sobota, 5 maja 2012

Mietek Blues Band

Zespół powstał w 1976 w Gdańsku przy klubie studenckim „Medyk" z inicjatywy gitarzysty Mieczysława Wróbla oraz wokalisty i harmonijkarza Zbigniewa Łaskiego. Dość szybko pierwotna nazwa grupy - "Blues Band" - za namową Marcina Jacobsona zmieniona została na „Mietek Blues Band". W 1977 roku zespół przeniósł się do klubu Politechniki Gdańskiej „Artema", gdzie występował regularnie przez kilka lat, aż do wprowadzenia stanu wojennego. Ówczesny skład zespołu to: Zbigniew "Oliver" Łaski, Mietek Wróbel (gitara), Krzysztof Gostomski (perkusja), Zdzisław Karasowski (bas). Po powołaniu basisty do wojska zastąpił go Zbigniew Sentowski – wokalista i basista. W 1979 do zespołu dołączył gitarzysta Antoni Degutis.


W tym składzie zespól wystąpił w 1981 roku na pierwszym swoim pop session w Operze Leśnej w Sopocie, stając się prekursorem gatunku zwanego Soul Bluesem. Młodzi muzycy zafascynowani bluesem próbowali wiernie naśladować swoich mistrzów: BB Kinga, Muddy Watersa, Buddy Guya, Juniora Wellsa, a także białych wykonawców jak Fleetwood Mac, Johny Mayall czy Cream. Pierwsze nagrania z tego okresu ukazały się na CD w roku 2007 "Radio Session" wydanej przez Metal Mind Production. Pod koniec lat 80-tych w MBB pojawił się grający na instrumentach klawiszowych Piotr Iwanaszko, Adam Wendt (saksofon), Adam Wiśniewski (puzon) i Grzegorz Karłowicz (trąbka).

Przez cały okres działalności „Mietek Blues Band" występował na wszystkich ważniejszych festiwalach - rozpoczynając od pierwszego - Folk Blues Meeting w Poznaniu, przez festiwal w Jarocinie i Rawę Blues Fest aż po Jimmyway Blues Fest, Warta Rock Reggae, Summer Jazz Days w Gdyni, Złotą Tarkę i Jazz Jantar w Gdańsku. Jednocześnie koncertował w klubach na terenie całego kraju. W sierpniu 1996 MBB - jako jedyny polski zespół - zagrał na Europejskim Festiwalu Sztuki w Budapeszcie, gdzie gwiazdami byli tacy wykonawcy jak Joe Cocker, Jethro Tull, Jeff Healey czy Blood Sweat and Tears. Ważnym wydarzeniem w historii zespołu był również występ jako support przed koncertem króla bluesa BB Kinga na Festiwalu Summmer Jazz Days w Sopocie w 2000 roku.

W ciągu ponad trzydziestu lat istnienia MBB był (i jest nadal) dla wielu muzyków prawdziwą szkołą bluesa. Tutaj zaczynali swoją przygodę z muzyką bluesową Adam Wendt, Antoni Degutis, Cezary Paciorek, Zbyszek Kraszewski, Tomek Łosowski, Tomek Sowiński, Kuba Staruszkiewicz, Piotr Lemańczyk, Jowita Tabaszewska i wielu innych.

Historia grupy pochodzie z ich strony internetowej http://sites.google.com/site/mietekblues/ i tam też można znaleźć więcej informacji.


Tribute to the Blues (1996)Road (1998)
Złe słowa (2002)
9 komentarzy:

piotyr2 pisze...

A płyty "Radio Sessions" to nie ma z założenia?

Piotr K. pisze...

Nie mam jej. A i płyta jeszcze w wieku ochronnym mimo że nagrania na niej stare.
Pozatym jak wszystko wrzucę teraz co będę dawał za pięć lat ?
:-)

Anonimowy pisze...

Czytać, czytać Panie Prezes, co się
kopiuje od innych.
Jak pierwsze Pop Session odbyło się
w 1981 to ja jestem "kaczka dziwaczka"
A nie jestem.

Piotr K. pisze...

A skąd ja mam wiedzieć czy ty nie kaczka dziwaczka skoro się nie podpisujesz.
Może miało być na pierwszym swoim pop session.
:-)

Anonimowy pisze...

Pop Session nie było ich :-)
Nie kombinuj.
W roku 1981 wystąpili na Pop Session.

Piotr K. pisze...

Idź na piwo i nie marudź.

piotyr2 pisze...

Bo ja tą Radio Sessions mam,tylko faktyczne nagrania z lat 80-tych a wydanie z 07 :)

Anonimowy pisze...

Tekst brzmi: "W tym składzie zespól wystąpił w 1981 roku na pierwszym swoim pop session w Operze Leśnej w Sopocie, stając się prekursorem gatunku zwanego Soul Bluesem." Wniosek z tego cytatu jest taki, że był to pierwszy występ tego zespołu na Pop Session, a nie stwierdzenie, że to była pierwsza edycja tej imprezy. Choć napisane małymi literami, to zrozumiałe dla średnio rozgarniętego czytelnika. Chyba, że jest to "kaczka dziwaczka".

Drugi

gLan anoNim pisze...

jak dla mnie, troche uszata ta kaczka