wtorek, 30 czerwca 2009

Ludzie listy piszą - cz.5

Witamy serdecznie,


W dniach 4 - 5 lipca w STANICY WODNEJ AKWEN MARINA w CZERWONAKU K/ POZNANIA odbędzie się festiwal ROCKO - GO 2009 , którego tegoroczną Gwiazdą jest zespół CETI, grupa legendarnego polskiego wokalisty rockowego i hard rockowego GRZEGORZA KUPCZYKA, która w tym roku obchodzi 20 lecie swojego istnienia. Zespól CETI wystąpi na dużej scenie festiwalowej, jak zapewniają organizatorzy Tomasz Arkusz i Sławomir Maciąg - najpiękniej położonej scenie w Polsce, o godzinie 20.30 w niedzielę 5 lipca . Przed Gwiazdą wystąpi polska młoda formacja rockowa SWAY. Na festiwalu oprócz koncertów finalistów przeglądu Dobre Rockowania i wielu młodych zespołów oraz koncertu GWIAZDY - grupy CETI , będą także i inne atrakcje, jak m.in. Piknik Motocyklowy, Skate Park, Ścianka Wspinaczkowa, Plaża i Jezioro, Paint Ball i wiele innych, a ponadto organizatorzy zapraszają na atrakcje turystyczne okolic, m.in. na taras widokowy na Dziewiczej Górze. Pozostałymi gośćmi festiwalu są : zespół Pampeluna (latino hard core) oraz Ewa Kisielewska (współpracuje m.in. z VOO VOO).Organizatorzy zapewniają także tzw. małą scenę otwartą dla wszystkich oraz wygodny dojazd z Poznania specjalnymi autobusami festiwalowymi. Szczegóły min na stronie Agencji M-ART - wyspacerowawszy/martartisticagency wyłącznego impresariatu reprezentującej tegoroczną Gwiazdę ROCKO - GO czyli GRZEGORZA KUPCZYKA&CETI. Zespół GRZEGORZA KUPCZYKA po sezonie pełnym sukcesów do których zaliczają przede wszystkim projekt pt." AKORDY SŁÓW CZYLI ROCK METAL SYMFONICZNIE" , jedyny w naszym kraju koncert zespołu hard rockowego z orkiestrą symfoniczną filharmonii i chórem i z którego to wydarzenia powstała płyta kolekcjonerska w wersji CD i DVD a jej premiera miała miejsce niedawno tj.22 maja 2009 na koncercie w Warszawie ( www.mysapce.com/kupczykcetisymfonicznie, www.akordyslow.muzzo.pl , zaprezentuje także i tę płytę oraz inne wydawnictwa zespołu podczas festiwalu ROCKO- GO, a następnie rozpoczyna już przygotowania do wydania kolejnej płyty - wydawnictwa jubileuszowego, którego atrakcje i szczegóły poznamy wkrótce. Zapraszamy serdecznie na koncert GRZEGORZA KUPCZYKA&CETI oraz na festiwal ROCKO - GO.
Zainteresowanych obecnością dziennikarzy prosimy o kontakt z agencją pod adresem :
monika.anna.gasiorek@neostrada.pl


Pozdrawiam serdecznie,


Monika A.Gąsiorek - dyr.M-ART
wyłączny impresariat GRZEOGRZA KUPCZYKA&CETI
niedziela, 28 czerwca 2009

Joy Band

Informacji o Joy Bandzie próżno szukać w internecie, jakby zapomniano że taka grupa istniała. I nic w tym dziwnego ponieważ pozostawili po sobie tylko jeden singiel wydany przez Tonpress. Powstali w Pruszkowie w 1984 roku i już rok później zrobiło o nich bardzo głośno. Joy Band został laureatem Jarocina oraz Olsztyńskich Nocy Bluesowych , stał się nadzeją i objawieniem polskiego bluesa . Zespól nie miał w składzie jakoś szczególnie utalentowanych muzyków, ale wokalistka - Monika Adamowska była klasą samą w sobie. Blondynka o idealnej figurze i niezwykłej urodzie miała niesamowity głos i charyzmę, potrafiła porwać za sobą publikę. Byłem na ich koncercie, oczarowali mnie swoją muzyką i byłem pewien że zrobią wielką karierę, podobną do Dżemu, ale tak się niestety nie stało. Monika wyszła za mąż i zrezygnowała z muzycynej kariery. Zanim jednak to się stało koncertowała jakiś czas z Dżemem w 1988 roku kiedy Rysiek miał problemy z narkotykami. I tu pytanie do Was.
Czy ktoś ma lub wie o jakichkolwiek nagraniach Moniki Adamowskiej i Dżemu ?


Joy Band i Monika Adamowska (1987)
http://rapidshare.com/files/249613588/Joy_Band.rar

sobota, 27 czerwca 2009

Zdrowa Woda


Wikipedia podaje.
Zespół powstał w 1988 r. w Ciechocinku i już w tym samym roku został laureat festiwalu "Rawa Blues". W 1989 r. wystąpił na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki, gdzie został zakwalifikowany do "Złotej Dziesiątki" polskich zespołów młodzieżowych oraz wziął udział w koncercie finałowym Festiwalu Opole '89. Kolejne lata przyniosły m.in.: występy na finałach Rawy (1992, 1993), koncert finałowy festiwalu Jarocin (1992, 1993) oraz zaproszenia na festiwale: Muzyczny Camping w Brodnicy (1992, 1993, 1994, 1998), Olsztyńskie Noce Bluesowe (1994, 1998, 2000), Fama '93, Przystanek Woodstock (1995, 1998) i wiele innych.
Po przeszło ośmiu latach aktywnej działalności koncertowej zespół doczekał się pierwszego wydania albumu na krążku CD ( wcześniej wydali dwie kasety "Piwo" i "Wino"), którego premiera miała miejsce 2 września 1996 roku. Na płycie znalazły się największe przeboje grupy takie jak: "Piwo", "Częstochowa '77", czy ballady: "Kochaj mnie, kochaj" i "Tyle chciałbym ci powiedzieć".Prosty blues z rockowym zacięciem. Płytę "Zdrowa Woda" zespół nagrał w składzie: Marek Modrzejewski - wokal, gitara, teksty, muzyka; Sławek Małecki - gitara prowadząca, muzyka ; Sławek Jagas - gitara basowa; Mariusz Taranowski - perkusja; Piotr F. Krajniak - harmonijka. W lutym 1997 roku, jako jedyny zespół bluesowy w Polsce, grupa otrzymała Nominację do Fryderyka '96 w kategorii "Muzyka Tradycji i Źródeł".
W grudniu tego samego roku w studiu Winicjusza Chrósta (dawnego gitarzysty Breakoutu) w Sulejówku, Zdrowa Woda nagrała materiał na swoją drugą płytę - "NIE BÓJ SIĘ MIŁOŚCI". Premiera albumu odbyła się 14 lutego 1998 roku (z okazji Walentynek). Materiał w pewnym sensie nawiązuje do poprzedniej stylistyki zespołu. Mimo, że często pobrzmiewa tu nuta bluesa czy boogie, to sprawia wrażenie bardziej rockowego. Ciekawostką na płycie są zaproszeni goście w osobach, Pawła Bergera(instrumenty klawiszowe), Sławka Wierzcholskiego (harmonijka ustna) i Tomka Kamińskiego(skrzypce). W listopadzie i grudniu 1999 r. ponownie u Chrósta zespół nagrał płytę pt. "DZIWNE MYŚLI", której premiera odbyła się 29 maja 2000r. Potem był jeszcze album " Między mężczyzną a kobietą" w 2005 r. i kompilacja z największymi przebojami "Balanga".

Muzyka zespołu łączy w sobie elementy czystego bluesa z ostrymi rockowymi riffami. Połączenie granego żywiołowo rocka i bluesa, a także komunikatywnych i ironicznych tekstów (po polsku) - sprawia, że zespół jest entuzjastycznie odbierany zarówno przez młodych fanów (nastolatków), 20- i 30- latków, jak i dojrzałych koneserów muzyki (nawet 40- i 50- latków).

Tak pierwsze lata istnienia "Zdrowej Wody" w wywiadzie dla "Tylko Rock" wspomina
Sławek Małecki:
"Zespół powstał na wiosnę 1988 roku. A stało się to w dość dziwnych okolicznościach. Bo Zdrową Wodę zakładałem właściwie z myślą o Rawie Blues. Przeczytałem gdzieś ogłoszenie o zgłoszeniach do konkursu, zobligowanych przesłaniem bodaj dwóch utworów. Mieliśmy mało czasu, bo zaledwie trzy tygodnie. Zdążyliśmy jednak przygotować dwa numery, zgłosiliśmy się, no a potem wygraliśmy. Do dziś nie wszyscy wierzą, że powstaliśmy trzy tygodnie przed festiwalem. Można chyba w to uwierzyć. Niewiarygodne wydaje się co innego... Że w tak krótkim czasie skomponowali własne numery... Może to dziwne, ale my od samego początku graliśmy swój własny repertuar. Nigdy nie bazowaliśmy na standardach, jak to zazwyczaj bywa z zespołami bluesowymi, które zaczynają. Owszem, czasem braliśmy na warsztat standardy, czy covery, ale tylko na próbach, nigdy podczas prezentacji publicznych. Zdrowa Woda kojarzy się z blues rockiem, ale tym radosnym, wesołym, z dużą dozą humoru. Taki właśnie jest największy przebój zespołu Piwo. Kiedy nagraliśmy pierwszą kasetę dla wytwórni Waltera Chełstowskiego, na której znalazło się „Piwo“, nigdy nie sądziliśmy, że ten utwór będzie cokolwiek znaczył. Traktowaliśmy go bardziej jako żart muzyczny, głównie od strony tekstowej. I nagle ten numer stał się znany. Słuchany był na różnych imprezach, ogniskowych, domowych, oblewanych i nieoblewanych... "

Piwo (1990)


1. Piwo
2. Zapodziałem spokój swój
3. Most nad przepaścią
4. Stąd do nieba
5. Trele morele
6. Szczęśliwy człowiek
7. Nie bądź kiep
8. Drwal
9. Balanga
10. Mam
11. W tym barze
12. Radziejów song
13. Złuda
14. To rock 'n' rollWino (1993)

1 Wino
2 Żart
3 Zadyma
4 Ja i ty
5 Szklana miłość
6 Lina
7 Garniesz się do mnie
8 Prowincja
9 Przy czwartym stole
10 Staś pan
11 Knockin' on heaven's doorZdrowa Woda (1996)

1. Lucky Man
2. Nie Bądź Kiep
3. Garniesz Się Do Mnie
4. Szklana Miłość
5. Lina
6. Częstochowa 77
7. Kochaj Mnie Kochaj
8. Piwo
9. Balanga
10. Tyle Chciałbym Ci Powiedzieć

http://rapidshare.com/files/249039304/Zdrowa_Woda.rar


Nie bój się miłości (1998)


1.Bractwo
2.Dom
3.Co ja mam
4.No i co, że jest smutno
5.Nie bój się miłości
6.Kolarze
7.Żyć jak człowiek
8.Lola
9.Zwykły człowiek
10.Gdy jest dobrze
11.Okolica
12.Kiedy byłem małym chłopcem
13.Nie mów mi, że mnie kochasz
14.Szansa


http://rapidshare.com/files/159438022/Zdrowa_Woda_-_Nie_b_j_si__281__mi__322_o__347_ci__1998_.rar

środa, 24 czerwca 2009

Bielszy odcień bluesa

Bielszy odcień bluesa - płyta zawierająca standardy amerykańskich gigantów bluesa nagrane przez polskie grupy bluesowe. Płyta została opracowana i zredagowana przez Jana Chojnackiego (przez wiele lat prowadzącego w PR audycję pod takim właśnie tytułem). Nagrań dokonano w marcu 1988 w Studio Polskiego Radia "Giełda" w Poznaniu oraz w Studio Polskiego Radia w Szczecinie. Szczególnie jedna grupa z tej składanki jest mi bardzo bliska; to krakowski Monkey Business. Bardzo dobry zespół dowodzony przez Tadeusza Pocieszyńskiego, wspaniale wypadający na żywo, wielokrotny laureat Rawy Blues . Byłem na ich koncertach chyba z dziesięć razy w końcu lat 80-tych. Można ich było usłyszeć na wszystkich większych imprezach muzycznych w Krakowie. Grywali w pubach i klubach studenckich , na zakończeniach corocznych rajdów Politechniki w których uczestniczyłem . Te nagrania to chyba jedne z nielicznych jakie nagrali. Więcej o grupie można przeczytać na stronie http://www.monkeybusiness.pl , jest tam też kilka utworów do ściągnięcia.


Bielszy Odcień Bluesa (1989)


Strona A

1. Sweet Home Chicago - Wielka Łódź
2. St.Luis Blues - Operating Conditions
3. Rock Me Baby - Monkey Business
4. Bright Light, Big City - Bluestemper
5. Boom, Boom - Street Blues

Strona B

1. Caledonia - Operating Conditions
2. Got My Mojo Working - Monkey Business
3. Stormy Monday - Heaven Blues
4. Hide Away - Free Blues Band
5. Bottle Up And Go - Street Blues

http://rapidshare.com/files/248260379/V.A_-_Bielszy_odcien_bluesa.rar


P.s
Dzięki Emdżej za zgranie tej płyty

niedziela, 21 czerwca 2009

Ludzie listy piszą - cz.4

Hello there!

I found Your blog and it has been a great joy and pleasure for me. See, I used to travel a lot from Stockholm, Sweden to Koszalin, Poland in the mid 80ies and then I got Polish rock music on vinyl LP and C-cassettes, names like Republika, Siekiera, Ziyo etc. So You must understand that finding Your blog with downloading possibilities was such an enormous surprise.

One thin I wonder. I cannot download the solo projects of Grzegorz Ciechowski? They say the link out or order. Is there any chance to download these?

I am a great fan of Grzegorz Ciechowski's music and would love to have his music on MP3. Especially I like Stan Strachu which I had once only on C-cassette. I would like to buy these Ciechowski's on CD, too, but because I now live in Oulu, Northern Finland, http:www.ouka.fi it is almost impossible. Therefore You blog has been a great help - thank you very much!

Take care,Heikki --

http://www.myspace.com/heyheikki

http://www.facebook.com/hejikkiHeikki thank you for e-mail, links to Ciechowski are active again.

sobota, 20 czerwca 2009

Easy Rider

Easy Rider - polski zespół rockowo-bluesowy założony we Wrocławiu w 1980 roku, przez braci Andrzeja i Jarosława Wodzińskich. Od momentu powstania, aż po dzień dzisiejszy konsekwentnie kroczy ścieżką pomiędzy rhythm and blues’em a kanonem rock’a uformowanym na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Zaczynali w bardzo dobrym okresie, kiedy sprowadzanie do Polski grup z Zachodu było jeszcze tak przypadkowe i okazjonalne, jak pełne zaopatrzenie w sklepach mięsnych…

Grali głównie covery takich grup jak ZZ Top, Canned Heat, Johnny Winter jednym słowem teksańskiego blusa i boogie. Wtedy takie koncerty, z muzyka znaną tylko z audycji radiowych, a do tego graną rasowo i z czadem, tutejsi zwolennicy przesterowanych dźwięków chłonęli jak gąbka. Właśnie w taki czas trafili z debiutem, a ponieważ błyskawicznie udowodnili, że to co robią - robią lepiej od innych, bardzo szybko stało się o nich głośno w całym kraju. Zadebiutowali w Jarocinie w 1980r, a już w 1981r. na pierwszej edycji festiwalu Rawa Blues grupę uznano za największe wydarzenie - wręcz objawienie festiwalu !!! Po tak udanym starcie EASY RIDER bardzo szybko znalazł się w ścisłej czołówce polskiego bluesa, prowadząc od połowy lat 80-tych nieprzerwaną działalność koncertową. Od tego czasu nazwa zespołu na afiszu jest magnesem przyciągającym spore grono sympatyków. Co sprawiło, że zespół, który praktycznie nie istniał w radio, telewizji, nagraniach, cieszył się i cieszy do dzisiaj takim powodzeniem ? Atutem grupy jest znakomita wprost umiejętność grania żywej muzyki. Jakże wspaniały jest klimat w czasie koncertów Easy Ridera. Publiczność w mgnieniu oka łapie niewidzialne fluidy promieniujące z estrady, współtworząc z muzykami atmosferę koncertów. Zapraszano ich na wszystkie najważniejsze rockowe wydarzenia w kraju. W roku 1982 koncertowali z grupą Cross Krzysztofa Cugowskiego, Tadeuszem Nalepą oraz …. odbyli tournee po Polsce z walijską formacją BUDGIE. Skład EASY RIDER zmieniał się dość często, pierwsze profesjonalne doświadczenia zdobywało tu wielu znanych później muzyków – m.in. Edmund Stasiak (później Lady Pank, Emigranci), Marek Błaszczyk (później Walk Away), skrzypek Cezary Czternastek (później Kasa Chorych). Ale nie wpływało to specjalnie ani na poziom ani na ilość koncertów grupy. Obecnie, EASY RIDER tworzą jego założyciele – wokalista i gitarzysta Andrzej Wodziński oraz grający na bębnach, jego brat Jarek. Na basie, od 1984 r. gra Jacek Gazda - wcześniej współpracował m.in. z grupą Czesława Niemena, Antymosa Apostolisa, zespołem Krzak, Kwadrat, Breakout, Big Bandami Ireneusza Dudka, oraz jako sideman z SBB. Poza Polską EASY RIDER koncertował również za granicą m. in. w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Belgii, Niemczech, Łotwie, Słowacji i Czechach. Kraje te muzycy odwiedzali wielokrotnie, bo koncerty ich cieszyły się tam zawsze dużym powodzeniem. Wtedy to zetknęli się na jednej scenie z gwiazdami tej miary co: Luther Allison, Buddy Guy, Ronnie Baker Brooks, Junior Wells, Jack Champion Dupree, Henry Mc Cullough. Jednak grupa ciągle nie mogła udokumentować swojej działalności żadną płytą. Tę fatalną passę udało się jej przełamać dopiero w roku 1989 za sprawą zbioru "Ridin' Easy". Album zawierał w większości kompozycje lidera Andrzeja Wodzińskiego, był dowodem jego wirtuozerii w opanowaniu stylu "slide", blusowych korzeni, sprawności warsztatowej grupy i rozsmakowaniu w boogie.

Niestety ani temu albumowi (promowanemu występem w telewizyjnym programie "Non Stop" Kolor"), ani o dwa lata młodszemu "Travellin' Band" nie udało się odnieść sukcesu. Drugi album również daleki jest od komercji i mimo że grupa swoimi kompozycjami podkreśla przywiązanie do elektrycznego, amerykańskiego bluesa, jest wyraźnie bardziej rockowy. Po wydaniu "Travellin' Band" grupa nadal koncertowała (w latach 93 - 96 w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na Olsztynskich Nocach Bluesowych 94, na Przystanku Woodstock 97), jednak zrobiło się o niej ciszej. Ciszę tę przerwała dopiero w roku 1999 publikacja płyty "Artysta", gdzie wszystki utwory były zaśpiewane po polsku. Album pokazał, że przez te lata muzyka Easy Rider nie zmieniła się a grupa gra z tym samym wykopem co dawniej. Jednak taka próba dotarcia do szerszej publiczności nie zmieniła rynkowej pozycji Easy Rider . Grupa istnieje do dzisiaj ,nadal pozostaje legendą a ich koncerty przyciągają rzeszę wiernych fanów. Nagrywali rzadko w ciągu prawie trzydziestoletniego istnienia, ale to się może zmienić bo przez ostatnie trzy lata wydali dwie płyty : "Live in Myszków " w 2007 i "Midnight Walk" w 2008 . Życzę im jak najlepiej bo takiej prawdziwej muzyki jaką raczy nas Easy Rider ,niestety na naszym rynku coraz mniej.Ridin Easy (1989) + Koncert '88 (Kraków, Teatr Stu)


http://rapidshare.com/files/246425793/Easy_Rider-_Ridin__Easy.rar


Travellin Band (1992)


1.Keep yourself sane, fall in love again
2.Coming to life
3.Love you madly
4.Love is gonna catch you when you're fallin
5.Can't stand so much alone
6.Honey with a Milk and Pine
7.Sun of your smile
8.Don't hurt nobody
9.Time for love

http://rapidshare.com/files/246128251/Easy_Rider_-_Travellin_band.rar


Artysta (1999)


01. Jesteśmy jak obrazy (Artysta)
02. Szczęście w sobie mam
03. Na czym świat ten stoi
04. Przyroda naszą matką
05. Okno
06. Choć na chwilę (kolęda)
07. Mój dom daleko stąd
08. Pragnę moją pieśń...
09. Blues rozdzierającej samotności
10. Tylko o jedno proszę cię
11. Ukojeniem bądź

http://rapidshare.com/files/246915713/Easy_Rider_-_Artysta__1999_.rar

środa, 17 czerwca 2009

Nalepa - Poznań - Giełda - Live

Album nagrany w marcu 1985 roku, ukazał się po raz pierwszy na płycie CD jako część trzynastopłytowego boxu, "1982-2002". Nagrań dokonano w studiu PR w Poznaniu a firma Merimpex wydała je w 1985 roku wyłącznie na kasecie. W ich realizacji wzięli udział: Tadeusz Nalepa (g. voc), Andrzej Nowak (TSA, g), Piotr Nalepa - syn Tadeusza (g), Bogdan Kowalewski (Maanam, bg) i Piotr Szkudelski (Perfect, dr).
Krążek zawiera osiem kompozycji zajerestrowanych "na żywo, ale w studiu", stu procentowe mistrzostwo muzyczne, bez żadnych upiększeń czy poprawek. Znalazły się na nim głównie utwory powstałe na początku lat 80-tych, które później ukazały się na albumie "To mój blues vol.1", jednak tym razem można je usłyszeć w odrobinę ostrzejszych, bardziej rockowych aranżacjach. Dołączono również do albumu dwa premierowe utwory "Zasady gry" i "Nauczyłem się niewiary" nagrane na początku 1985 r. dla PR w Poznaniu - z basistą Tomaszem Zatwarnickim i przy gościnnym udziale Stanisława Sojki (keyb) oraz Marka Surzyna (dr). Kaseta Merimpexu to było pierwsze solowe wydawnictwo Tadeusza Nalepy, który po dłuższej przerwie powrócił w znakomitej formie. Dodatkowym atutem kasety były rozmowy muzyków nagrane podczas sesji, pojawiające się pomiędzy utworami i nadające temu wydawnictwu bardzo szczególny charakter. Niestety pominięto je na płycie z boxu. Materiał wyjątkowy był również pod tym względem, iż był oficjalnym muzycznym debiutem Piotra Nalepy, którego gitarę możemy usłyszeć w kilku kompozycjach. Po prostu wspaniały blues, nagrany na żywo przez doskanale rozumiejących się muzyków.


Fragment wywiadu Mariusza Szalbierza z Tadeuszem Nalepą.

"Poznań – Giełda – Live 85" to kompaktowa wersja słynnej niebieskiej kasety Merimpexu, de facto pierwszego Pana solowego wydawnictwa. Ale, o ile dobrze pamiętam, początkowo miał to być dokument jednego z Pana poznańskich koncertów...
- Rzeczywiście. Okazało się jednak, że mikser był zajęty gdzieś w terenie, nie dowieźli go na czas i nie można było tego koncertu zarejestrować. Ktoś powiedział: ,,To chodź, nagramy coś w studiu’’. Mnie przypomniała się zaraz podwójne wydawnictwo Fleetowood Mac – album studyjny, bez publiczności, ale z rozmowami w studiu, taki swoisty live.

No właśnie, ale waszych rozmów, komentarzy, żartów, które nadawały tej sesji niepowtarzalnego klimatu (np. ,,Może być dobrze, chociaż jest nerwowo. Chodźcie, zagramy z jajami chłopcy i koniec!’’, albo ,,Kochanie, podaj kieliszek’’), w wersji płytowej już nie ma.
- Żałuję, że te nasze gadki się nie zachowały. W następnym wydaniu trzeba będzie je po prostu przegrać z kasety.

Ta sesja to debiut studyjny Piotra. Jak 20-latek z gitarą czuł się u boku ojca i Andrzeja Nowaka?
- Musiał to w sobie przełamać. On tam dużo nie gra, ale to, co zagrał, jest przyzwoite. Ale to były dopiero początki.


Poznań - Giełda - Live (1985)

Kaseta tak wyglądała
CD reedycja z boxuhttp://rapidshare.com/files/245690103/Poznan-Gielda-Live.rar

niedziela, 14 czerwca 2009

Ludzie listy piszą - cz.3

Witam Panie Piotrze ;)

Oczywiście na wstępie muszę powiedzieć, że świetny blog, dobrze, że ktoś robi coś takiego jak Pan, bo to wartościowa muzyka i trudna do znalezienia w niektórych przypadkach - jestem pełen podziwu ;)
A Swoją drogą gdyby Pan znalazł kiedyś czas to mógłby Pan rzucić kiedyś okiem na moją kapelę, może się spodoba ;)
Istniejemy w sumie dopiero 2 lata, no ale już troche pograliśmy-tu daje myspace'a i link do demówki jakby Pan chciał ;)
Zachęcam do posłuchania ;)
www.myspace.com/gloriawbabilonie

http://www.megaupload.com/?d=FD0CUO7I - demko 09'

Jeśli ma Pan czas to Pan napisze jak sie słucha, podoba ;)
a Jak sie spodoba to Pan może gdzieś wrzuci na swego bloga linkacza hehe :) ;D

Pozdrawiam i dziękuję za to co Pan robi,
bo nie ukrywam, że jest to dla mnie po części wazne ;))

sobota, 13 czerwca 2009

Blues po polsku

Pod koniec lat 80-tych Polskie Nagrania wydały trzy kasety pod wspólnym tytułem "Polski Blues". Niby nic nadzwyczajnego, poprostu kasety które w momencie wydania prawdopodobnie nie wzbudziły zainteresowania szerszego grona słuchaczy. Po dwudziestu latach okazało się, że są to już swego rodzaju unikaty. Nie tylko dlatego że każda część wydana była w niewielkiej ilości siedmiu tyś. sztuk , ale również dlatego że dla niektórych wykonawców były to jedyne nagrania jakie wydali . Pozatym część utworów prezentowanych na tych kasetach, była nagrana specjalnie dla tego cyklu, jest jedynym ich zapisem i próżno ich szukać na innych wydawnictwach. Niektóre z grup już nie istnieją, inne nie umieściły tych nagrań na swoich albumach co dodatkowo pokreśliło ich unikalny status.
Naprawdę kawałek dobrego bluesa, no może z domieszką rocka, a to lubię.
Dzięki "Emdżej" i Piotyr2 za te kasety.http://odsiebie.com/pokaz/3221493---f069.htmlśroda, 10 czerwca 2009

Liga duszOd początku istnienia trzon zespołu stanowiło dwóch ludzi: Janusz Centnar-git. i autor tekstów i Krzysztof Konopka-harmonijka. Pierwsze oblicze kapeli to instrumentalny jazz-rock zagrany sprawnie, lecz mało pomysłowo. Ciągłe zmiany składu (sekcja rytmiczna) niezdecydowanie w wyborze: wokalnie czy instrumentalnie, nie wpływało dobrze na rozwój grupy. Wszystko zmienia się gdy w zespole pojawia się „Dziki”- pierwszorzędny frontman i wokalista, którego głosowe popisy można było do tej pory usłyszeć przy ostrej popijawie.

Dziki dzięki samozaparciu i pomocy kolegów z „Klubu Abstynenta” odbija się od alkoholowego dna. Swoje muzykowanie zaczynał właśnie tam w zespole ARKAN. „Pewnego dnia podszedł do mnie Janusz Centntar i zapytał czy gdzieś śpiewam. Odpowiedziałem, że trochę w Klubie Abstynenta. Zaproponował mi próbę w „Promyku” z LIGĄ. Zgodziłem się i już tak zostało” - wspomina Dziki. Z wokalistą kapela zmierzała bardziej w stronę blues-rocka. W swej pięcioletniej działalności zagrali ponad 100 koncertów w Polsce. Do udanych zaliczają występ w „Akancie” z DŻEMEM oraz IRĄ w Kętach.
Na początku '91 r. (styczeń,luty) nagrywają 10 utworów w studio Polskiego Radia w Katowicach, a także występują w audycji pana Starzyńskiego „Moje muzyczne pasje”. Od tej pory zespół zaczyna grać coraz więcej koncertów. Często grywa charytatywnie (WOŚP, dzieci specjalnej troski). „Dla dzieci i ludzi potrzebujących zagram zawsze i z przyjemnością”- zwierza się Dziki, „nigdy natomiast nie zagram dla ludzi, którzy chcą na mnie zarobić”. Na scenie w śpiewanie wkłada wiele uczucia, według niego piosenka „musi żyć i docierać do serca”. Z klubu „Promyk”przenoszą się do Domu Kultury w Kętach gdzie mają próby do chwili obecnej. Skład stabilizuje się i przedstawia się następująco: Wiesław „Dziki” Kaniowski-vocal, Janusz Centnar-gitara, Krzysztof Konopka-harmonijka, Jacek Urtak-piano, Witosław Zontek-perkusja i Robert Broszczakowski-bas.

W roku '93 LIGA DUSZ wysyła zgłoszenie na Rawę Blues – marzenie każdego bluesmana. 8 maja występują na rozgrzewce przed Rawą w Chorzowie i kwalifikują się do finału jako jedna z 10-ciu kapel (51 brało udział). Główny koncert odbędzie się 25 września w katowickim Spodku. Jako jedyna kapela bisowali i całkowicie podbili serca publiczności. Dziki jeszcze parę lat temu nie myślał, iż jego marzenia się spełnią. Na Rawę chcą jechać i zagrać, nic więcej. Zaprezentować swoją muzykę. Nie nastawiają się na sukces. Być może pomyślą później o jakimś wydawnictwie fonograficznym i ktoś zainwestuje pieniądze, gdyż sami nie są wstanie wydać płyty.
Bez Dzikiego LIGA nie byłaby tym czym jest, dla niego muzyka jest wszystkim. Zaczynał od słuchania THE BEATLES, później LED ZEPPELIN, DEEP PURPLE, by najbardziej pokochać blues. Oświęcimskie zespoły ceni bardzo wysoko, uwielbia koncertową publiczność i jak twierdzi najlepsza jest ona w Oświęcimiu. Być może uda mu się wraz zespołem zrealizować swoje marzenie, aby na 5-lecie LIGI DUSZ wraz z nimi na dużym koncercie zagrały wszystkie oświęcimskie kapele. Nie dla pieniędzy, dla czystej zabawy i przyjemności. Mimo, iż dorównuje wiekowo niektórym naszym rodzicom,chce śpiewać jak najdłużej. Jak na razie czuje się świetnie. To chyba jeden z Fenomenów Rockandrolla.
Tekst: Artur (gitarzysta BLOWING SNOW)
Nie miałem pojęcia że taka grupa istnieja dopóki nie dostałem ich nagrań od Pabla ,który bywał kilka razy na ich koncertach. W necie nic nie można znaleźć oprócz powyższego artykułu. Powiem krótko, polecam, dla mnie rewelacja. Nie wiem dlaczego się nie przebili ,zasługują w pełni na to. Zresztą sami posłuchajcie.

Nie tylko w piekle

sobota, 6 czerwca 2009

Leszek Winder Blues Forever

Gitarzysta i kompozytor, debiutował w śląskim blues-rockowym zespole Apogeum, działającym w latach 1974-1975 [Jan Skrzek (hca, voc);Leszek Winder (g), Jerzy Kawalec (bg) i Michał Giercuszkiewicz (dr)]. Od 1975 do 1984 r. występował w grupie KRZAK, stając się po odejściu Jana Błędowskiego jej liderem i głównym kompozytorem.

U schyłku działalności Krzaka rozpoczął równoległe występy pod szyldem Skibiński/Winder Supersession, a po śmierci "Skiby" jako Winder Session zapraszając do wspólnych koncertów i nagrań śmietankę polskich instrumentalistów z kręgu rocka i bluesa. W programach tej formacji występował także zespół Dżem.
W roku 1985 uczestniczył gościnnie w nagraniu płyty "Cegła" DŻEMU, a następnie w rozbudowanym składzie zrealizował "na żywo" w studiu debiutancki album "Blues Forever", dedykując go pamięci Ryszarda „Skiby” Skibińskiego.
W roku 1986 Leszek Winder stanął na czele formacji Bezdomne Psy, którą oprócz niego tworzyli Jerzy Kawalec (bg) i Michał Giercuszkiewicz (dr). Owocem działalności zespołu był m.in. występ na "Rawie Blues '87", "Bluesie nad Piławą '90", album "Bezdomne Psy" (1986) oraz gościnny akompaniament na solowej płycie Józefa Skrzeka "Live" (nagrania koncertowe na festiwalu w Jarocinie 1986) i autorskich płytach Jana Skrzeka: "Kyksówka blues" (1989) i "Nowy Świat blues".
W roku 1994 gitarzysta wszedł w skład grupy SKRZEKWINDERGIER, z którą zaprezentował się podczas "Rawy Blues '94". W latach kolejnych wraz z Kawalcem i Giercuszkiewiczem koncertuje głównie w chorzowskim klubie "Leśniczówka".
W roku 1996 muzycy, zasileni Rafałem Rękosiewiczem (keyb) i Bronisławem Dużym (tb), towarzyszyli na estradzie Janowi Skrzekowi. Efektem występu jest materiał live kolejna wspólna płyta "Kyksa" i Bezdomnych Psów : "Modlitwa bluesmana w pociągu" (1997). Płyta została uznana „Najlepszą płytą bluesową dekady”
W roku 1999, z okazji jubileuszu 25-lecia powstania, reaktywowała się w oryginalnym składzie grupa Apogeum.
W roku 2001 reaktywował się w swoim pierwotnym składzie zespół Krzak. Jak przed laty zespół podczas koncertów był odbierany entuzjastycznie. Śmierć Jerzego „Kawy” Kawalca przerwała działalność zespołu. Jedyny album z tego okresu to „Live in Waltrop” [2002].
W roku 2002 powstaje zespół Śląska Grupa Bluesowa. To artystyczna i osobowa kontynuacja zespołu Apogeum i Bezdomne Psy.
Po śmierci Kawalca początkowo basistą jest gitarzysta Mirosław Rzepa. W tym składzie zespół towarzyszy w lutym 2004 Elżbiecie Mielczarek w pierwszej po 20 latach milczenia trasie koncertowej.
Ostatecznie basistą grupy zostaje weteran polskiej sceny rockowej Jacek Gazda. Zespół rozpoczyna prace nad nową płytą Jana „Kyksa” Skrzeka pt. „Śpiewam pieśń dla bluesa”

W roku 2004 rozpoczyna działalność grupa Błędowski Winder Band. To rozwinięcie myśli artystycznej Krzak współbrzmienie gitary i skrzypiec z mocną sekcją blues rockową....W sierpniu 2004 roku zespół odbywa z wielkim powodzeniem swoją pierwszą trasę koncertową . Jesienią i zimą 2004 powstaje pierwsza płyta zespołu.
Obecnie oprócz Śląskiej Grupy Bluesowej koncertuje z zespołem Krzak oraz Błędowski-Winder Band.Skibinski Winder Supersessions


http://rapidshare.com/files/241254377/Skibinski_Winder_Super_Sessions.rarLeszek Winder - Blues Forever (1985)


http://rapidshare.com/files/241275622/Winder-Blues_Forever.rar


Bezdomne psy (1988)


http://rapidshare.com/files/241886083/Bezdomne_Psy.rar


Więcej muzyki Leszka Windera można znaleźć tu:
http://musicblog-piotrk.blogspot.com/2007/06/leniczwka.html

P.s
Gołe zdjęcie wykonał mistrz Makowski .


czwartek, 4 czerwca 2009

Boogie dziadka "Skiby"
Zmarł 4 czerwca 1983 roku w Białymstoku na skutek przedawkowania narkotyków. Za życia powtarzał czasem kolegom, że gdy kiedyś umrze chce, by mu nad grobem zagrać bluesa. Tak też się stało, zespół złożony z jego przyjaciół oddał mu tę smutną przysługę.


Urodzony 20 stycznia 1951 roku w Toruniu , kompozytor i instrumentalista grający na harmonijce ustnej i kazoo. Zaliczany był do grona najbardziej charakterystycznych postaci naszej estrady. Wyróżniał go niezwykle spontaniczny stosunek do wykonywanej muzyki, a jego gra na harmonijce tchnęła wielkim ładunkiem ekspresji i radości. Skiba zdobył popularność jako współzałożyciel i członek białostockiej grupy Kasa Chorych. To właśnie w jej szeregach święcił w latach 1976 - 1982 swe największe sukcesy. Wraz z nią wystąpił na najważniejszych festiwalach w kraju , a wykonawczego kunsztu gratulował mu sam John Mayall podczas swego pobytu w Polsce, kiedy to wspólnie jamowali w jednym z warszawskich klubów. Od lata 1982 roku został członkiem grupy Krzak. Po raz ostatni stanął na scenie 21 maja 1983 roku podczas Rock-Areny w Poznaniu w koncercie poświęconym pamięci Mudde'go Watersa. Po jego śmierci wielu artystów nagrało utwory poświęcone jego pamięci, a od roku 1984 przyznaje się nagrodę jego imienia najlepszemu wykonawcy Jesieni z Bluesem odbywającej się w Białymstoku.


Tribute to Ryszard Skibinski

Blues córek naszych


1. Rodeo Blues
2. Droga do sklepu monopolowego
3. Zgniła porzeczka
4. Szalona Baśka
5. Blues Chorego
6. Blues Córek naszych
7. Blues 45%
8. Blues zardzewiałej żyletki
9. Blues o rannym wstawianiu
10. Pierwsze 8 godzin
11. Good Morning Blues
12. Herkules Blues
13. Gdybym był wichrem
14. Chwile z El
15. C.C. RiderP.s
Tekst pochodzi z wkładki do plyty Skibinski Winder super session.
Dzięki jackk2 za pomoc