sobota, 8 października 2011

Pop Session '78

Kaseta która po latach stała się legendarną (żeby nie powiedzić kultową) ponieważ były to pierwsze zarejestrowane nagrania grup z nurtu tzw. Muzyki Młodej Generacji. Poniżej trochę historii Pop Session zaczerpniętej z potalu "W matni".

Miedzynarodowe Konfrontacje Muzyczne "POP SESSION", organizowane byly od 1975 r. przez Baltycka Agencje Artystyczna BART z Sopotu oraz Polska Agencje Artystyczna PAGART. Koncerty odbywaly sie w amfiteatrze sopockiej Opery Lesnej. Byl to jedyny owczesny polski festiwal mlodziezowych odmian muzyki rozrywkowej, jak pisali organizatorzy, bedacy festiwalem "bez nagrod, bez 'wyscigow po trofea i laury', wreszcie bez zbednego szpanu i zadecia. Festiwal bedacy w swym zalozeniu miejscem konfrontacji osiagniec naszej muzyki rozrywkowej z reprezentatywnymi trendami jakie panuja na rynkach muzycznych krajow socjalistycznych i nie tylko."

Obok polskich wykonawcow, w festiwalu wystepowaly grupy zagraniczne. W 1975 jako gwiazda wystapil "Die Puhdys" z NRD, natomiast w 1976 r. "Mud" z Anglii i "General" z Wegier, a z polskich grup zadebiutowalo wowczas KOMBI.

Od 1978 roku festiwalowi towarzyszyly koncerty w ramach "Muzyki Mlodej Generacji", odbywajace sie w sopockim Teatrze Lesnym. W 1978 roku wystapily grupy: DRIVE z Krakowa, EXODUS z Warszawy, HEAM z Poznania, KOMBI z Gdanska oraz ślaski KRZAK, w 1979: KASA CHORYCH z Bialegostoku, KWADRAT z Katowic, ORKIESTRA DO UZYTKU WEWNETRZNEGO z Kielc, RES PUBLICA z Torunia oraz MECH U.N.F, ONOMATOPEJA i ROCK UNION z Warszawy. W 1980 roku zapadla decyzja o przeniesieniu przegladu do Jarocina, gdzie w latach 70. odbywaly sie Wielkopolskie Rytmy Mlodych.

Ostatni festiwal w ramach "Pop Session" odbyl sie w roku 1981 i byl swiadkiem debiutanckiego wystepu grupy TSA (po raz pierwszy jako kwintet - z Markiem Piekarczykiem).Program Pop Sesion 78 przedstawiał się następująco:
13 lipca:
"Omega" (Wegry)
Christopher (Krzysztof Klenczon) - (USA)
Petra Janu z zespolem "Pro-rock" (Czechoslowacja)

14 lipca:
"Stern Combo Meissen" (NRD)
Holger Biege (NRD)
"United Jazz & Rock Ensemble" (grupa miedzynarodowa)

l5 lipca:
"Kreis" (NRD)
"Laboratorium" (Polska)
Magdi Body z zespolem (Wegry)

16 lipca:
Halina Frackowiak z zespolem "Heam" (Polska)
"Auracle" (USA)

Dodatkowo codziennie w sopockim Teatrze Letnim po oficjalnych koncertach odbywało się fabularyzowane widowisko muzyczne zatytułowane "Muzyka Młodej Generacji" w którym występowały młode polskie zespoły. Utwory z tego widowiska znalazły się na kasecie wydanej przez Wifon.

Muzyka Młodej Generacji (1978)

P.s
Linki z sieci , ale po nazwach domyślam się że to zgranie zrobił stały bywalec tego blogu i jego nieustający krytyk ,kolega MarekJarek vel.Analogowe Ucho.
Dzięki

13 komentarzy:

winylek pisze...

Żeby było zabawniej kasetę kupiłem, na przypadkowej aukcji, o ile dobrze pamiętam, za 2 xłote. :-)

Wersje nagrań, są wersjami studyjnymi.

winylek pisze...

Swoją drogą, może kiedyś pokażą na kanale TV, Kino Polska Muzyka. Oni tam takie, cuda, perły, wyciągają z mroków, lochów, że oczu oderwać nie mogę. :-)

Anonimowy pisze...

Panie Piotrze!
Przede wszystkim wielkie dzięki za umieszczenie tego materiału!!! Proszę wierzyć, że sporo czasu tego szukałem i to bez skutku. Nawet dwukrotnie na
Pana blogu w komentarzach zwracałem się z prośbą o jej publikację. Wreszcie się doczekałem :)
Jeszcze raz DZIĘKUJĘ!!!
Pozdrawiam serdecznie!
Tymon

Anonimowy pisze...

To nie mp3 ,szkoda. ha ha ha... pozdro arekL

Piotr K. pisze...

@Tymon , Tak się złożyło że miałem to zgranie wcześniej ale mi się gdzieś zapodziało. Dopiero parę dni temu znalazłem na rosyjskim forum.

Anonimowy pisze...

Utwor 'Pieniadze' podpisany jest nazwiskiem Skawinskiego, tymczasem muzyk zapozyczyl motyw z 'Dollars' grupy Rare Bird, nie raczac o tym wspomniec. Oups...

Anonimowy pisze...

mam pytanie . czy istnieją jakieś nagrania grupy Heam ? czy H. Frąckowiak śpiewała z nimi utwory ze swojego repertuaru ? Czytałem gdzieś , że to w głównej mierze była muzyka instrumentalna.

Rysiek pisze...

No, niezłe, niezłe. Pozdrawiam R z http://mojtopwszechczasow.blogspot.com/

Analne Ucho pisze...

otagowane,podzielone,format mp3 320 http://analneucho.wrzuta.pl/plik/9ZFF6W3HNw2/pop_session_78_muzyka_mlodej_generacji

Anonimowy pisze...

jeszcze jeen link http://www.speedyshare.com/file/JEDXa/Pop-Session-78-Muzyka-Mlodej-Generacji.rar

Anonimowy pisze...

"Wspomnienia z pleneru" raczej w wersji singlowej, niż z tej niesławnej składanki "The Singles"?

Anonimowy pisze...

dzien dobry, mozna prosic o powtorne wrzucenie na stronke? z gory dziekuje.

Anonimowy pisze...

Masz może nagrania Res Publiki?