sobota, 28 kwietnia 2012

Wielka Łódź

O grupie tutaj
Dość unikalna płyta , wydana w niewielkim nakładzie
Rip zrobił AU , chyba . Względnie ktoś mu to podesłał.


Everybody Rockin' (1990)








środa, 25 kwietnia 2012

Blustro

Znakomita płyta kolejnej zapomnianej grupy. Zostawili po sobie tylko ten materiał. Po latach muzyka nic nie straciła i dalej doskonale się tego słucha. Pięknie to wszystko jest zagrane, bez niepotrzebynch dźwięków. Przemyślana muzyka zagrana przez dojrzałych muzyków wiedzących co może słuchacza rozbujać . Mnie takie granie cieszy niezmiennie już od dawna. Polecam    

Blustro - Blues pod kominem (1990)








czwartek, 19 kwietnia 2012

Nalepa Live in studio

Powtórzę się, bo już o tym materiale wznowionym na CD pisałem jakieś trzy lata temu ale wtedy nie miałem dostępu do ripu z tej kasety. Dzisiaj mam dostęp dzięki Ryśkowi, któremu serdecznie dziękuję.

Nagrań dokonano w studiu PR w Poznaniu a firma Merimpex wydała je w 1985 roku wyłącznie na kasecie. W ich realizacji wzięli udział: Tadeusz Nalepa (g. voc), Andrzej Nowak (TSA, g), Piotr Nalepa - syn Tadeusza (g), Bogdan Kowalewski (Maanam, bg) i Piotr Szkudelski (Perfect, dr).
Kaseta zawiera osiem kompozycji zajerestrowanych "na żywo, ale w studiu", stu procentowe mistrzostwo muzyczne, bez żadnych upiększeń czy poprawek. Znalazły się na nim głównie utwory powstałe na początku lat 80-tych, które później ukazały się na albumie "To mój blues vol.1", jednak tym razem można je usłyszeć w odrobinę ostrzejszych, bardziej rockowych aranżacjach. Było to pierwsze solowe wydawnictwo Tadeusza Nalepy, który po dłuższej przerwie powrócił w znakomitej formie. Dodatkowym atutem są rozmowy muzyków nagrane podczas sesji, pojawiające się pomiędzy utworami i nadające temu wydawnictwu bardzo szczególny charakter. Materiał wyjątkowy był również pod tym względem, iż był oficjalnym muzycznym debiutem Piotra Nalepy, którego gitarę możemy usłyszeć w kilku kompozycjach. Po prostu wspaniały blues, nagrany na żywo przez doskanale rozumiejących się muzyków.


Fragment wywiadu Mariusza Szalbierza z Tadeuszem Nalepą.

"Poznań – Giełda – Live 85" to kompaktowa wersja słynnej niebieskiej kasety Merimpexu, de facto pierwszego Pana solowego wydawnictwa. Ale, o ile dobrze pamiętam, początkowo miał to być dokument jednego z Pana poznańskich koncertów...
- Rzeczywiście. Okazało się jednak, że mikser był zajęty gdzieś w terenie, nie dowieźli go na czas i nie można było tego koncertu zarejestrować. Ktoś powiedział: ,,To chodź, nagramy coś w studiu’’. Mnie przypomniała się zaraz podwójne wydawnictwo Fleetowood Mac – album studyjny, bez publiczności, ale z rozmowami w studiu, taki swoisty live.
No właśnie, ale waszych rozmów, komentarzy, żartów, które nadawały tej sesji niepowtarzalnego klimatu (np. ,,Może być dobrze, chociaż jest nerwowo. Chodźcie, zagramy z jajami chłopcy i koniec!’’, albo ,,Kochanie, podaj kieliszek’’), w wersji płytowej już nie ma.
- Żałuję, że te nasze gadki się nie zachowały. W następnym wydaniu trzeba będzie je po prostu przegrać z kasety.
Ta sesja to debiut studyjny Piotra. Jak 20-latek z gitarą czuł się u boku ojca i Andrzeja Nowaka?
- Musiał to w sobie przełamać. On tam dużo nie gra, ale to, co zagrał, jest przyzwoite. Ale to były dopiero początki.


Live in Studio Giełda (1985)






niedziela, 15 kwietnia 2012

Wszyscy śpiewamy na rockowo

Dzisiaj kończ się XXV edycja przeglądu "Wszyscy śpiewamy na rockowo" w Ostrowie. Mam nadzieje że była udana i młodzi nie zawiedli. Poniżej dwie płyty z poprzednich przeglądów.


Przegląd XXIII





Przegląd XXIV







Młodzi do wioseł !!!

Historia przeglądu „ Wszyscy Śpiewamy na Rockowo” w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęła się w 1988 r. Jest to jedna z najstarszych imprez tego typu w Polsce. Przegląd jest muzycznym konkursem otwartym, w którym mogą brać udział zespoły rockowe z całej Polski, a od 2007 r. również młodzi muzycy z Niemiec oraz Francji. Od kilku lat Przeglądowi towarzyszą również warsztaty gitarowe. Warsztaty do tej pory prowadzili: Sławomir Małecki - Zdrowa Woda, Leszek Cichoński oraz Wojciech Hoffmann - Turbo. W tym roku zmieniamy instrument, a będzie to perkusja. Swoją wiedzą i umiejętnościami podzieli się Beata Polak. Wyśmienity pedagog, współpracująca min. z zespołem Wolf Spider i Armia.

Celem przeglądu jest prezentacja umiejętności warsztatowych i wokalnych młodych muzyków rockowych. Konfrontacją różnorodnych postaw twórczych, inspirowanie do poszukiwań artystycznych, wspieranie i weryfikacja młodych talentów oraz umożliwienie sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności na dużej scenie przed liczną publicznością. Nie bez znaczenia jest również fakt, że po każdym Przeglądzie jest wydawana płyta CD na której zamieszczane są nagrania wszystkich uczestników tej imprezy. Jest to z pewnością dodatkowy atut tej imprezy. Wydawnictwo jest rozsyłane do najważniejszych periodyków muzycznych i wielu rozgłośni radiowych. Być może dzięki takim działaniom, któraś z grup zostanie zauważony i będzie to początkiem jego kariery ogólnopolskiej. Mamy przynajmniej taką nadzieję.


Przegląd jest dwuetapowy. Etap pierwszy to kwalifikacje nadesłanych przez zespoły materiałów. Do finału zakwalifikowanych powinno być do 10 zespołów.

Jury XXIII Przeglądu Wszyscy Śpiewamy na Rockowo to: Lech Bekulard – menager oraz dyrektor artystyczny Summer Rock Sława, Roman Lachowicz – gitarzysta formacji Big Cyc, Jarosław Wardawy - redaktor naczelny Gazety Ostrowskiej, Paweł Świtoń – przedstawiciel laureata ubiegłorocznego przeglądu zespołu Splot, Andrzej Dąbrowski-dziennikarz.

Gwiazdą, która swoim występem uświetni i zamknie dwu dniowe zmagania konkursowe będzie zespół TSA. Ale nie mniej emocjonujący i wyjątkowy występ czeka miłośników muzyki rockowej na zakończenie pierwszego dnia przeglądu. W piątkowy wieczór na małej scenie Ostrowskiego Centrum Kultury pojawi się głogowska formacja Futory.
To nie koniec piątkowych muzycznych emocji. Późnym wieczorem w kawiarni OCK odbędzie się „Noc teledysków”.
W sobotę po ogłoszeniu werdyktu jury wystąpi energetyczna, funkowa załoga herbu Łąki Łan. Po ich koncercie zapraszamy na jam session.
Niedzielne koncerty rozpocznie ostrowska – wyśmienita formacja Titanium, po niej na scenie pojawi się laureat tegorocznego Przeglądu.
Na zakończenie wystąpi legenda polskiej sceny rockowej czyli TSA !

Z dużą satysfakcją podjęliśmy współpracę z pleszewskim studiem RockSun Studio & Wytwórnia, które ufundowało główną nagrodę dla zwycięzców Przeglądu – sesję nagraniową, a tak, że z firmą dystrybucyjną Gewa Music Polska, która w holu OCK zorganizuje wystawę i prezentację sprzętu muzycznego.
Każdego roku Przegląd cieszy się dużym zainteresowaniem w szczególności młodych ludzi. Liczymy, że XXV Przegląd Wszyscy Śpiewamy na Rockowo będzie trzy dniowym świętem rocka w Ostrowie Wielkopolskim. Zapraszamy w tym roku i przyszłych latach. Keep rocking !!!

                                                                                      Andrzej Dąbrowski

Regulamin, program, kartę zgłoszenia i plakat można pobrać tu



Przegląd XXI (2008)





Przegląd XXII (2009)



środa, 11 kwietnia 2012

P.J. Band



P.J. Band, polska grupa rockowa, założona przez łódzkiego gitarzystę, Piotra Jełowickiego w 1990. Skład uzupełniali: Robert Hajduk - perkusja, Janusz Jeżyński - gitara, Dariusz Bełdowski - gitara basowa. Lider grupy na początku swojej kariery muzycznej występował z zespołami PORNOGRAFIA i MONALIZA. Następnie wspomagał legendarną grupę MOSKWA, z którą wydał płytę „Życie niezwykle” i występował na festiwalach rockowych w Jarocinie. W 1990 r. postanowił spróbować sił jako solista, tworząc autorski projekt P.J. BAND i z pomocą wymienionych wcześniej muzyków oraz Krzysztofa Scierańskiego i Grzegorza Skawińskiego, nagrał swoją pierwsza solową płytę pod tytułem „Rockowanie”. Został również zrealizowany teledysk do utworu „Little Horse”, którego autorem był Yach Paszkiewicz. Teledysk pojawiał się w TVP i miał swoją premierę w MTV, co na ówczesne czasy było dużym wydarzeniem.
"Rockowanie" zawiera dawkę instrumentalnego,melodyjnego rocka, ubarwionego partiami gitarowymi Jełowickiego oraz zaproszonych gości. Lider nazywany czasem polskim Satrianim, wykazuje się wszechstronnym, wirtuozyjnym opanowaniem instrumentu oraz niebanalnymi aranżacjami swoich kompozycji w których słychać smyczki, klawesyn a czasami i całą orkiestrę (oczywiście wszystko wygenerowane za pomocą syntezatorów). Bardzo dobrze zrobiona płyta której się do dzisiaj bardzo dobrze słucha.
Aby moc realizować swoje dalsze muzyczne ambicje, postanowił otworzyć jedno z pierwszych prywatnych studiów nagrań w Łodzi. W 1995 roku powstała druga solowa płyta P.J. Band „Cash” może trochę bardziej heavy ale w swojej konwencji zbliżona do debiutu. I na tej płycie nie zabrakło udziwnionych aranżacji oraz odniesień do muzyki klasycznej co nie przeskadzało liderowi w zaprezentowaniu swoich wirtuozyjnych umiejętmości. 


Rockowanie (1991)




Cash (1995)


1.No Out
2.Cash
3.Worker
4.The Hope
5.Time's Stretching
6.Sitar
7.Dangerous Bay
8.Macho
9.More,More
10.North Wind
11.Love

KLIK


P.s
Dziękuję osobie która podrzuciła mi płytę Cash 

wtorek, 10 kwietnia 2012