sobota, 28 stycznia 2012

Stephans

STEPHANS to obok Ewy Braun, Happy Pills czy Krzycz jeden z pierwszych polskich przedstawicieli gitarowej alternatywy wychodzący poza ramy klasycznego punk-rocka, inspirujący się dokonaniami przedstawicieli zza wielkiej wody. STEPHANS to również pierwszy polski zespół którego dokonaniom zaczęto przypinać łatkę "emocore".


 ....Historia STEPHANS zaczyna się parę ładnych lat temu, jednak nie jest ona na tyle ciekawa by ją przybliżaś szczegółowo. Zespół zalożyli: Marek Lechki - gitara, Marcin Loks - gitara, wokal i Krystian Lobacz - perkusja. W pierwszym składzie nie było basisty, co być może wpłynęło na charakterystyczne brzmienie zespołu w początkach działalności. W tym składzie w 1993 r. STEPHANS nagrał na koncercie kasetę, która wydał własnym nakładem z wkładką odbitą na xero. Nosiła ona tytuł "Koncert" i rozeszła sie w ilości ok. 300 sztuk. Rok poźniej, wiosna 1994 r. ukazuje się druga demówka - "Raz Na Zawsze", której nakład był nieco mniejszy. W tym samym roku od zespołu odchodzi Marek, a jego miejsce zastępuje basista - Sebastian Szostak. W wakacje 1995 r zespół nagrywa pierwszy poważniejszy materiał, wydany przez wydawnictwo Kornicore pod tytułem "Kochanka Powieszonego".
Kaseta cieszy się sporą popularnością i rozchodzi się w nakładzie większym niż poprzednie wydawnictwa. Po ukazaniu się kasety z zespołu odchodzi perkusista Krystian, a wkrótce też basista - Sebastian. W sierpniu 1996 r. ustala sie nowy skład zespołu - obok Marcina są to: Jowita Palica na perkusji oraz Jarek Kowaluk na basie - oboje grający dotad w Arteriosclerosis Obliterans. Nowy materiał Stephans nagrywa na wakacjach 1997 r., nosi on tytuł "Minimal 7:20", jednak ukazuje się on dopiero rok później w bardzo ograniczonym nakładzie, rownież pod szyldem Kornicore. W chwili jego ukazania się w zespole nie ma już Jowity, a jej miejsce za bębnami od czerwca 1998 zajmuje Lukasz Wnuk. W tym czasie powstają utwory do najbardziej znanego wydawnictwa - "Semi", które nagrano we wrocławskim studio Tuba i które ukazało się na kasecie wytwórni Every Color. Zespół ożywia działalność koncertową - grając miedzy innymi z zespołami Krzycz, Ewa Braun, Starzy Singers, Spokoj, Kristen, Kill Your Television, Plum, Landmine Spring i innymi. .. W okolicach 2000 roku aktywność zespołu zostaje ograniczona do prób i tworzenia nowych utworów. Efektem tego jest anglojęzyczny materiał, który ukazuje sie w 2003 r. na kasecie pod tytulem "Slowly moving sound waves" nakładem Every Color Prod. Jeszcze przed ukazaniem się materiału – na początku 2002 roku zespół zawiesza działalność. 2/3 zespołu udzielało się w formacji Last Train Is The Slowest. ( every color wydaje ich plyte). W roku 2005 wznowiony na CD-R zostaje materiał „Minimal 7:20” a na poczatku 2006 „Semi”, potem także "Slowly...". W lutym 2006 roku Stephans gra na charytatywnym koncercie w Wołowie głównie utwory z czasów "Semi" Od tej pory co jakiś czas pojawiają się spotkania towarzysko - muzyczne, które byc może wkrótce nabiorą regularności..:). ..
Tekst pochodzi z facebooka grupy http://www.myspace.com/stephanswolowband


Kochanka Powieszonego (1995)


1. Kochanka powieszonego
2. Kiedyś
3. Ulice
4. Cisza
5. Sytuacja
6. Piasek
7. Podstawa istnienia
8. Gdzieś za Jerozolimą

KLIK

Minimal 7.20 (1998)


01. Słowa
02. Listopad 1997
03.Znikam
04. Między niebem a ziemią
05. Z deszczem
06. Bonanza
07. Czas miejskich buntowników
08. Twoje pociągi
09. Eden express
10. Białe autobusy
11. Żaden
12. Minimal

KLIK


Semi (2000)


1. Samotność
2. Constans
3. Światła, stare neony
4. Miejsce, które zna każdy
5. Semi-spontan
6. -13 C
7. I zawsze będę...
8. Telefonuj nocą
9. Pusto, niebezpiecznie spokojnie

KLIK

12 komentarzy:

mietek pisze...

a Marek Lechki to teraz reżyser filmowy.

peiter pisze...

błagam, napiszmy "emo-core". przynajmniej bedzie to mialo coś wspólnego z tamtymi czasami. sam czysty termin "emo" już się tak wyświechtał i zdegenerował w użyciu, że dzis oznacza tylko pomalowane oczy, tłuste wlosy i podarte trampki na wychudlych odnózach...

Piotr K. pisze...

Skoro błagasz to poprawię.
:-)

malarz pisze...

Link do "Semi" to powtórka linku do Minimal...

Piotr K. pisze...

Poprawione.

Anonimowy pisze...

a masz może pełną wersję `kochanki powieszonego` z 13 a nie 8 utworami?

Piotr K. pisze...

Nie mam.

loko pisze...

hej, jesli ktos bylby zainteresowany to plyta "SEMI" ukazala sie w tym roku na limitowanym winylu, natomiast za jakis miesiac wychodzi "Kochanka Powieszonego" rowniez w limitowanym nakladzie 100 sztuk na czerwonym winylu. Oba wydawnictwa dostepne na www.nopasaran.pl oraz czasem na allegro. Pozdrawiam. Marcin. ( ex-stephans:) )

Anonimowy pisze...

http://stephans.bandcamp.com/
lubię :)

szybkilester pisze...

fajnie, że winyle i bandcamp ale a'propos tego drugiego to przydałaby się możliwość ściągnięcia tychże albumów choćby do słuchania w samochodzie bo z dużym plackiem raczej słabo to wychodzi ;)

Anonimowy pisze...

Drogi Autorze bloga, uaktualnij proszę linki do ściągnięcia Kochanki i Semi :)

szybkilester pisze...

obie płytki są już do pobrania za friko na bandcamp...