sobota, 30 kwietnia 2011

Muzyka z kurnika - SchizmaSCHIZMA to jeden z najdłużej działających i najbardziej znanych, polskich zespołów grających hard core.
Początki grupy sięgają 1990 roku, wtedy to punkowa Kompania Karna zdecydowała się na zmianę stylistyki. Bydgoska grupa szybko zdobyła ważną pozycję na niezależnej scenie hc/punk. Pierwsze wydawnictwa kasetowe ”Live in Bydgoszcz” i ”Live in Torun” uznawane są za kultowe produkcje polskiego hard core'u. Działania Schizmy od zawsze charakteryzowała wyjątkowa bezkompromisowość i wierność brzmieniu hard core i etyce niezależności.
W początkowym okresie działalności grupa grała połączenie hardcore oraz punk zaś w tekstach podejmowane były tematy osobiste oraz problematyka antyfaszystowska. Autorem tekstów piosenek zespołu Schizma w tym okresie był Martin Eden; właśc. Marcin Kornak - niezależny poeta bydgoski, w latach 90. związany ze środowiskiem anarchistycznym, antyfaszystowskim, ekologicznym i literackim.
Po zmianach w składzie (w szczególności na pozycji wokalisty), od połowy lat 90. Schizma zdecydowania zaczęła reprezentować nurt hardcore w swojej postawie oraz warstwie muzycznej, zaś w tekstach utworów grupa podejmowała przede wszystkich tematy społeczne oraz konflikty międzyludzkie. Swoją pozycję na scenie grupa umacniała kolejno albumami "Miejskie Depresje" i "Pod Naciskiem" wydanzmi przez QQRYQ , "Unity 2000" oraz najbardziej dojrzałą płytą (nagraną w języku angielskim) "State Of Mind" .
Jednak głównym elementem działalności SCHIZMY są niezwykle żywiołowe, gromadzące wielu zagorzałych zwolenników koncerty.
źródło: wikipediaLive in Toruń (1991)


Miejsce na Twój link


Miejskie depresja (1994)


KLIK


Pod naciskiem (1996)KLIK


Unity 2000 (1998)01. Till death
02. East-west
03. Generatio-mowement
04. Strong as one
05. Ilumination
06. Kids
07. I declare a war
08. Responsibility
09. Stay out
10. unity 2000 crew
11. Positive outlook
12. Jednosc

KLIKState of mind (2001)
1. Liar
2. Ol’skool h8
3. State of mind
4. Broken man
5. PC hypocrisy
6. Hunted
7. One of us
8. All but hearts
9. Don’t wanna wait
10. Scars for life
11. Maintain
12. Stand
13. Screaamin’ for change


3 komentarze:

Mirosław pisze...

A ze dwa razy zdarzyło mi się grać ze Schizmą - jeszcze gdy za mikrofonem stał Salem. Wspólne grania skończyły się tym, że mój ówczesny bębniarz Pestka skończył jako wokalista Schizmy i pozostał tam po dziś dzień. Jeśli chcecie posłuchać jak bębnił (a zapierdalał jak marzenie) w playerze na moim blogu znajdziecie naszą orkiestrę M.A.D. Krew z głośników :))))

Piotr K. pisze...

Chętnie bym posłuchał ale zapomniałeś zostawić adresu Twojego bloga.

amon1967 pisze...

Ożesz fak! Zapomniałem :)) www.amonowicz.pl