poniedziałek, 6 września 2010

Ahimsa

"Kładziemy nacisk na klimat. Chcemy grać transowo" - tak twierdził w jednym z wywiadów Tomik, perkusista, autor tekstów i inicjator powstania Ahimsy.

"Ahimsa" to polska grupa powstała w 1989 r. w Warszawie. Nazwa pochodzi od odmiany filozofii hinduistycznej /polegającej na zasadzie nie wyrzadzania zła/... Zalożycielami zespołu byli Tomek Grewiński - instrumenty perkusyjne i Tomek Sierajewski - gitara, wkrotce do zespolu dolączył brat Grewińskiego, Mirosław Grewiński - gitara basowa. Przez dłuższy okres zespół poszukiwał wokalisty, jeden z przejściowych nabytków Paweł Krawczyk został gitarzysta grupy. Dopiero w 1993 r. do zespołu przyłączył się na stałe wokalista Andrzej Mazurkowski. W tym czasie grupa utworzyła firmę fonograficzną Harmony Records i własnym sumptem wydała dwie kasety ("Słońce świeci dla wszystkich" - jedyne nagrania z wokalistką Ingą i "Live Reitschule') oraz dwie winylowe EP-ki ("Daleko", "Sami przed sobą"), stając się jednym z najciekawszych przedstawicieli sceny niezależnej. W roku 1995 biorą udział w nagrywaniu płyty Houk "Generation X" oraz wydają własną, przekrojową płytę "Ducha nie gaście", zawierającą ponownie nagrane utwory z wcześniejszych kaset. Gościnny udział w niej wzięła Kasia Nosowska - anonimowo podpisujac sie Kasia. W tym samym roku zespół wziął udział w festiwalu Przystanek Woodstock, a jego nagrania znalazły się na kasecie "Czymanowo '95 - Przystanek Woodstock Live vol. 1", która wyszła w roku 1996. Ahimsa uczestniczyła również rok później w tej imprezie a na dokumentującym ją albumie znalazł się ich utwór, "Czyś byłś tyś". Ostatnia plyta "Hokus Pokus" ukazała sie w 1997 roku z goscinnym udzialem Tomka "Lipy" Lipnickiego /..2 teksty na płycie napisała niejaka Katarzyna Szczot, czyli znana wszystkim jako Kayah /wówczas partnerka życiowa Tomka Grewińskiego/..po wydaniu płyty zespóą zawiesił działalność.Jeszcze w początkowej fazie działalności członkowie zespołu brali udział w demonstracjach i pikietach przeciw wiwisekcji i corridzie oraz w akcjach antyfutrzarskich. Grupa występowała w programie telewizyjnym "Animals" i propagowała zdrowy, zgodny z naturą styl życia.
Ahimsa wielokrotnie koncertowała za granicą - w Czechosłowacji, Rosji, Niemczech, Francji, Danii, Austrii i Włoszech. Poprzedzała także polskie występy znanych zachodnich zespołów z kręgów niezależnych - Bad Brains, NoMeansNo, Assassins Of God, So Much Hate, MDC."

Wywiad z grupą w "Tylko Rock", z marca 1997 roku.


Słońce Świeci Dla Wszystkich (1991)


1.Instrumental
2.Swit
3.Ahimsa
4.Strumien
5.Inny czlowiek
6.Fason ignorancji
7.W pogoni za... w dazeniu do...
8.Sami przed soba
9.Jezeli dobrze
10. Szydercy
11. Wiele prawd
12. Jasnosc
13. Anusi
14. Bariery
15. Tatiru tiru peppe

KLIK


Live in Reitschule (1992)
Dziękuję Janowi za ten materiał


KLIK


Ahimsa i Expert (1992)


KLIK


Sami przed sobą (1992)


Miejsce na twój link


Ducha nie gaście (1995)


1. Ahimsa
2. Ciemność
3. Strumień
4. SMH
5. Ducha nie gaście
6. Maziless
7. Dziewiąty
8. Prośba
9. Wspomnienie
10. EMO
11. Laleczka
12. Spotkania
13. Strumień II

KLIK


HOKUS POKUS (1997)01. Kansas
02. Świat ginie w nas (gościnnie LIPA)
03. Wszystko lub nic
04. Kiedy nadejdzie dzień
05. Gady
06. Usta
07. Kotłopał
08. Choćbyś
09. Czyś byłś tyś
10. Dunaj
11. Fader
12. O czym jest Twój krzyk
13. Hej! Hej! Leśny dziadku
14. Strach
15. Jak długo jeszcze
16. Usta (Bonus track)

KLIK

P.s
Notka na podstawie Wikipedii i różnych innych info z netu

11 komentarzy:

mietek pisze...

a obecnie (od dłuższego czasu) Tomik to menadżer Kayah.

Anonimowy pisze...

Witam Posiadam wywiad z zespołem Ahimsa z 1997r. i opisy płyt - przesłac ??? Przemek
pozdrawiam

Piotr K. pisze...

No pewnie, każdy materiał mile widziany.
:-)

peiter pisze...

mieli zagrać z nami na jesieni 95 w Międzychodzie, ale zażądali od organizatorów takiej kasy, że... niemniej pierwszą płyte wspominam bardzo milo:)

Hej pisze...

Na którejś z woodstockowych składanek też coś tam Ahimsy jest.

Anonimowy pisze...

@peiter

Na jakims blogu czytałam ze masz i mozesz wstawic skany czystych polskich kaset magnetofonowych. Bardzo pieknie o nie prosze :)
Sorry za off

arturro pisze...

dałbyś z tysiąc złotych, żrby Inga również śpiewała na pozostałych produkcjach grupy

arturro pisze...

sorry - dałbym - żeby...

żarówa pisze...

z tego co pamiętam to podobno z Ingą był ten problem że miała wówczas cholernie zazdrosnego chłopaka. a panowie wiecie , że zgoda na przebywanie dziewczyny w towarzystwie mlodych rockmenów jest troche niebezpieczna :) - i to nawet tych spod znaku Straight edge.

Anonimowy pisze...

Polefcam:
http://www.youtube.com/watch?v=BXw0WalrLm8
http://www.youtube.com/watch?v=KuBGZQ8ghxI
Swoją drogą, czy ktoś może ma cały ten koncert z Polonii 1 nagrany na VHS-ie? Występowała tam również Armia. Może ma ktoś i podzieliłby się?

Muzyka Klasyczna pisze...

Zupełnie przez przypadek znalazłem nieco Ahimsy na półce u kolegi, niezwykłe, o jak dużej ilości dobrej muzy nie wiemy...