środa, 9 grudnia 2009

Cave

Kolejna grupa jednej płyty którą warto przypomnieć , bo niezły album nagrali i całkowicie na to zasługują. Mimo że przepadli bez wieści pozostawili po sobie materiał którego nie mają się co wstydzić. Upłynąło już piętnaście lat od jej wydania , wcale się tego nie czuje i płyta nadal dobrze brzmi.
Powstali w Tarnowie w 1991 roku . Inspiracją dla nich były takie grupy jak Police, Rush, Yes czemu dali wyraz umieszczając na debiutanckim albumie cover Police "Roxanne" i utwór "90126", który jednoznacznie nawiązuje do albumu grupy Yes. Nie jest to jakieś ślepe powielanie patentów brzmieniowych wymieniowych wykonawców , ale własna próba połączenia popu , rocka i progresywnego brzmienia połowy lat 80-tych. Dodajmy bardzo udana próba. Doskonałe opanowanie instrumentów, bardzo dobra realizacja z dbałością o szczegóły to jest to co może się na tej płycie podobać. Pozatym jest tu dużo przestrzeni i elegancji , nie ma niepotrzebnych dźwięków, wszystko jest na swoim miejscu. Mimo że jest to rockowa płyta brakuje mi na niej trochę rockendrolowego szaleństwa, no ale to moje osobiste odczucie . Dość gadania czas coś posłuchać . Aha ,dzięki Zuchu666 za rip.

Cave (1995)

12 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Ten rip to z kasety /jak sugeruja okladki/ czy z CD?

quid pisze...

szczerze mowiac to nie sluszalem nigdy tego zespolu...cos tam o nim wiedzialem ze istnieje ale nie mialem okazji posluchac...dzieki piekne

zuchu666 pisze...

Rip jest z kasety. Nie mam niestety tego materiału na CD :(

Analogowe ucho. pisze...

To zajefajnie że z kasety, ja lubię jak gra analogowe. No chętnie bym posłuchał tego "kaweru" grupy Yes (który, przy okazji, nie oni napisali) ale od empeczy dostaję jakieś obrzydliwej wysypki na piętach. ;-)
W bezstratnym formacie nie dałoby się?

Anonimowy pisze...

Cave nie nagrali coveru Yes, tylko The Police :) A generalnie ich brzmienie najbliższe jest Rush z lat 80. - nie zmienia to faktu, że to naprawdę dobra płyta i bardzo ją lubię.

Anonimowy pisze...

Ktoś tu już kilka razy pisał(chyba autor) że Majeranek czyta to co chciałby żeby było napisane a nie to co jest napisane.
Zgadzam się z przedmówcą, słychać Rush w każdym utworze, Yesu mało, a Police to chyba oprócz tego coveru - wogóle.

Analogowe ucho. pisze...

"Powstali w Tarnowie w 1991 roku . Inspiracją dla nich były takie grupy jak Police, Rush, Yes czemu dali wyraz umieszczając na debiutanckim albumie cover Police "Roxanne" i utwór "90126", który jednoznacznie nawiązuje do albumu grupy Yes"
"Kawer" The Police znam, ukazał się na składance CD, mam. Intryguje mnie "90126", nie znam, nigdy nie słyszałem
To tyle byłoby, na dziś.

rozbooj pisze...

Nigdy nie słyszałem tego zespołu, ani o tym zespole. Ale nadrabiam ten poważny brak w wykształceniu ogólnym. Bo album fenomenalny, dziękuję bardzo za udostępnienie.

Anonimowy pisze...

Coś się panu panie Analnogłowe Ucho pokiełbasiło.
Utwóru "90126" to Cave ,
album "90125" to Yes.
Analogia oczywista.

Analogowe ucho. pisze...

Znane ale warto przypomnieć:
http://www.cduniverse.com/search/xx/music/pid/5572362/a/90124.htm

Anonimowy pisze...

Cave to niemal taka tarnowska supergrupa, ludzie, którzy grali w różnych formacjach: TOY, IL Gesu, ZIYO. Zawsze mieli RUSHofobię ale też umiejętności aby ją pielęgnować. Cześć z nich prowadzi szkołę muzyków rockowych w tarnowie. Grali w różnych jazz rockowych projektach: CC Band (Cezary Chmiel Band z Markiem Stryszowskim)a teraz Mazda (basista) ma własny projekt P.M.Elektric Quartet (http://www.pmeq.pl/). Warta posłuchać, jeden z lepszych basów w Polsce.

zoller pisze...

Z tego co się orientuje ta płytę można jeszcze kupić w MJM Music. Za jakiś czas wrzucę rip z CD. :)