środa, 4 listopada 2009

Krew

Dla tych którzy nie wiedzą kim jest Rafał Kwaśniewski, krótka notka z Wikipedii .

Aktywny od drugiej połowy lat 80. XX wieku w polskich zespołach: Deuterze, Dezerterze, Sstil, Krew, Kulcie i innych, kojarzonych z tzw. warszawską sceną niezależną.
Działał w zespole Kult - nagrał z nim album Kaseta i występował na koncertach w 1989 roku, po czym opuścił grupę, decyzją Kazika Staszewskiego.
Był współzałożycielem zespołu Elektryczne Gitary , z którym zagrał na płycie Wielka radość i występował na koncertach od 1990 do 1992, kiedy to opuścił zespół.
Jego obecność w zespole i późniejsze opuszczenie Elektrycznych Gitar, gitarzysta i klawiszowiec Piotr Łojek, współzałożyciel zespołu, skomentował po ośmiu latach następująco:
"Kuba stworzył repertuar, Rafał był doświadczonym rockmanem, znał na mieście każdą dziurę, gdzie można było coś z tym materiałem zrobić. Ja byłem pomostem między nimi. Rafał na początku wykonał wielką pracę, aranżując pierwszy album. Potem odszedł z zespołu, bo jak pokazało życie, taki układ nie mógł funkcjonować. Używając języka sportowego, był mocnym zawodnikiem, ale za mocno grał w polu. Uzbierał za dużo żółtych kartek i arbiter postąpił zgodnie z przepisami ".
W 1992 roku założył w Krakowie zespół PRL, w którym pełnił funkcję lidera, wokalisty i gitarzysty, a także był autorem prawie całego repertuaru. Równolegle występował m.in. w zespole Homo Twist jako gitarzysta basowy. Zagrał jako gitarzysta w dwóch utworach na albumie Homo Twist .
Od końca lat 90. zeszłego wieku ograniczył aktywność muzyczną.
Rafał Kwaśniewski zwykle grał w klasycznym, rockowym stylu, kojarzącym się np. z Ray'em Daviesem z zespołu The Kinks lub Lou Reedem. Dał się również poznać jako utalentowany autor piosenek - zarówno muzyki, jak i tekstów.
Kazik Staszewski następująco scharakteryzował Rafała Kwaśniewskiego:
"Koniecznością jest, abyście wy wszyscy posłuchali zespołu PRL. Kwasek jest jedną z dwóch osób, z którymi już bym nie chciał więcej wspólnie pracować, ale to nie przeszkadza powiedzieć mi, że wielkim artystą jest i ze wszech miar niedocenionym ".
Zgrywka pochodzi ze strony Pana Mietka .


Krew - Love'89 (1989)
1. Kolejny dzień
2. Jesteście skuci
3. Mówią gazety i dzienniki mówią
4. Jak kamień
5. Głos z glębi, głos z góry
6. Magiczny autobus
7. Więcej życia
8. Bikiniarze
9. Czarna ,twarda, kamienista droga
10. Mahamanta

KLIK

4 komentarze:

Kreuz pisze...

Aż trudno uwierzyć, że to pozytywne reagge śpiewa ten sam człowiek, który kilka lat poźniej śpiewał Nie obchodzi nas nic, Wszystkie kobiety są złe czy Spadam w dół...

pozdr

Anonimowy pisze...

[url=http://franzdreadhunter.blogspot.com/2009/01/rafal-kwasniewski-gitara-model-walczyl.html]Rafał 'Kwasek' Kwaśniewski[/url]

Anonimowy pisze...

fajna rzecz nei znałem tego!!
be_red

klancyk? pisze...

Kurcze, nie kojarzyłem, że Krew to był taki koszmarek. osoba Kwaśniewskiego i świetna nazwa kapeli dawała nadzieję na fajną muzykę, a tu taki badziew. :/