sobota, 17 listopada 2012

Jasiek, malarz pokojowy

Janusz Reichel  – muzyk, poeta, działacz społeczno-kulturalny i ekologiczny, publicysta naukowy i popularnonaukowy, wykładowca akademicki.

Rozpoczął muzykowanie we wczesnych latach osiemdziesiątych. Grał wtedy w nowosądeckich zespołach: w nowofalowym EGO 4.5 (wyróżnienie na wojewódzkim przeglądzie zespołów muzycznych w Nowym Sączu w 1983 roku) oraz awangardowym NO PASARAN (drugie miejsce i nagroda za kompozycje na podobnym festiwalu rok później).

Kolejnym rozdziałem w twórczości Janusza był założony w 1986 roku punkowy zespół ZIMA, który działał z przerwami do 1991 roku. W 1988 roku podczas wojewódzkiego przeglądu zespołów muzycznych w Radomiu grupa zajęła I miejsce. Po grupie pozostały nagrania wydawane na kasetach w tzw. trzecim obiegu. Podczas koncertów i w nagraniach Janusz powraca czasem do piosenek ZIMY, wśród których wiele nadal zachowuje swoją aktualność. Pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych zaprzyjazniona z ZIMĄ grupa MASTURBACJA z Tomaszowa Lubelskiego wykorzystała w kilku swoich piosenkach teksty Janusza.

Od 1991 roku Janusz Reichel rozpoczął swą indywidualną drogę artystyczną. W latach 1993-94 współpracował z grupą ATMAN. Jedną z piosenek Janusza umieścił na swojej płycie "Mam kły, mam pazury" (1996) zespół DEZERTER. Od wiosny 1996 roku do końca lat 90-tych - oprócz realizacji własnych planów - Janusz grał na gitarze w grupie ARCHINTA.

Piosenki Janusza Reichela bardzo trudno jest określić jednym wspólnym mianem. Są to zwykle akustycznie wykonane kompozycje, z bardzo oszczędnym akompaniamentem. Na koncertach - od 1997 roku - można usłyszeć Janusza także z gitarą elektryczną.

Po 2000 roku Janusz nagrał do tej pory tylko jedną płytę "Autozdrada", jednak w ostatnich latach różne piosenki ukazywały się na składankach i wydawnictwach tematycznych w kraju i za granicą.


Janusz Reichel (1993)KLIKJasiek malarz przeciwko wielonarodowym wampirom (1999)


 
KLIK


Autozdrada (2001)

 
01. Autozdrada
02. Popieraj jaśka malarza
03. Należę do partii (mniejszości stanowią większość)
04. ASM
05. Wiatr
06. INDIEpendent
07. Ciekawość do piekła
08. świat pięknych ludzi
09. * * * (zalany olimp) podróż do początków naszej kultury na wypadek gdyby trzeba ją było zaczynać od nowa
10. Lekcja angielskiego / English Lesson
 
 
KLIK
 
 
 
 
 

 

 


3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Kiedyś ukazała się limitowana edycja kasety z koncertem w specjalnym nietypowym opakowaniu...koncert bardzo dobry i dobrej jakości...niestety nie pamiętam kto to wydał a sama kasetę komuś sprezentowałem ... dla mnie osobiście najlepszym kawałkiem solowego Reichela jest "Spotkanie" ...szczególnie w wersji z tego koncertu

Anonimowy pisze...

Annopol Trzy

Ary Anshorie pisze...

Classic style... i like it