sobota, 4 grudnia 2010

Orkiestra Ósmego Dnia

Jan A.P. Kaczmarek swoją karierę rozpoczął od pisania muzyki do spektakli awangardowego, zaangażowanego politycznie Teatru Ósmego Dnia. Później wspólnie z Grzegorzem Banaszakiem stworzyli Orkiestry Ósmego Dnia. Koncertowali z powodzeniem w całej Europie. W 1982 roku wyjechali na tournee do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrali, dla niezależnej wytwórni Flying Fish Records, swój debiutancki album, "Music For The End". Po latach sukcesów Orkiestry w kraju i w Europie oraz po nagraniu kolejnych płyt dla Savitor, w 1989 roku Kaczmarek wyjechał na stałe w USA. Więcej o laureacie Oscara na jego stronie http://www.jan-ap-kaczmarek.com/

Ciekawostką są instrumenty których używał na płytach i koncertach Orkiestry Ósmego Dnia. Tak o nich opowiada:

Fidola Fishera to instrument podobny do cytry, posiadający miniklawiaturę. Powstał, żeby zastąpić fortepian czy pianino w domach, których nie było na nie stać. Ma aż 60 strun. Dla amatora był zbyt skomplikowany - te struny trzeba było nastroić. Dla zawodowca - w oryginalnej formie zbyt prosty. Sto lat temu, w Niemczech, wyprodukowano tylko krótką serię fidol. Moją poważnie przekonstruowałem, usunąłem klawiaturę, zmieniłem tak, żeby grać na niej jednym lub dwoma smyczkami. Nie było żadnej tradycji, wzorów, mistrzów gry na fidoli. Stworzyłem własną technikę. Fidola - szokująco inna -zmusiła mnie do oryginalności.

Niewkacz został skonstruowany po to, żeby móc na nim grać na żywo z orkiestrą symfoniczną i nie być - jak na delikatnej fidoli - zagłuszonym. Konstrukcyjnie to powiększona, zmodyfikowana
fidola, ma 99 strun, szerszą skalę i większe pudło rezonansowe. Zbudowali go w 1983 roku poznańscy lutnicy, panowie Niewczykowie, Stefan i jego syn Jakub. Stąd nazwa - od Niewczyk-Kaczmarek. Niestety, los nie był dla niewkacza łaskawy, został użyty tylko peryferyjnie w kilku nagraniach, a także na kilku koncertach w latach 80. Tak naprawdę nigdy go nie ujarzmiłem. To jedyny egzemplarz na świecie. Czeka na swój dzień.


Muzyka na koniec (1982)KLIKAt the last Gate (1984)KLIK


Czekając na kometę Halleya (1985)


California in blue (1995)10 komentarzy:

Jacek Sosna pisze...

DIG 199 nie dałoby się w lepszym formacie gdzieś podesłać?

Piotr K. pisze...

Niestety nie. Wszystkie pliki z cyberprzestrzeni.

Anonimowy pisze...

A moznaby jeszcze raz pierwszy link?
Juz wygasl :(((

Anonimowy pisze...

Może jedna z tych dziesięciu osób które to zassały była by tak uprzejma i wrzuciła to na jakiś serwer.

Anonimowy pisze...

Pan Jan A.P. Kaczmarek skompromitował się wyrażając zgodę na skomponowanie muzyki do zakłamującego naszą historię gniota pt. "Tajemnica Westerplatte". Od tego czasu bojkotuję wszystkie jego dokonania, do czego i innych gorąco namawiam.

quid pisze...

DIG 199 jest na allegro ;P..cena okolo 200 zl

Anonimowy pisze...

Piotrze,
w linki wygasły, mozna upload ?

JP

øשlqæda pisze...

happy new year. i just found your blog while looking for more music from this enchanting artist. unfortunately, the links are dead :( i would love it if you might consider re-upping them, the first three albums in particular, sometime in 2012. thank you very much :)

muzanowa.pl pisze...

Piękne wspomnienie. Wspominam te płyty z wielkim sentymentem. Mam je zresztą do dziś. To mnóstwo świetniej muzyki. Dzięki za fajny blog.

vulcangas pisze...

hey there: same question as the good old øשlqæda: could you upload these records - i am searching for them since a while and don't seem to get them anywhere. you are my last hope! thanks