sobota, 9 lutego 2008

Kosmetyki Mrs.Pinki

Kolejny zespół ,który nie należał i nie należy do moich ulubionych a prezentuje go tutaj ponieważ miał jeden utwór na składance "Radio Nieprzemakalnych" oraz wiem ,że wciąż ma on spore grono wielbicieli. Bliższa mi jest już Kontrola W., protoplasta Kosmetyków, której utwór "Koniec" próbowaliśmy kiedyś jako nastolatki grać ze szkolnym zespołem. Nieprawdasz, Darek W.?
Notatka poniżej była dołączona do płyty, niestety nie pamiętam z jakiej strony ją ściągnąłem.

Legenda polskiej nowej fali lat 80-tych...
jedni z laureatów Jarocina 1985...
występowali na nim wielokrotnie.......
wreszcie wydali swoją 1 płytę...
do tej pory gościli wyłącznie na różnych składankach........
Płyta ta pewnie by się nigdy nie ukazała gdyby nie to, że.....2 lata temu do jednego z szanujących się nowojorskich studiów nagraniowych, w którym pracuje Polak - Maciek Miernik (niegdyś członek zespołu Aurora) - wszedł na nagrania Iggy Pop ze swoim zespołem. Producenci poszukiwali dla zespołu jakiegoś świeżego, oryginalnego brzmienia z lat 80-tych, ale kompletnie nie mieli pomysłu, co mogłoby tak brzmieć. Wtedy Miernik powiedział "Zaczekajcie!" i zadzwonił do Czerniawskiego producenta Kosmetyków, aby ten odnalazł ich nagrania. Czerniawski odnalazł je, zmasterował i przesłał je do Nowego Jorku. Amerykanie byli zachwyceni brzmieniem i realizacją nagrań. Do skompletowania materiału należało nagrać jeszcze kilka nowych nagrań ... płyta gotowa.
Historia
Zespół Kosmetyki Mrs Pinki jest kontynuacją punkowo-nowofalowej Kontroli W.(tu można znaleźć kilka utworów demo nagranych dla Radia Łódz w 1982). Założony został w latach 80-tych przez Darka Kuldę oraz znanego telewidzom prezentera - "Wampira" Wojtka Jagielskiego. Wkrótce dołączyła do nich Kasia K. (siostra Darka) oraz Sławek Starosta. Zespół zdobywał liczne nagrody na polskich festiwalach. Do legendy przeszły jego występy (ktokolwiek napisał tę notatkę ,to trochę przesadził z tą legendą) - performance na festiwalu w Jarocinie, gdzie towarzyszył im ze swoimi instalacjami ekscentryczny plastyk Kain May (osobiście widzałem co facet tam tworzył i powiem szczerze że mnie to nie zachwiciło). Już w 1983 roku opiniotwórcze pismo "New Musical Express" napisało, że grupa jest "najnowocześniejszym i najlepszym zespołem w Polsce".
napisał quid

Kosmetyki Mrs. Pinki - Vol.1


http://rapidshare.com/files/30394959/Kosmetyki_Mrs_Pinki_-_Vol_1__2005_.rar

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Kosmetyki to strzał w dziesiatkę. Miałem okazję posłuchać ich nagrań koncertowych, bardzo kiepskiej jakości. Szkoda że ich muzyka w latach 80-tych nie została profesjonalnie nagrana.Interesujący wokal i ciekawe teksty oraz nowofalowa muzyka to wielki atut tego zespołu. Piotrze a może znajdziesz gdzieś nagrania legendarnej Kontroli W.Z tego okresu pochodzi również niedoceniona i zapomniana kapela Jaguar. Co prawda grali metal, wygrali Jarocin ale nigdy nie natrafiłem na ich nagrania studyjne lub koncertowe. Szkoda by było aby obok Kata, TSA w zapomnienie odeszła ta kapela z perkusistą będącym również wokalistą. Liczę na pomoc.

Piotr K. pisze...

Poszukaj dobrze a znajdziesz nagrania Kontroli W. w tym poscie.

uzdek pisze...

Poznaję tę płytę dopiero dziś, chociaz spotkałem się wcześniej z jej kiepskimi ocenami w internecie. Niestety mnie też ta płyta nie przypadła do gustu. W dodatku dzięki Panu poznałem utwory Kontroli W , które znałem z koncert KMP - Radioaktywny, W centrum przemysłu, co potwierdziło tylko moje odczucia- że ta płyta to już nie ten sam klimat.Przecięż w nagraniach z kocertu z Jarocina to brzmialo i świeżo, i nowatorsko. Ośmielam się stwierdzić, że studio obie te cechy zgubiło. Chociaz cenię Igora. Ale w historii polskich nagrań jest wiele kapel, które studyjne sesje nagraniowe "położyły".
Dzięki za odkrycie nowych lądów- pozdrawiam.

peiter pisze...

Ze dwa lata temu odsłuchalem te płytę w mediamarkt i odrzucilo mnie.. Jedyne co na niej dobre - to te archiwalia:) Kosmetyki to ciekawy przykład zespołu. ktorego niezaprzeczalny kult i legenda opierają się własciwie na jednym kawałku - "Ciągle w ruchu". faktycznie swietny nowofalowy numer zaspiewany pzrez panią Kuldę troszke pod Kore... troszke pod Siouxsie.. W jakim filmie to pokazali? "Moja krew"? nie pomne... Czyli "Ciągle w Ruchu" i kropka. No jeszcze czasem w rozglośni harcerskiej poleciala "Milość na Polu minowym" ale to już nie ta waga :). Pamiętam też że około 89 Kosmetyki zmieniły nieco repertuar, w radiu chodił kawalek "BossaNova" czy jakoś tak.. może kiedys ktoś go odnajdzie...

Anonimowy pisze...

a co z zespołem Jaguar?

Piotr K. pisze...

Niesteyty anonimie nie posiadam nagran Jaguara.

Anonimowy pisze...

A propo - w niedziele na Kino Polska był reportaż o Jarocinie 1982 i pojawił się fragment występu zespołu CDN , ATOMIC I FBT, a na końcu informacja o grupie Rekonstrukcja - CZY KTOS KOJARZY DZIŚ TE GRUPY I PAMIĘTA BADŹ MA JAKIEŚ NAGRANIA ???

Anonimowy pisze...

Cześć Piotrze. Dzięki za KMP.Ich stare nagrania naprawdę były niezłe. Twój blog jest ciekawy ale nie mogę w żaden sposób ściągnąć płyty Krzaka Ostatni koncert. Z div nie idzie w żaden sposób. Co mam zrobić? Poszukuję także dwóch pierwszych singli zespołu Mech.Z góry dziękuję.

Anonimowy pisze...

o jezu! po co oni nagrali te kawałki, popsuli całą legendę! żenada, tym bardziej że traktowałem pamięc o tym zespole jak coś swiętego, to juz lepiej nie nagrywać nic, nawet kosztem niepublikowania archiwaliów. archiwalia oczywiście ok, ale jak poszukac dobrze to można znaleźć par innych kawałków (jakości grundigowej), naprawdę do przodu, bo nie tlko 'ciągle w ruchu' bylo wielkie. co do skojarzeń z wokalem to dla mnie to jest bardziej b'52 niz kora :) a co ciekawe 'cofamy film' to normanie talking heads:)

pzdr. zbyszko