niedziela, 2 listopada 2008

Hammer


Zespól powstał na jesieni 1985 roku w Karpaczu, założycielami byli: Krzysztof Laska i Andrzej Szenajch. Pierwszy skład zespołu: Robert Köhler - voc., Andrzej Szenajch - git, voc., Krzysztof Laska - git, Adam Leszczyński - bass, voc., Tomasz Klimczak - dr., voc. Początkowo muzycy występowali w makijażach niczym Kiss. A propos mała zagadaka dla tych którzy czytają moje wypociny. Który jeszcze zespół występował w kissopodobnych makijażach ? Jako podpowiedź dodam że na początku lat 80-tych mieli wspólną trasę koncertową z TSA. Ciekawe czy ktoś ich jeszcze pamięta. Ale wracajmy do tematu. Pasmo sukcesów rozpoczęło się w styczniu 1986 od wygrania eliminacji regionalnych Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki. Na OMPP zespól doszedł do finału gdzie otrzymał Nagrodę Dziennikarzy. W tym samym roku zespół wziął udział w Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie, którego został laureatem (jako jedyny zespół metalowy). W 1987 roku nastąpiła zmiana składu i stylistyki muzycznej. Najpierw Jacka Osucha zastąpił Robert Kuryś a potem Andrzeja Szenajcha - Maciej Sawicz. Występy na Metalmanii'87 i 88 przypieczętowały jego awans do metalowej pierwszej ligi tamtych czasów . Plonem pierwszego koncertu była, wspólna z Destroyerem, płyta live. Zespól podjął współpracę z Metal Mind Productions, ruszył w trasę po Czechosłowacji. W kolejnych latach zespół wydaje kilka studyjnych albumów: Hammer (88), Shermann (89, angielska wersja Hammera), Terror (90). Album "Hammer" jest niezłą próbką polskiego thrashu końcaa lat osiemdziesiątych. Wyraźnie słychać na nim inspiracje Megadeth i Metallicą. W 1992 roku Hammer podpisuje umowę z niemiecką wytwórnią Shark i wydaje angielskojęzyczną wersje płyty Terror. Następnie zespół nagrywa jeszcze album Mind Crushing Mirror (93) i niespodziewanie znika ze sceny.


Hammer (1988)


1. On Ma Granat
2. Obóz
3. Mask
4. Innym Niż Ja
5. Szerman
6. T.O.D.
7. Szał
8. HamletSHERMANN (1990) angielska wersja Hammera

1. Shermann
2. Camp
3. The oddest dream
4. Different from me
5. For her my nut
6. Destroyer
7. RageTERROR (1991)


1. List Do Ministra Wojny
2. Nato
3. Gniew Anioła
4. Outside Lookin' Out
5. It's War
6. Nasze Animals
7. Stul Pysk
8. Pieśń Pijanego DziadaTERROR (1992) wersja angielska


1. Terror
2. Streetfighter
3. Shut up
4. Inside lookin' Out
5. Monsters
6. Angel's wrath
7. This is war
8. Old man
9. Stick the hammer


P.S
Jeśli jest hasło to takie www.thrashmageddon.com

11 komentarzy:

ralph pisze...

Ja kiedyś miałem taką kasetkę Polmarku -"Polish Metal Assualt"(mogę się mylić co do tytułu)na której Hammer umieścił utworek "Rekin Młot",zabawny ale chwytliwy:)Pamiętam jeszcze przeróbkę kolędy "Wśród mrocznej ciszy" ,która była umieszczona na splicie z Destroyerem (Metalmania'87).Swego czasu Hammer razem z Destroyerem ,Open Fire i Stosem żądzili na liście Metal Top 20 we wspanialej audycji radiowej Muzyka Młodych:)!

Anonimowy pisze...

Ta kasetka z Polmarku to "Metal Attack 88"

Anonimowy pisze...

Fajna kapela, moze niedlugo doczekamy sie remasterki jakiejs od strony MMP, byly Dragony, byl Stos, bedzie Destroyers i Non Iron wiec pora tez na Hammera ;]

Jarek

Piotr K. pisze...

Napewno na to zasługują.

Anonimowy pisze...

kurcze, stare dzieje się przypominają.. okładka polskiej wersji Terroru na pierwszy rzut oka kojarzy się z VoiVodem. Ludzie - pamiętacie jak okładki płyt metalowych opisywał w trójce Miecugow Grzegorz?

pzdr peiter

Anonimowy pisze...

co do pytania o makijaże , to grupa PX ze śląska , na pewno coś takiego miała , pamiętam ich z Jarocina

Plavix68 pisze...

W makijażach występował

JAGUAR

zdyrma pisze...

Nie pamietam dokladnie co grali w Jarocinie 88, ale atmosfera byla goraca i mam fotki. Jedna na moim blogu.

http://www.garnek.pl/zdyrma

Anonimowy pisze...

Miło poczytać po tylu latach :)
Wolf Köhler
Görlitz / de.
Ex Hӓmmer

(ps - z tego co wiem, wszyscy jeszcze grają. )Pozdrawiam serdecznie.

http://www.youtube.com/user/2007enter?feature=mhum

Anonimowy pisze...

Piotr K. jest bardzo skromny .
Zapomniał dodać ze sam grał w Hammerze bodajże od płyty Sheraman aż do końca

Anonimowy pisze...

Piotr K. ps Śmieszny?!