkiem. Za to w demoludach niewątpliwie byli grupą "numer jeden"."Csillagok utjan" to zamknięta całość, tak zwany "concept album", który obok "Idõrabló" i "Gammapolis" należy do moich ulubionych i wydaje mi się najlepszych płyt Omegi. Angielskojęzyczny album Piramisu powstał również z myślą o promocji w krajach anglosaskich. Jest to kompilacja nagrań z dwóch pierwszych , bardzo dobrych płyt. Przyznam szczerze, że wolę jednak orginalne wersje, język angielski odebrał tym nagranią ich swoisty klimat, rytm i tempo. Koral, chyba najmniej znana z tej czwórki grupa należąca do szeroko rozumianego nurtu muzyki progresywnej , ale z dużą domieszką hard rocka (co zawsze lubiałem w tego rodzaju muzyce) . Bogate aranżacje i pięknie zbudowane kompozycje to niewątpliwie atuty ich debiutanckiej płyty. I wreszcie Hobo Blues Band formacja, która powstała prawie 30 lat temu i do dzisiaj cieszy się niebywałą popularnoscią. Zawsze kiedy słucham ich muzyki nieodmienie kojarzy mi się ona z dokonaniami grupy Dżem. Niewątpliwe obie grupy mają te same blusowo-rockowe korzenie. Tak więc ,miłego słuchania a każdy komentarz będzie mile widziany.


OMEGA - CSILLAGOK ÚTJÁN (1978)


1.Nyitány (Overture)
2.Égi vándor (Skyrover)
3.Léna (Russian winter)
4.Légy erõs ! (The lost prophet)
5.Metmorfózis I. (Metamorphosis)
6.Bíbor, hölgy (Purple lady)
7.Csillagok útján (High on the starway)
8.Metmorfózis II. (The hope, the bread and the wine)
9.Finálé (Final)

http://rapidshare.com/files/91554058/KKU7O1978O8CU.rar



Piramis (1980) wersja angielska


1.You inside
2.Mama Papa would you leave us alone tonight?
3.To see you
4.Rocket
5.Born to be free
6.Wish that I had two lives
7.Dracula
9.The Gift
10.Too proud to lose

http://rapidshare.com/files/39629912/Piramis_English.rar.html


Koral (1980)


01. Elõszó (instrumentális)
02. Kiûzetés a Paradicsomból
03. Fekete bárány
04. Hangoddal ébreszt a szél
05. Maradj velem
06. A másik oldalon
07. Anyám, vigasztalj engem
08. Tudom, én is megnyugodnék
09. Amit nem mondhattam el
10. Utószó (instrumentális)


http://rapidshare.com/files/54287773/1.Koral_-_Koral_1980.rar



Hobo Blues Band -Középeurópai hobo blues (1980)


01.Operett
02.Leples bitang
03.Édes otthon
04.Hey Joe
05.Ki vagyok én ?
06.Rózsadomb blues
07.Mindenki sztár
08.Középeurópai hobo blues II.
09.Rolling Stones Blues
10.3:20-as blues

http://rapidshare.com/files/8534504/1.Hobo_Blues_Band_1980.rar

piątek, 14 marca 2008

Milion Bułgarów

One Million Bulgarians oficjalnie powstali wiosną 1986r. Praktycznie wcześniejszy projekt punkowy Red Star w tym samym skladzie przeistoczyl się w nowofalowy OMB. Za debiut "Bułgarów" uważa się udział w Jarocinie'86. W ramach Jarocina'86 wystapił też po raz ostatni punkowy Red Star! Sukces artystyczny, sensacja, objawianie jak określano występ OMB, dało zespołowi możliwość dalszego rozwoju. "Czerwone Krzaki" znalazły się na listach przebojów Rozgłośni Harcerskiej(pierwsze miejsce!) i Radiowej Trójki(ósme miejsce!). Na tych listach znalazły się też utwory "Wysadzony za wysoko i "Gwiazda Polnocy". W tym okresie skład zespołu tworzyli : Jacek Lang-voc, perkusja, samplery, Piotr Wallach-gitary, chórki, Krzysztof Trznadel - bas, chórki. W tym składzie OMB grali do końca 1987, biorąc między innymi udział w : Jarocin (86,87),Poza kontrola(86,87) Robrege(86,87), Fama (86,87,88), Rotunda-Festiwal(87), Rock na około roku(86,87 Toruń), Festiwal Życia(87 Warszawa). Trzeba dodać, że Jacek Lang udzielał się też wtedy jako perkusista w zespołach Zyio, Moskwa i jako wokalista w KSU i RSC a Krzysztof Trznadel występował z zespołem Wańka Wstańka w roli basisty.
Wiosnę 87, został zarejestrowany materiał na debiutancką płytę OMB pt."One Million Bulgarians". Jako projekt okładki użyto fotokopii obrazu Zdzisława Beksińskiego, który osobiście udzielił zgody zespołowi na użycie swego dzieła!!


Mroczna, katastroficzna, nowatorska jak na tamte czasy muzyka , aura okładki oraz antykomunistyczne teksty sprawiły, że cenzura ówczesnego PRL-u wstrzymała wydanie pierwszej płyty OMB!! Wydawcą miał być Klub Płytowy Razem...
W lipcu 87 odchodzi od zespołu Piotr Wallach i współtworzy Aurorę. Na krótko(jeden sezon) zastępuje go Darek Kulda(Kosmetyki Mrs. Pinki).
Na przełomie 87'-88' do składu OMB dołącza Stefan Ryszkowski - gitara i Leszek Dziarek - perkusja. W takim składzie OMB nagrali kolejną płytę. Druga płyta "Blues?!" ukazała się nakładem Polskie Nagrania z dwuletnim opoźnieniem(1990!). Wraz ze zmianą składu uległ też zmianie styl gry OMB (co do efektów tych zmian do dziś zdania są podzielone) a płyta "Blues?!" dopiero ostatnimi czasy zyskała uznanie środowisk alternatywnych i niezależnych!!!
W lipcu 1989 r. Jacek Lang i Krzysztof Trznadel wyjeżdżają do Francji, zmęczeni czekaniem na wydanie obydwu płyt! Tam praktycznie w składzie 2-osobowym nagrali następny materiał na trzecią już płytę pt. "Teraz albo nigdy". Tytuł nawiązywał do ówczesnej sytuacji , gdy ważyły się przyszłe losy Polski po 1989. Płyta ukazała się tuż po nagraniu - w styczniu 1990 r. Była całkiem inna niż poprzednie nagrania OMB - lżejsze brzmienia i teksty oraz sporo samplerów i automatów. Ciekawostką jest fakt, że dystrybucję tej LP prowadziła niezależna firma francuska Danceteria, która w tym samym czasie rozprowadzała pierwszą płytę Nirvany. Premiera tej płyty miała miejsce na targach muzycznych "Midem'90". Przeboje z tej płyty to : "Dupa" (cover Pudelsów) - RH(pierwsze miejsce!), "Teraz albo nigdy" i "I don't like moving" - na playlistach we Francji, Niemczech, Japonii. Z pewnością był to sukces artystyczny (znów wizjonerskie podejście do przyszłych brzmień) i wydawniczy (polska kapela na zachodzie, samodzielnie). Po wydaniu tej płyty OMB ruszyli w kolejną trasę tym razem po Francji i Holandii. Pod koniec 1990 roku odchodzi Leszek Dziarek i na jego miejsce zasiada za bębnami Guiliame Genta z Francji. Pojawia się też kolejna postać na drugiej gitarze - Joseph Pavlowski z Czech. W tym składzie OMB zarejestrowali jedynie demo(1991 Paryż). Jako ciekawostkę dodać trzeba, że OMB działali we Francji oficjalnie przy bezpośrednim wsparciu ówczesnego ministra kultury i sztuki Jacka Langa (vel Jack Lang). Takie same imię i nazwisko lidera zespołu Jacka Langa budziło sporo emocji w muzycznym środowisku Paryża... i było odważnym chwytem reklamowym co przekładało się na sprzedaż płyty "Teraz albo nigdy". Doszło także do spotkania obydwu Langów w ministerstwie w Paryżu(wiosna 1990). Po 4-ech latach OMB wracają do Polski. W tym samym składzie poszerzonym o Marcina Ciempiela(bas) i Andrzeja Paprota(gitara) nagrywają i wydają płytę "Langusta". Płyta średnio przyjęta przez krytykę, była bardziej doceniona przez fanów wrecz klasycznego rocka! Akustyczne gitary, balladowo-refleksyjne piosenki, łagodniejsze(niż zwykle) teksty, w znaczny sposób zmieniło ówczsny wizerunek OMB. Przeboje tej LP to "Trip"(pierwszy teledysk kapeli) i "Nasycony"(także teledysk). W tym okresie Jacek Lang grał też okazjonalnie z Wańka Wstańką(bas - Jarocin'94) i 1984(perkusja).
W 1995 opuszcza grupę Krzysztof Trznadel by założyć inny projekt pt. "Nine walking trees". Od tego czasu następuje sporo zmian personalnych i stylistycznych, z których niewiele wynika.


W 1999 roku powstają "Nowi Bulgarzy" w składzie : Jacek Lang - git + voc, Grzegorz Strzepek - perkusja, Grzegorz Pawelec - bas i Tim Sanford - saxofon + klawisze + chórki. W tym składzie zaczęły się też nowe poszukiwania brzmień i stylu. W 2001 r. jako przypomnienie na rynku ukazała się płyta "The best of" i była sygnałem powrotu OMB na scene rock-alternative. W 2003 do zepołu dołącza Inga Habiba(Lorien) - vokal i Kasia Markiewicz - vokal. Pojawia się też gościnnie Monika Kubacka(EVA), Krzysztof Nieporecki - special analog sound i Igor Czerniawski - klawisze. Wynikiem tej mieszanki-fuzjii jest płyta "Bezrobocie", która zebrała dobre recenzje i została uznana przez fanów za powrót legendarnych OMB! Mroczna, ciężka, przekorna i znów nowoczesna płyta została uznana przede wszystkim przez środowisko alternatywno-nowofalowe i gotyckie.
W 2004/2005 ukazała się też tak długo oczekiwana "Pierwsza Płyta", która w znaczący sposób uzupełniła nadszarpnięty wizerunek OMB. Oprócz oryginalnego materiału na tą plytę znalazło się tam też 6 bonusow w tym legendarne "Czerwone krzaki" i siostrzana wersja "Gwiazda Północy". W 2006 roku ukazuje się wydawnictwo związane z 20-sto leciem istnienia zespolu! Jest to dwupłytowy album zatytuowany "Rozkład jazdy".Na pierwszym CD znajdzie się najnowszy material OMB a na drugim jest 20 piosenek koncertowych z okresu od 1986 do 2006! Znajdują się tam archiwalne nagrania z pierwszych koncertow OMB i najnowsze utwory "Nowych Bulgarów". Na płycie są także nigdy nie publikowane utwory z początkowego okresu działania OMB.


Pierwsza Płyta (1987)



01. Wysadzony Za Wysoko
02. Betonowe Szuflady
03. Buduje
04. Amare
05. Utopić
06. Animal Love
07. Gwiazda Północy
08. Czerwoni Krzacy
09. Czerwone Krzaki
10. Gwiazda Północy
11. Przybywa Nas
12. Popatrz Mamo
13. Ona Już Tu Jest
14. Antarktyda



Blues? (1989)




1. Równowaga
2. Czarodziej
3. Psychodema
4. Zdrada
5. Zadyma Ostateczna
6. Hymn Odległego Księżyca
7. Bękart
8. Światło
9. Me-Ha-Dy-Na



Langusta (1994)


1.Nasycony
2.Nowa siła
3.Trip
4.Ballada
5.Zjada
6.Traszka
7. Classic
8.Youngster
9.Ballada (radio edit)
10.Wiadomości
11.Zgrywaja - bonus
12.Zapalony - bonus
13.Dziwka - bonus

Hasło: www.peb.pl






Rozkład Jazdy (2005)



CD1
1. Piekielny czad
2. Wyiluzuj się
3. Zaszczuty
4. Wulkankan
5. Z bata
6. Inny
7. Zmień twarz
8. Żaden styl
9. Paradise drinkers
10. Ofiary promocji
11. Rozkład jazdy
12. Wulkankan Remix

CD 2
1. Yalta High Life
2. Pusty dom
3. Przed lufą
4. Buduje
5. Czerwone krzaki
6. Popatrz mamo
7. Ona już tu jest
8. Gwiazda
9. Oddech noża
10. Betonowe szuflady
11. Buduje
12. Trip
13. Zapalony
14. Czerwone krzaki (1999)
15. Animal love
16. Przymarszcz
17. Czerwone krzaki (Bis)
18. Racje
19. Dzięki dzięki
20. Dr. Dżwięk

http://www5.zippyshare.com/v/95345190/file.html
http://www4.zippyshare.com/v/36753351/file.html

P.s
Linki pochodzą z peb.pl i z blogu Dark Independent PL

sobota, 8 marca 2008

Festiwale, festiwale

Ponieważ w ostatnim tygodniu dostałem dwa linki do płyt koncertowych nagranych podczas festiwali rockowych w końcu lat osiemdziesiątych ,postanowiem dodać jeszcze dwa i zrobić post .
Dzisiaj bez tekstu ale za to dużo muzyki .Miłego słuchania.
Pozdrowienia dla kobiet w Dniu Kobiet.

Jarocin'88


lub


Rock Pokoju'89


01.Sex Bomba - Woda
02.Sex Bomba - Kochajmy sie
03.Toy - Najwazniejsza jest higiena
04.Toy - Poszukujemy
05.Ten Dollars
06.Ten Dollars - Ratujmy slonie
07.Beer Band - Nocny zaulek, Czym jest blues
08.Mizemor - Dzungla
09.Closterkeller - Purple
10.Closterkeller - Jestes wciaz nieuchwytny
11.Closterkeller - Ostatnia noc wizji
12.Opera - To tylko sny
13.Opera - Zostalas sama
14.Foje - Foje



Festiwal życia'88





Letnia zadyma w środku zimy'89


http://depositfiles.com/files/4002266
lub
P.s
Podziękowania za linki dla R2, Suchego i Pomarancha.

wtorek, 4 marca 2008

Koncert

Po wydaniu pierwszej płyty z VOO VOO szybko odeszli Nowicki, Czapelski i Kurtis. Nowy skład uformował się na wiosnę roku 1986. Odtąd ważnymi filarami VOO VOO stali się: Jan Pospieszalski ( gitara basowa, kontrabas; niegdyś Czerwone Gitary, Marek i Wacek), Mateusz -Mateo- Pospieszalski ( m.in.: sax., flety proste, instr. klawiszowe, akordeon; wywodzący się z jazz-awangardowego zespołu Tie Break) oraz Andrzej Ryszka ( perkusja, zespoły: Krzak ,Tie Break, Young Power).W maju tamtego roku, zupełnie nowe VOO VOO, wystąpiło w warszawskim klubie Remont. Zapis tego wydarzenia ukazał się na płycie "Koncert" (1987). Część koncertu wypełniają nowe interpretacje "Faz" i "Wizyt", część to utwory premierowe - bardzo ważne dla nowego oblicza zespołu (pisane przez Wojtka Waglewskiego już z myślą o nowym składzie) - "Flota Zjednoczonych Sił" i "Sprężyć krok". W nagraniach VOO VOO z tego okresu wyraźnie już słychać "ważność instrumentalnego, improwizowanego sola" (zwłaszcza poruszającego saksofonu Mateusza Pospieszalskiego). I jeszcze coś - płyta "Koncert" rejestruje ledwie namiastkę niecodziennej atmosfery na koncercie zespołu - "magii", "jedynego, niepowtarzalnego rytuału wspólnego spotkania" - czegoś, co stanie się cennym wyróżnikiem VOO VOO, a w kolejnych, niedalekich latach doprowadzi i publiczność do naturalnego współuczestnictwa w tej muzyce, w każdym wręcz koncercie. Bo każdy stanie się niepowtarzalnym wydarzeniem. Każdy grany tak, jakby był to koncert ostatni...


Koncert (1986)


P.s
Dzięki Pomaranch już nie wiem po raz który i nie daj się wiecznej zmarzlinie