środa, 27 lipca 2011

RAS

Poznańska formacja reggae, która powstała w 1986 r. Z ważniejszych dat w początkowej fazie działalności stanowił występ na pierwszej edycji toruńskiego festiwalu Africa is Hungry w 1991 r. Grupa zagrała także na Reggae nad Wartą, Muzycznym Campingu w Brodnicy, czy Winter Reggae w Gliwicach dołączając szybko do czołówki polskich formacji.Głównym problemem zespołu był brak wokalistów. Z RAS występowało wielu śpiewających artystów rodzimego nurtu reggae takich jak: Jah Jah (Bastion), Andrew Grey Shereni (Rocka’s Delight), Mamadou Diouf (Pol-ska), Jarex (Bakshish), Kristafari i Violka (Stage of Unity). Na dłużej zagościła w Zespole tylko Violka, a współpraca z nią zaowocowała kilkoma niezłymi koncertami.Następnym etapem w historii RAS były kolejne zmiany personalne i pojawienie się młodego wokalisty Pawła Wudarskiego. W grudniu 1991 r. w studiu Roberta Brylewskiego Złota Skała zarejestrowany został materiał , który ukazał się rok później na kasecie „Stick & Carrot”. Muzykę na nim zawartą stanowiło łagodne reggae,a niektórzy recenzenci narzekali, że nawet zbyt cukierkowate.- „My nie chcemy grać cukierasów. Może to chwilowo tak brzmi, ale na pewno nie było takiego założenia. To jest brzmienie bardzo miękkie faktycznie, ale to jest takie wibrujące brzmienie” - mówili muzycy w jednym z wywiadów.Kilka utworów z tej sesji pojawiło się też na składance „On The Rock”. W chwili ukazania się „Stick & Carrot” zespół praktycznie nie istniał z powodów personalnych.

Africa is Hungry Live in Toruń (1991)KLIK


Stick and Carrot (1991)
KLIK

P.s
Materiał pochodzi ze strony http://polskiereggae.blogspot.com/

6 komentarzy:

winylek pisze...

Interesująca nalepka "105". Jak mniemam kaseta pochodzi z jakiś zbiorów, może prywatnych, a może publicznych, bibliotecznych. ciekawe co było do 104, i dalej ;-)
No ale, Pietrek tego nie wie, bo on tylko " kseruje" ostatnio.

Piotr K. pisze...

Brak czasu i chęci.

piotyr2 pisze...

Głównie to chyba o te chęci się rozchodzi.Ostatnio mało konstruktywnych muzycznych dyskusji się odbywa pod postami.

winylek pisze...

Sezon ogórkowy :-)

Piotr K. pisze...

Dokładnie. Pozatym wakacje i dzieci na głowie. Poprostu mniej czasu zwłaszcza w weekendy.

porto pisze...

W plikach, w porównaniu z kasetą Złotej Skały (GR 005) jest zamieniona kolejność utworów 12-14, więc myślałem, że wydanie Gold Rock miało jakąś wcześniejszą wersję, ale jak widzę, taśma wydana przez Aurę też ma jako 12 - Ras machine, 13 - Warsaw dub, 14 - Dub sound macabre. Może ktoś ma możliwość to zweryfikować?