sobota, 29 stycznia 2011

A ona tańczy

Informacji o zespole do dzisiaj przetrwało niewiele. Podobno była to warszawska grupa , która zafascynowana twórczością Police, wzięła swoją nazwę od ich słynnego przeboju "Roxanne". I pewnie na tym kończy się jakikolwiek związek z londyńskim triem , ponieważ muzycznie to całkiem inna bajka. Grali coś z pogranicza new wave, pop i new romantic . W 1984 roku wystąpili na festiwalu w Jarocinie, gdzie zostali całkiem nieźle przyjęci.


Pierwszą wzmiankę o grupie znalazłem w Non Stopie nr 12/1984:
.... 29.10.1984 r.w warszawskim klubie "Stodoła" odbył się koncert promocyjny z okazji wydania płyt Lombardu, Orkiestry ósmego dnia i Krzysztofa Scierańskiego; zorganizowany przez firmę Savitor. Po koncercie odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono wyniki konkursu dla amatorów, zorganizowanego przez tę firmę, a na który wpłynęły 122 kasety i 21 taśm magnetofonowych. Po ich przesłuchaniu jury postanowiło przyznać trzy równorzędne II nagrody (po 60.000 zł) zespołom : Roxa za "A ona tańczy", Chwila Nieuwagi - "Gra" i Made in Poland za utwór "Kobieta".
Nagrodą było również umieszczenie utworu "A ona tańczy " na składance Savitoru "Sztuka Latania" . Oto króka natatka o grupie z okładki .


Utwór był dość sporym hitem i święcił triumfy na różnych listach przebojów włącznie z listą przebojów trójki. Potem wydali singla w Tonpessie i nagrali płytę dla firmy Rogot którą wydał na kasecie (i tu ciekawostka) Polski Związek Niewidomych. Sądząc po cenie mógł to być rok 1987 albo 1988. Takie to były dziwne czasy. Co się działo z grupą później; nie wiem.

W "Non Stpoie" z maja 1988 roku znalazłem kolejną, taką oto notatkę:

"Zmiany personalne w zespole Roxa spowodowały niedawno pewne zamieszanie. Wszystko się jednak wyjaśniło i po nagraniu LP dla Polskich Nagrań, Roxa rozpoczęła występy w składzie : Paweł Lewiński (śpiew), Zbigniew Ciszewski (gitara), Waldemar Szoł (gitara), Janusz Ostrowski (gitara basowa) i Zbigniew Niewiadomski (perkusja). "

Ciekawe czy ten LP dla Polskich Nagrań to nowy nigdy nie wydany materiał , czy to materiał z kasety ?


Roxa - Jarocin 1984

KLIK


Singiel (1985)

Singiel + A ona tańczy


Roxa (1987)
KLIK
P.S.
Jarocin od Zwanziga , kaseta z Winylowni.
Dzięki.

7 komentarzy:

Endi pisze...

Z tego co wiem Roxa pochodziła z Warszawy.
Grał w niej Piotr Urbanek (Syndia, Human, zespół Tadeusza Nalepy, dzisiaj Perfect).

toller pisze...

Nie wiem jak później,ale początki były na pewno warszawskie, a śpiewający Mariusz mieszkał pod Warszawą.

Piotr K. pisze...

Jeśli dwie osoby mówią że grupa była z W-wy , to pewnie tak było.
Zaraz poprawię tekst.

TOM pisze...

Ale mnie zaskoczyłeś ! Nie ukrywam - lubię tę kapelę. Niewiele nagrań pozostało - cóż. Materiał z kasety kiedyś słyszałem prezentowany w radiu, swego czasu - był to pewnie 87 lub 88 rok nawet częściej grali utwór "Czym jest miłość" - nie pamiętam czy zahaczył o poczekalnię radiowej Trójki, w każdym razie grano go i w przed i popołudniowych audycjach. Z przyjemnością przypomniałem sobie a właściwie na nowo posłuchałem ( po tylu latach ) tych kawałków. Wielkie dziękuję za tę wrzutę. Dziękuję też kolegom ( Endi i Toller ) za dodatkowe info o Roxa. Ciekawi mnie ta sprawa z tym longplayem Roxa.
Sama muzyka nie jest jakaś wielce oryginalna czy nawet przebojowa - w mojej ocenie utwór "A ona tańczy" jest nie do pobicia i tak już pozostanie ale materiał z kasety jak najbardziej godny uwagi i z wielką przyjemnością wysłuchałem tych nagrań. Jeśli będziesz miał cokolwiek innego - proszę bez wahania wrzucaj. Nie wiem skąd się to wzięło ale takie kapele jak Roxa, l-4, Omen i kilka innych stawiam w jednym rzędzie - intrygowały mnie, nie chcę powiedzieć zespoły jednego przeboju, ale gdyby może wytrwałośc wykonawców, trochę szczęścia i determinacji kto wie jakby sprawy się miały z ich karierami - choć w niektórych przypadkach były często małymi projektami muzycznymi ( Omen ) i tyle. A propos L-4 ponoć zostawili po sobie więcej nagrań, ja mam gdzieś oprócz "Super pary" jeszcze 2 kawałki a chętnie posłuchałbym więcej. Cieszę się na wszelkie "wykopaliska" muzyczne i jeszcze raz okazuje się że Twój blog, Piotrze, to świetne miejsce.
Dzięki
Tomasz

Anonimowy pisze...

Aleja Marzeń doszła do pozycji 17 na LP Programu Trzeciego gdzieś na początku 1987 roku, w którym pewnie wyszła kaseta.

paula W pisze...

SAID
Na temat ROXY mógłbym powiedzieć wiele. Mieszkałem po sąsiedzku z Piotrkiem Urbankiem na warszawskiej Ochocie i byłem stałym bywalcem na ich próbach w Zakładowym Domu Kultury URSUS przy ul. Traktorzystów 14. Zespół był jak najbardziej formacją warszawską. W skład zespołu wchodzili też Zbigniew Kondratowicz wokal Adam Zenon Siemierzewicz gitara i Tomasz Jackowiak instrumenty klawiszowe. Pod koniec lat 80tych zespół zmienił nieco styl muzyczny kierując się bardziej w stronę glam rocka. Notoryczne spóznianie się na próby i imprezowy styl życia lidera Zbyszka "Cichego" Ciszewskiego spowodował, że Kondratowicz z Urbankiem podięli decyzję o usunięciu "Cichego" z zespołu. Zespół zasilony przez gitarzystę Piotra "Dzikiego" Chancewicza zmienił nazwę na Syndia, "Cichy" natomiast skomletował pod szyldem Roxy zupałnie nowy skład grupy. Po niedługim czasie zespół został definitywnie rozwiązany. Zbyszek Ciszewski wyjechał do Francji, gdzie spędził kilka lat. Obecnie prowadzone są rozmowy nad reaktywacją zespołu.

Unknown pisze...

No gitara jaką to Ferdek mówi