niedziela, 3 lutego 2008

Radio Nieprzemakalnych


Tekst pochodzi z tygodnika "Na Przełaj".

" W 1985 w ogłoszeniach reklamowych Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie pojawił się dopisek : " WEŻ ZE SOBĄ RADIO Z UKF! ". Rozgłośnia Harcerska jechała do źródła.W Jarocińskim ,,rezerwacie" organizowaliśmy spotkanie nieprzemakalnych - spotkanie w radiu. Nikt wtedy nie wiedział jak to będzie - czy ktokolwiek będzie nas tam słuchał, czy ktokolwiek radio z UKF przywiezie ze sobą . Od tamtej pory jeździmy do Jarocina rok w rok, a Radio Nieprzemakalnych stało się dla wielu z nas najważniejszym fragmentem pracy w RH. TAM się pracuje 24 godziny na dobę, TAM każdy pomysł jest realny, TAM słuchacz swoją opinię o programie przynosi do studia natychmiast, TAM jest morze muzyki. Ta muzyka i nowi słuchacze to był nasz jarociński dorobek, którego nie można było zaprzepaścić w Warszawie. Tak powstała audycja, która od lipca 1986 roku co tydzień pojawia się w programie ogólnopolskim- taki ,,jarociński ślad na antenie Rozgłośni Harcerskiej". Przez dwa lata prowadził tę audycję Walter Chełstowski i Adam Grzegorczyk.Teraz stery przejął Tomasz Lipiński (Tilt , FOTONESS). Kto słucha tej audycji ? Co poza muzyką mu daje ? Rozmowa za słuchaczami w Jarocinie jest łatwiejsza ,bo bezpośrednia , w Warszawie odbywa się poprzez listy. I trwa od Jarocina do Jarocina. W końcu 1986 roku Rozgłośnia uzyskała możliwość organizowania profesjonalnych nagrań muzycznych. Zajęła się tym Bożena Sitek. W studiach radiowych pojawili się nasi znajomi z Jarocina : Sztywny Pal Azji , Malarze i Żołnierze , Voo Voo i inni. Nasze nagrania zaczęły wędrówkę po programach radiowych . Sporo ich w ,,Trójkowej Liście Przebojów" , pojawiają się nawet w ,,dwójce" i ,,jedynce" . Okazało się , że nie taki diabeł straszny. Od profesjonalnych nagrań już tylko krok do płyty. Z nagranych siedemdziesięciu piosenek wybraliśmy dziesięć i dzięki Wifonowi jest już ...pierwsza płyta ,,RADIO NIEPRZEMAKALNYCH". Będzie następna (również ,,składanka") i jeszcze jedna- autorski longplay Formacji Nieżywych Shabuff. Wszystkie płyty złożone z nagrań ,,Rozgłośni". Dziesięć piosenek pierwszej płyty :
Foto - FOTONESS
Protection - REGGAE ROCKERS - RAP
Czerwone krzyki - ONE MILION BULGARIANS
Sztuczne oddychanie - 1984
Wracam - OPERA
Kolejny krok cywilizacji - PROCES
Handlarze - RÓŻE EUROPY
Piosenka dla - SZTYWNY PAL AZJI
Stanie się tak, jak gdyby nigdy nic - VOO VOO
Okładkę płyty zaprojektował Kain May , a drugi jego projekt to wkładka z tekstami , na którą wifonowi nie starczyło papieru. Jednak my mamy przyjaciół - ,,NA PRZEŁAJ" nie zawiodło w biedzie !. Od przyjaciół ,,zza ściany" dostaliśmy kolorową wkładkę z tekstami , którą po przycięciu można dołączyć do płyty . DZIĘKUJEMY ! "
_ Rozgłośnia Harcerska _

Radio Nieprzemakalnych (1988)http://odsiebie.com/pokaz/35504---bece.html
Wkradł się mały błąd .Utwór VooVoo "Stanie się tak, jak gdyby nigdy nic" nie jest wersją z winylu . Poprawną wersję można znaleźć poniżej.

P.s
Post przygotowany przez Pomaranch.
Dzięki Pomaranch za wszystko.

15 komentarzy:

Trojan pisze...

A jakie jest haslo bo nieznalazlem ? :)

Anonimowy pisze...

Hasło=tocomigra
gdyby ktoś wrzucił te okładki i wkładki w większym rozmiarze to byłbym wdzięczny

Anonimowy pisze...

Przedstawionej płyty nigdy nie posiadałem i nie słyszałem jako całość. Chociaż w większość wykonawców na tej płycie jest mi bliska- to powiem szczerze, że płyta jako całość / dla mie / całkowity niewypał. Wybrane utwory nie trzymają się zupełnie kupy. A zestawienie kapel z Voo Voo / o niebo lepszego/ jest nie namiejscu.
A dodatkowo okładka Kaina May- chociaż nie mam jej w ręku ale już widzę jego przeciętny i wiecznie powtarzany styl. Cieszę się , że mogłem poznać tę płytę - ale nigdy bym jej nie kupił. Miałem koncert Kosmetyków z Jarocina - co oni zrobili z tych utworów w studio - zgroza.

Piotr K. pisze...

Tak, masz rację, płyta nie jest spójna a utwory na niej umieszczone są raczej przypadkowe. Ale wydaje mi się że nie spójność była celem tej płyty a raczej próba zaprezentowania nowych(na tamte lata )wykonawców. Dla niektórych rozgłośnia harcerska była jedynym miejscem gdzie mogli coś nagrać dla innych były to pierwsze profesjonalne nagrania i początek kariery.

Anonimowy pisze...

Wiem, że celem płyty było pokazanie innych , nieuznawanych, prądów muzyki. Ale żal mi zespołów i ch utworów , które przysłuchaniu całej płyty jakoś ulatują bez echa. Wie Pan , że zespoły wydały swoje płyty na których te kawałki brzmią zupełnie inaczej.Ja nie chcę dyskutować nad sensem wydania płyty - była potrzebna , ale jak się dowiedziałem , z Pana blogu , do wyboru było wiele kapel. I wiedząc to myślę, że materiał można było lepiej zebrać. Wydaje mi się , że Młoda generacja lub,np. Przeboje Trójki były trafniej zestawione.
Oczywiście dzięki za płytę bo kapele z niej lubię. Pzdrawiam serdecznie i życzę dalszych chęci do pracy.

Anonimowy pisze...

Piotrze co z nagraniami zespołu Krzak?

sond pisze...

Dzięki! Ja tam jestem zadowolony :) Parę nutek w świadomości więcej nie zaszkodzi mi zupełnie. Poza tym dzięki za fantastyczny blog. Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Piotrze,w tym roku jest 30-ta rocznica powstania muzyki młodej generacji,która była początkiem polskiego rocka. Może z tej okazji załadujesz słynną kasetę z 1979 roku z nagraniami zespołów Kombi,Exodus i Krzak.Podobno z tej okazji ma być wilki koncert w Sopocie.Czy coś o tym projekcie słyszałeś?

Piotr K. pisze...

Trochę zaniedbuje komentarze i przepraszam wszystkich za to ale byłem trochę zajęty.Co do Krzaka to nie mam bonusów do pierwszej płyty.Mam gdzieś
utwtwory "Kołysanka dla Maciusia" i "Ptak moich marzeń" ale nie wiem czy w tej samej wersji.

Piotr K. pisze...

Co do kasety Kombi ,Krzak i Exodus z 1979 roku to niestety nie posiadam jej. Ale jeśli ktoś by ją mógł udostępnić to z przyjemnością ją tu umieszczę.Co do rocznicowego koncertu MMG to wiem, że ma być w lipcu w Sopocie.Dostałem chyba w listopadzie e-mail od kogoś z forum 80's.pl z pytaniem czy mógłbym zareklamować ten koncert na moim blogu, na co entzjastycznie wyraziłem zgodę. Potem był następny mail, że chyba się trochę pomylili bo jako pirat nie mogę reklamować legalnej imprezy. W końcu po ich spotkaniu z Jackiem Sylwinem zasugerowali mi żebym się zalegalizował. Więc zamiast powiedzieć im FUCK OFF, poprostu nie odpowiadam więcej na maile. Jeśli szukacie więcej informacji o tej imprezie to pewnie mają tam coś na stronie 80's.pl

Pomaranch pisze...

_Witam _ cześc _

i

_ POZDRAWIAM _


_ DZIĘKI _ Piotr

Bożena Sitek pisze...

Drogi Anonimowy,
otóż jako autorka płyty "Radio Nieprzemakalnych" (i wielu innych nagrań, programów oraz działań związanych z tą muzyką) zapewniam, że nie bardzo było z czego wybierać. To była PIERWSZA taka płyta (do dziś dla wielu - "biały kruk" polskiej fonografii) i jedne z pierwszych profesjonalnych nagrań tej muzyki, które ukazały się "publicznie" (w radiu, na płycie). Studiu Nagrań, które jako szefowa muzyczna Rozgłośni Harcerskiej powołałam i prowadziłam, dopiero zaczęło działalność, a tej muzyki jakoś nikt poza nami nie chciał grać (w Przebojach Trójki by się nie znalazły, bo Trójka dostawała te nagrania od RH). I wcale nie było łatwo spowodować, żeby zostały w radiu nagrane i "puszczone". A że na wydanych znacznie później płytach zespołów brzmią lepiej? Cóż, było już wtedy łatwiej coś wydać, no i technika idzie do przodu. A ja i tak uważam, że mimo wszystko to były wspaniałe czasy i wielu rzeczy powtórzyć się nie da.
Niezależnie od wszystkiego - cieszę się, że ktoś jeszcze wspomina tę moją "krwawicę".
Pozdrawiam ciepło

Piotr K. pisze...

Witam Bożeno i dziękuję za komentarz. Jeśli tu jeszcze zajżysz mam do Ciebie pytanie.

"Ja jako były" harcerz i stały słuchacz Rozgłośni Harcerskiej chciałbym wiedzieć co stało się z muzycznym archiwum rozgłośni. Kto to archiwum przejął i czy ono jeszcze gdzieś egzystuje. Interesują mnie szczególnie materiały nagrywane przez Rozgłośnię a nigdy nie wydane na płytach.
Można by tej Twojej "krwawicy" zaprezentować więcej , tylko trzeba mieć do niej dostęp.
:-)
pozdrawiam serdecznie , gospodarz tego zamieszania

Anonimowy pisze...

Witam. Czy ktoś może zamieścić nowy link. Niestety po wielogodzinnych poszukiwaniach nie udało mi się pobrać i posłuchać tej płyty

Anonimowy pisze...

Ja tam wtedy tą płytę kupiłem i jeszcze "Gdynia" single tonpressu przestali wydawać i była parę takich składanek 'w zamian' chyba.