czwartek, 4 czerwca 2009

Boogie dziadka "Skiby"
Zmarł 4 czerwca 1983 roku w Białymstoku na skutek przedawkowania narkotyków. Za życia powtarzał czasem kolegom, że gdy kiedyś umrze chce, by mu nad grobem zagrać bluesa. Tak też się stało, zespół złożony z jego przyjaciół oddał mu tę smutną przysługę.


Urodzony 20 stycznia 1951 roku w Toruniu , kompozytor i instrumentalista grający na harmonijce ustnej i kazoo. Zaliczany był do grona najbardziej charakterystycznych postaci naszej estrady. Wyróżniał go niezwykle spontaniczny stosunek do wykonywanej muzyki, a jego gra na harmonijce tchnęła wielkim ładunkiem ekspresji i radości. Skiba zdobył popularność jako współzałożyciel i członek białostockiej grupy Kasa Chorych. To właśnie w jej szeregach święcił w latach 1976 - 1982 swe największe sukcesy. Wraz z nią wystąpił na najważniejszych festiwalach w kraju , a wykonawczego kunsztu gratulował mu sam John Mayall podczas swego pobytu w Polsce, kiedy to wspólnie jamowali w jednym z warszawskich klubów. Od lata 1982 roku został członkiem grupy Krzak. Po raz ostatni stanął na scenie 21 maja 1983 roku podczas Rock-Areny w Poznaniu w koncercie poświęconym pamięci Mudde'go Watersa. Po jego śmierci wielu artystów nagrało utwory poświęcone jego pamięci, a od roku 1984 przyznaje się nagrodę jego imienia najlepszemu wykonawcy Jesieni z Bluesem odbywającej się w Białymstoku.


Tribute to Ryszard Skibinski

Blues córek naszych


1. Rodeo Blues
2. Droga do sklepu monopolowego
3. Zgniła porzeczka
4. Szalona Baśka
5. Blues Chorego
6. Blues Córek naszych
7. Blues 45%
8. Blues zardzewiałej żyletki
9. Blues o rannym wstawianiu
10. Pierwsze 8 godzin
11. Good Morning Blues
12. Herkules Blues
13. Gdybym był wichrem
14. Chwile z El
15. C.C. RiderP.s
Tekst pochodzi z wkładki do plyty Skibinski Winder super session.
Dzięki jackk2 za pomoc

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Skiba był jedyny i niepowtarzalny, ale trzeba też powiedzieć, że [nie]doczekał się świetnego następcy, bo Cielak to znakomity harmonijkarz.

marekjarek5 pisze...

1.http://rapidshare.com/files/235955891/Skazani_na_Bluesa.part1.rar

2.http://rapidshare.com/files/235968895/Skazani_na_Bluesa.part2.rar

3.http://rapidshare.com/files/235954233/Skazani_na_Bluesa.part3.rar

Anonimowy pisze...

czołem , raz mi się zdarzyło ( ok roku 81 ) być na koncercie Skiby . to było "rockowisko" w Toruniu . nawiązując do tego co on powiedział odnośnie zagrania bluesa nad jego grobem , przypomniało mi się co powiedział Lemmy z Motorhead na podobny temat . " na moim pogrzebie najpierw każdy musi zapalić papierosa . potem niech zagra Motorhead . nie wiem jak to wyjdzie im beze mnie . potem niech puszczą Beatlesów . a na koniec niech puszczą taką muzę żeby wszyscy ogłuchli ". - ale póki co Motorhead z Lemmym dadzą nieźle nam popalić w Szczytnie ( czwarta Rzeczpospolita ) pod koniec lipca Amen .

pozdr , Dariusz z Torunia

marekjarek5 pisze...

:-)

mietek pisze...

precz z dragami.

marekjarek5 pisze...

Jakoś tak temat Skiby umkął....

Fantastyczny artysta!