piątek, 22 lutego 2008

Szpal

Zespół powstał na początku 1986 roku w Chrzanowie, założony przez gitarzystę i głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego oraz wokalistę i klawiszowca Leszka Nowaka . Nazwa którą przyjęli ,Sztywny Pal Azji, była tak dziwna i zaskakująca (mówiło się wtedy ,że jest to nazwa literacko-anatomiczno-geograficzna) że chyba tylko członkowie (znowu anatomia) grupy znają jej genezę. Zadebiutowali amatorskimi nagraniami na antenie Rozgłośni Harcerskiej .Weszli na rynek z muzyką świeżą, prostą, bezpretensjonalną, łączacą rzecz wydawałoby się nie do połączenia - muzykę wyrastającą z rock`n`rollowej tradycji z zupełnie nie rockowym wokalem, interpretacją i tekstami bliższymi nurtowi piosenki studenckiej. Takie polskie Talking Heads ,bardzo inteligentne i mogące się podobać różnorodnej publiczności często o bardzo odmiennych preferencjach muzycznych .Popularność zdobyli dzięki występowi na Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin '86, gdzie zajęli II miejsce a ich piosenka "Nasze reggae" zyskała wręcz miano hymnu imprezy. "Nasze reggae" było również pierwszym radiowym przebojem zespołu, którego popularność rosła z koncertu na koncert.
W roku następnym Sztywny Pal Azji przedstawił debiutancki album "Europa i Azja", na którym nie zabrakło przebojów, spośród których szczególnym uznaniem cieszyły się "Kurort", "Spotkanie z..." i przede wszystkim "Wieża radości, wieża samotności".
Lata 1986-88 okazały się szczytem popularności Sztywnego Pala Azji i zarazem artystycznej formy muzyków. Jednak w kolejnych latach grupa stopniowo traciła popularność. Z formacji odchodzili kolejni muzycy. W 1992 roku ukazał się album "Emocje", który nie był już tak przebojowy , podobnie jak kolejny - "Dewiacje na wakacje".

W roku 2000 muzycy Szpala znów weszli do studia, z zamiarem nagrania kilku utworów w wersji demo. Ostatecznie nagrali jednak nową płytę "Szpal". Na albumie znalazło się m.in. instrumentalne tango, znane z filmu "Sara", a także "Piosenka dla B.", poświęcona pamięci lidera Chłopców z Placu Broni, Bogdana Łyszkiewicza, który zginął w wypadku samochodowym.
W czerwcu 2001 roku w Chrzanowie odbył się koncert z okazji 15-lecia grupy, w którym wzięli udział także byli członkowie Sztywnego Pala Azji. Zespół cały czas aktywnie koncertuje, mimo, że na jej występy przychodzą raczej starzy fani a na dniach ma się ukazać kolejna płyta z nowym wokalistą.


Europa i Azja (1988)http://rapidshare.com/files/17919723/Sztywny_Pal_Azji_-_Europa_i_Azja.rar


Szukam nowego siebie (1989)http://rapidshare.com/files/20060766/sztywny_pal_azji.rar


Emocje (1992)

01. Emocje
02. Ulice
03. Cudzoziemiec
04. Moje miasto
05. Cokolwiek
06. Obóz
07. Cziki
08. Chłopiec
09. Moje oczy
10. Kabaret
11. Nóż
12. Już tyle dni minęło
13. Walczyk o Krakowie
14. 1980 Nasze Reggae

9 komentarzy:

RObert POland pisze...

Jeżeli chodzi o nazwę, to pierwsze co mi się kojarzylo, to Azja z Pana Wołodyjowskiego, który zginął okrutnie wbity na pal.;)

ROb.

Anonimowy pisze...

a mi sztywny kojarzy sie z ZMP))))))

Piotr K. pisze...

Zapomniałem dodać że jeden z muzyków z pierwszego składu - Andrzej Turek miał ksywę "Azja"

Anonimowy pisze...

Pamiętam początki zespołu, ich II miejsce w Jarocinie i wielki szlagier "Nasze reggae" - słuchaliśmy go z kolegami bez przerwy. Pierwsza plyta, którą znam najlepiej była fajna / chociaż teraz jak jej słucham wydaje mi się za bardzo harcerska/ następne utwory zespołu już nie podobały mi się tak bardzo. Choć utwór "Łoże w kolorze czerwonym " długo utrzymywał się w mojej pamięci. A co do nazwy zespołu, przypominam sobie że w jednym z wywjadów muzycy powiedzieli, że zespół miał nazywać się Sztywny Pal. Ale że gitarzystę / Azję / na próbach najmniej było słychać dodali do nazwy jego pseudonim. Nie wiem oczywiście czy to był prawdziwy zamysł muzyków, czy tylko żarcik. pozdrawiam uzdek

Anonimowy pisze...

Ja rowniez pamietam ow Jarocin...jak dla mmnie to pomimo iz nie grali niczego odkrywczego to jednakze wciaz do dwoch pierwszych plyt wracam z przyjemnoscia.Moim skromnym zdaniem pozniejsze dokonania to juz jazda w dol...po zbyt szybkim zdobyciu szczytu.I sama nie wiem w czym tkwi problem tego spadania.Byc moze w tym ze kazda muzyka ma swe miejsce i czas....;)
sytri

Anonimowy pisze...

warto by jeszcze uzupełnic informacje o to, że zespoł nagrał singiel w zeszłym roku jeszcze z "normalnym" wokalista bez publicznego castingu.
Singiel miał tytuł "jedziemy do irlandii" ale głowy za sam tytuł nie dam. Wkazdym razie to była ostatnia Szpal'a w przyjacielskim składzie.

Anonimowy pisze...

A ja od lat poluję na "Puszkę Pandory" Szpala (mam w kiepskiej wersji jeszcze na szpuli;-) i nikt nigdzie tego nie ma - może tu przy tej okazji ktoś się z tym kawałkiem ujawni???

emanuel pisze...

Akurat gadałem z kumplem o tej kapeli i mu uploadnąłem Złotą Kolekcję:
http://rapidshare.com/files/93942478/SZTYWNY_PAL_AZJI.rar

1. sztywny pal azji - wieza radosci, wieza samotnosci (4:50)
2. sztywny pal azji - loze w kolorze czerwonym (4:37)
3. sztywny pal azji - to jest nasza kultura (4:19)
4. sztywny pal azji - nasze reggae (4:18)
5. sztywny pal azji - strzelec i rak (4:03)
6. sztywny pal azji - faraon (3:54)
7. sztywny pal azji - kolor czerwony (wersja 2) (3:47)
8. sztywny pal azji - spotkanie z (nie gniewaj sie na mnie Polsko) (3:41)
9. sztywny pal azji - nieprzemakalni (3:29)
10. sztywny pal azji - nie zawsze ten (3:28)
11. sztywny pal azji - dewiacje na wakacje (3:17)
12. sztywny pal azji - smutna sroda (3:01)
13. ! WWW.POLSKIE-MP3.TK ! sztywny pal azji - 05. rock'n'rollowy robak (2:50)
14. sztywny pal azji - poki mlodosc w nas (2:39)
15. sztywny pal azji - kurort (2:15)
16. sztywny pal azji - europa i azja (2:06)
17. Sztywny Pal Azji - Przepraszam (4:11)

emanuel pisze...

obcina linka coś :(

rapid download