sobota, 21 lutego 2009

DusseldorfTen post został napisany przez samych członków grupy, znanych z wczesniejszych występów w takich formacjach jak : Zilch, Nowy Horyzont, Garaż w Leeds. Muzycy są nadal aktywni, połowa tej kapeli gra w VSI. Zapraszam na ich stronę http://www.vsi.pl/ . Grupa znana pewnie tylko nielicznym, mnie na przykład, nie. Fajnie, że chcieli się podzielić swoją twórczoscią sprzed prawie dwudziestu lat . Te nagrania nigdy nie były wydane na płycie czy kasecie.

"Zespół powstał w 1989 roku w Katowicach. Pierwsze próby odbywały się -tradycyjnie- w piwnicy jednego z bloków mieszkalnych, gdzie dwójka założycieli (wokalista Adam Białoń i klawiszowiec Adam Radecki- obaj ex- Nowy Horyzont) urządziła skromne studio i zajęła się dźwiękowymi eksperymentami w stylu wczesnego Kraftwerk, Cabaret Voltaire czy Front 242. Jedynymi instrumentami były wtedy: syntezator Mooga, automat perkusyjny, taśma magnetofonowa, mikrofony i przetworniki elektroakustyczne w stylu phaser czy flanger. Początkowo chodziło o "zrobienie" nietuzinkowego materiału do nadchodzącego FMR Jarocin'89 (tam nastąpił debiut sceniczny) potem jednak pojawiły sie pomysły realizacji happeningów o charakterze typowo industrialnym, realizowanych w obiektach przemysłowych, gdzie oprócz głosu i wygłaszanych manifestów dominować miała muzyka maszyn "wygrywana" na żywo i w 100% pochodzenia akustycznego, (tj. przekładnie, koła i inne mechanizmy wydające dźwięki). Niestety, odbyła się tylko jedna taka impreza - "Uleczmy maszyny", zagrana w hali maszyn starej drukarni w październiku 1989 roku.

Po występie na FMR Jarocin'89 duet sporo występował w całej Polsce, używając dość oryginalnego jak na owe czasy instrumentarium: głos, moog, taśma i wspierając się od czasu do czasu samplerowym akompaniamentem Dariusza Krzywańskiego ze szczecińskiego Kafla. Oprócz koncertów, grupa publikowała ulotki, eksperymentowała z fotografią i nagrywała sporo muzyki studyjnej stopniowo odchodząc od pierwotnych założeń prymitywnego, spontanicznego industrialnego rytmu i brzmienia. Wraz z pojawieniem się MIDI muzyka grupy stawała się mniej autentyczna, bardziej konceptualna a teksty traciły na autentyczności. Ta sytuacja doprowadziła do rozłamu w grupie - na przełomie 1991/92 roku miejsce Adama Białonia zajął Marcin Jasiński. Jego wokal o zdecydowanie rockowym charakterze a także zaangażowane teksty zmieniły oblicze Dusseldorfu na bardziej dojrzałe i konsekwentne, podążające jednak w strone nieuniknonej komercji. Utwory komponowane w kultowym zestawie Atari/Steinberg były bardziej uporządkowane, poprawnie brzmieniowo i aranżacyjnie a do tego nagrane na całkiem przyzwoitym sprzęcie. Niestety utraciła na tym strona "koncertowa" grupy - zrezygnowano z analogowego grania na żywo na rzecz gotowych podkładów pod wokal Marcina. Tak zaczeła się powolna agonia Dusseldorfu jako kapeli o ambicjach koncertowych. Ostatecznie w połowie 1993 roku zespół zakończył działalność. Dwaj założyciele kontynuowali potem swoje kariery w zespołach: Nowy Horyzont (Białoń) i VSI (Radecki)."


Dusseldorf (utwory niepublikowane)


1. Potęga ludu
2. Nie uciekaj
3. Manifest
4. Królewska Huta
5. Projekcja
6. Judentanz
7. Dlaczego
8. Wodospady
9. Deutschland Punk Bass
10. Daj więcej
11. AnschlussDusseldorf 1989 - 1992


http://rs455.rapidshare.com/files/200704021/Duselldorf_-_89-92.rar

P.S
Wielkie dzięki Stefan.

13 komentarzy:

sytri pisze...

Zespol poznalam juz hmm...dosc dawno a to za sprawa tej kasety wydanej przez Odd records prowadzona przez Marka Golde( niezle rzeczy wydawal-m.in.Schistosome,NH+ czy zespol Marka-Collapse BI)....swoja droga wielka szkoda ze tak wiele muzyki przepadlo...

http://rapidshare.com/files/200704021/Duselldorf_-_89-92.rar

Piotr K. pisze...

Dzięki SYTRI za tę kasetę. Tak jak już napisałem, takie wydawnictwa cieszą mnie bardzo, ponieważ są już nieosiągalne. Nie znałem tej grupy do zeszłego tygodnia, a teraz mogę sobie posłuchać muzyki która gdzies mnie minęła niezauważona.

sytri pisze...

ZILCH z 1987 roku....

http://rapidshare.com/files/200774946/Zilch-1987.rar

bardzo dobre okoloindustrialne brzmienia...

dada pisze...

Hmm - z niektórymi opiniami (napisanymi - jak sam wspomniałeś - przez sam zespół) nie do końca się zgadzam. Akurat Dusseldorf poznałem właśnie w 1992 r., gdy byli w opisywanej niby "agonii". I uważam, że akurat z Marcinem na wokalu brzmiało to naprawdę nie najgorzej. Miałem okazję widzieć ich na żywo w warszawskiej Alfie w 1992 r. (jedna fotka z tego występu jest w pierwszej paczce). Marcin miał wyrazisty wokal, nieźle pasujący do mocnych, komputerowych dźwięków. Choć niestety nie były to jego klimaty - rzeczywiście był raczej rockmanem i, mimo nienajgorszego efektu, nie wszedł w Dusseldorf całym sercem....

Ale super, że Stefan te nagrania puszcza "w świat" - część z nich miałem na kasetach, przymierzałem się, żeby "kiedyś" to pozgrywać. Gdyby tak jeszcze kiedys wrócić do Nowego Horyzontu - mam wrażenie, że też miał jakieś nagrania studyjne (czy "półstudyjne") w okresie zimnofalowym.

Anonimowy pisze...

Chwała muzykom Dusseldorfu ze zechcieli przypomnieć swoje nagrania. Przypomnijcie jeszcze Garaż w Leeds, bardzo proszę.

Kasia pisze...

Witajcie,
Garazu w Leeds niestety nie mam, ale studyjne demo Nowego Horyzontu z 1986 roku i to w niezłej jakości - tak :-) Chyba prześlę Piotrowi coby to zainstalował...
Pozdro Stefan

Anonimowy pisze...

Super, w końcu udało mi się po długich poszukiwania natrafić na nagrania Dusseldorf'u :).
Czy można poprosić o re-upload materiału Dusseldorf 1989 – 1992 ?
Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam

Marek T

Anonimowy pisze...

'Utwory niepublikowane' powaliły mnie na plecy! Fenomenalna produkcja! Niestety, link http://rapidshare.com/files/200704021/Duselldorf_-_89-92.rar już nie działa - Zielona Góra wnosi o ponowny upload 89-92 :)

Anonimowy pisze...

Witam, miałem kasete Dusseldorfu, raany cudne czasy.
Czy jest szansa na upload??

dziękuje i pozdrawiam
Tomek

Jan pisze...

Szanowny Panie,

Pozwoliłem sobie skorzystać z materiałów zawartych w Pańskim blogu. Podałem źródło i "zareklamowałem" To, co mi w duszy gra. Dzięki Pańskiej działalności udało mi się wiele dowiedzieć na temat polskiej alternatywy. Serdecznie dziękuję. Chciałbym też przyłączyć się do próśb o ponowny upload nagrań Dusseldorf.

link do wpisu:

http://panmuchomor.pinger.pl/m/3210628/dusseldorf-potega-ludu

Pozdrawiam!

Anonimowy pisze...

czy ktoś mógłby wrzucić Düsseldorf do sieci. niestety wszystkie znalezione linki nie aktywne:(. z góry dzięki!

dada pisze...

Dusseldorf ukazał się na cd:
http://requiem.serpent.pl/dusseldorf/index.html

greenny pisze...

please, new link!