niedziela, 5 kwietnia 2009

Gudonis

Było o Exodusie, więc przy okazji jeszcze jedna postać którą warto przypomnieć. Władysław Komendarek, biografia zaczerpnięta ze strony http://www.mooza.pl/.Władysław "Gudonis" Komendarek wyrosły na gruncie muzyki rockowej, dziś uważany jest za jednego z weteranów polskiej muzyki elektronicznej.Władysław Komendarek urodził sie 10 października 1948 roku. Pseudonim artystyczny "Gudonis" przyjął na początku lat osiemdziesiątych. Już w dzieciństwie miał kontakt z muzyką, rozpoczyna edukację w szkole muzycznej.Przez lata otaczała Komendarka i pasjonowała muzyka. Grał na gitarze rytmicznej, później jako klawiszowiec. W 1976 roku - zakłada wraz z braćmi Andrzejem i Wojciechem Puczyńskimi, Zbigniewem Fyk, Pawłem Birułą zespół "Exodus". Po wspaniałym okresie działalności grupy, po siedmiu latach zespół rozpada się, Władysław postanawia kontunuować drogę muzyczną samodzielnie. Lata 80 to nieprzerwane umacnianie się artysty na rynku muzycznym, rozwijanie swojego warsztatu muzycznego, swoistego charakterystycznego stylu. Tworzy w tym okresie miedzy innymi muzykę do przedstawień teatralnych, do filmów. Sporo koncertuje. Zapisy koncertów ukazują sie na taśmach. Wydaje pierwsze płyty.Początek lat 90 to pasmo dalszych sukcesów, koncertów, komponowania muzyki, ukazują sie kolejne albumy Władysława "Fruwająca lalka", " Tajemnice horyzontów" zbiór wcześniejszych utworów z lat 1984-89 to tylko niektóre z nich. W 1992 roku zdobywa szczyt TOP TLEN (trójkowej listy elektronicznych nagrań) kompozycją "35 śmietnik atomowy". W ciągu swojej ponad dwudziestoletniej działalności solowej wydał kilkanaście płyt, tworzy nadal muzykę do przedstawień teatralnych, koncertuje. Komendarek do dnia dzisiejszego zaskakuje nowoczesnymi pomysłami i koncepcjami artystycznymi. Nie trzyma się sztywno reguł muzyki, stad bardzo trudno "zaszyfladkować" artystę. Tworzy i nagrywa w domowym studio w sochaczewskich lasach. Tematów dostarczają mu najcześciej własne przeżycia, wrażenia, obcowanie z przyrodą. Więcej informacji na jego stronie domowej http://www.komendarek.art.pl/ , tam również można kupić jego płyty.Dotyk chmur (1987)http://www.megaupload.com/?d=4O1KYD5TPromenada (1989)


http://www.megaupload.com/?d=G2HB8MIA


Tajemnice horyzontu (1992)


1.Polowanie w Puszczy Białej (6.13)
2. Ranek nad Wisłą (3.39)
3. Droga do Sahary (5.33)
4.Bitwa robotów (3.38)
5. Modlitwa Inków (6.22)
6. Krople rosy (4.04)
7. Opętanie (4.21)
8. Podwodny spacer (4.58)
9. Leśna przechadzka (4.55)
10. Sen shoguna (4.05)
11. Pogoń za laserem (4.06)
12. Budowa nowego świata (13.25)
13. Obiegowa gra (3.43)

http://www.odsiebie.com/pokaz/2087526---5e16.html


Poławiacze sumień (1993)1. Piramida 1
2. Taniec elfów
3. Carefree
4. Rozmyślania na górze S
5. Poławiacze sumień
6. DJ Deliver It
7. 35 śmietnik atomowy
8. Odgłosy wiosny
9. Kołysanka
10. I’m on My Own


http://www.megaupload.com/?d=6G0X60HT

17 komentarzy:

Funky Koval pisze...

Wow. W sedno. Właśnie byłem w trakcie poszukiwań naszego rodzimego Alexa Patersona i Youtha w jednym :)) Dzięki.

marekjarek5 pisze...

Interesujące, wysyła winyle? Edycji CD proponowanych płyt nie ma, albo ja nie wiem że są?

Hmmm.....

Ogromnie zestarzały się te nagrania z jego pierwszych płyt. No brzmi to jakby dziecko grało na klawiszach kupionych w sklepie z zabwkami......

Piotr K. pisze...

Pewnie ma to na cd ,bo kto by mu teraz vinyl wytłoczył.ha ha ha. Napisz do niego to się przekonasz , tam jest adres e-maila .

marekjarek5 pisze...

Napisałem, czekam na odpowiedź.

Anonimowy pisze...

ale hipis.....

Lucha pisze...

Witam. Kolejny świetny post. Jakby ktoś był zainteresowany posiadam jeszcze płytę "Tajemnice horyzontu". Jak są chętni to proszę pisać.

Anonimowy pisze...

od dawna poszukuję "Tajemnic horyzontu" Fajna elektronika, szkoda, że ostatnio p.Władek zmienil kierunek, pozdrawiam i dzięki za poprzednie płytki.

Piotr K. pisze...

ja jestem chętny.

Anonimowy pisze...

A jak ma brzmieć skoro to tylko 128 kbps? Takim "przypominaniem" zniechęca się tylko ludzi do słuchania, nieraz bardzo wartościowej, starszej muzyczki.
128 kbps w roku 2009 - żenada.
Roller

Lucha pisze...

Oto link do "Tajemnic horyzontu"
http://www.odsiebie.com/pokaz/2087526---5e16.html

Piotr K. pisze...

Dzięki Lucha.
Roller mam nadzieje że się wystarczająco znichęciłes i więcej nie będę musiał ci odpowiadać.

Anonimowy pisze...

Wcale nie musisz odpowiadać. Wystarczy żebyś trzymał poziom i nie rozpowszechniał nagrań w tak fatalnej jakości.
Roller

Piotr K. pisze...

Na tym blogu nie będzie bezstratnych formatów, pisze to już kolejny raz.
Jesli kogos to nie zadawala - sorry,polecam emule albo blog markajarka, ale na nim trzeba się dzielić a nie tylko łykać.
A najlepszym wyjsciem jest założenie swojego własnego bloga i prezentowanie tego co się lubi w jakosci jaka zadawala.

Anonimowy pisze...

Nie odwracaj kota. Nie chodzi o żadne formaty bezstratne. Jak sam pisałeś chcesz przypominać starszym i prezentować młodszym polską zapomnianą muzykę, apeluję więc żebyś czynił to tak jak dotychczas nie przekraczając pewnego, dobrego poziomu. Jakość nagrań Komendarka jakie przedstawiłeś jest fatalna, być może gdyby to był punk albo heavy metal nie miałoby to aż takiego znaczenia, ale w muzyce elektronicznej tę słabiutką jakość słychać i bardzo to razi nawet niewprawne uszy. W ten sposób ubliżasz artyście i zniechęcasz do jego muzyki, co przecież mija się, jak sądzę, z celem Twojego bloga.
Roller

Piotr K. pisze...

http://www.komendarek.art.pl
to jest link.
A to cytat ze strony :
"Istnieje możliwość zakupu wszystkich moich płyt. Wybrany album z przesyłką kosztuje 35zł. Proszę w takiej sytuacji
o e-maila."

kamilzawada pisze...

Będzie w styczniu we Wrocławiu. Przyniesie mi parę albumów i to jeszcze winyle. Na komputerze ma nagrania jakie dokonał w domu trochę koncertowych. Jakoeś przegrane z winyli też. W wytwórniach na pewno są mastery. A poza tym można kupić w Empiku Zeta reticuli IV. Ja sciągnąłem klasykotronikę. A w sklepie winylowym można kupić we Wrocławiu promenada i dotyk chmur.

Kamil Zawada

Isamir pisze...

Hello friends,
I would find the work of Wladyslaw Komendarek called "Kupcy Czasu" and others that you have. Thank you very much. Isamir - Brazil - isamirpp@gmail.com