niedziela, 29 kwietnia 2007

Ja, marionetka

Rezerwat - to łódzka grupa muzyczna , która powstała w 1982 r.
Początkowy skład tworzyli : Andrzej Adamiak (voc,bg),Wiktor Daraszkiewicz (g),Mariusz Jeremus (g), Piotr Mikołajczyk(dr,perc) i Zbigniew Nikodemski (key).


Na festiwalu "Rockowisko 1982", zupełnie nikomu nie znany zespół odnosi wielki sukces zajmując w konkursie I miejsce. Rok później grupa w powyższym składzie, nagrywa pierwszą płytę o nieco nowofalowym charakterze "Rezerwat". Wtedy mówiło się, że grupa wzoruje się na Republice co po latach absolutnie sie nie potwierdza .Grupa miała własny styl osadzony pomiedzy rockowa tradycja a nowofalowa prostota (w pozytywnym sensie). W 1984 roku, na dwa lata opuszcza
grupę Andrzej Adamiak. Jego powrót powoduje odejście Mariusza Jeremusa a następnie Piotra Mikołajczyka którego na krótko zastępuje Andrzej Żukiewicz a później Gerard Klawe. Nastepna płyta "Serce", która zresztą ukazała się ze znacznym opóźnieniem w 1987, była po prostu słaba. Poza dwoma przebojami ("Zaopiekuj się mną", "Parasolki"), które w końcu (choć chwilowo) wywindowały zespół na czołówki list przebojów, reszta utworów była przeciętna i również po latach wypada blado. Największym ich hitem okazał się utwór "Zaopiekuj się mną", inne - jak "Kocha Ciebie niebo" , "Obserwator" , "Histeria" , "Paryż ,miasto wymarzone" i "Parasolki" trwale zapisały się w historii polskiej muzyki rockowej.


W latach 80-tych zespół należał do czołóki polskiej sceny muzycznej, dla niektórych stał się wręcz zespołem kultowym. Myslę że należeli do grona mniej docenianych zespolów ,przy dobrej promocji mogli stać sie gwiazdą pierwszej wielkości. Przynajmniej mieli taki potencjał , który jednak nigdy nie był wykorzystany. Po latach milczenia w 2000 r. ukazał się album "The Best of Rezerwat", na którym znajdują się największe przeboje grupy.


The Best of Rezerwat
1.Obserwator
2.Histeria
3.Trędowata Marionetka
4.Cieć
5.Modlitwa O Więź
6.Zaopiekuj Się Mną
7.Parasolki (Ostatnie)
8.Szare Gitary
9.Boję Się
10.Och La La
11.Kocha Ciebie Niebo
12.Paryż Miasto Wymarzone
13.Zaopiekuj Się Mną (Remix)
14.Parasolki (Ostatnie) (Remix)
15.Kocha Ciebie Niebo (Remix)

Bonusy:
16.Czarownica
17.Pod makijazem uwielbienia
18.Paryz,moje miasto(Moskwa)
19.Nie pragne kwiatow
20.Nieprzytomnie slodka noc


http://rapidshare.com/files/11439676/Best_of_Rezerwat.rar.html

Haslo: podkowa

15 komentarzy:

robert poland pisze...

Prawie już zapomnialem o tym zespole... a porównanie do Republiki także uważam za chybione.

ROb.

Anonimowy pisze...

Piotrze - a pamiętasz taki projekt wokalisty Rezerwatu Czerwony kapturek ? Ja pamiętam utwór Hej Hej, moim zdaniem, całkiem udany, nie wiem czy nagrali coś jeszcze, poza tym mam dwa albumy Rezerwatu i muszę Ci się przyznać że lubię także long Serce choć zgadzam się że jest on słabszy od debiutanckiego. Niedawno wyszedł box z reedycją tych dwóch krążków. Mam pytanie jeszcze o utwór "Kuszący wir" czy masz do niego dostęp ?
Pozdr.
Tomasz

Piotr K. pisze...

Nazwa "Czerwony Kapturek" obiła mi sie o uszy gdy przygotowywałem ten post.Ale nic wiecej na ten temat nie wiem.Natomiast wiem napewno że pod koniec 90-tych lat ,były gitarzysta Rezerwatu-Wiktor Daraszkiewicz wydał niskonakladowy album "Z drugiej strony" z własnymi instrumentalnymi kompozycjami.Nigdy go nie słyszalem a chciałbym .

Anonimowy pisze...

Słyszałem anawet miałem kiedyś singla z utworami kuszący wir i nie wyjde na deszcz, to były bardzo dobre utwory. natomiast nie wiem, czy pamietacie , ale kiedyś była taka telewizyjna audycja Przeboje dwójki i tam kiedyś był utwór rezerwatu "Powrotna fala" z tym samym wokalistą, który śpiewał ww. piosenki.

Sokols pisze...

czesc, no ja mam akurat te kawałki czyli Nowy świetny plan, Kuszący wir i Nie wyjdę na deszcz zgrywane z moich singli na kompa. Ich jakość nie jest niestety najlepsza...A Czerwony Kapturek też słyszałem tylko jeden kawałek Hej, Hej, Hej, ale on chyba ukazał sie na składaku Rezerwatu. Pozdr.

Piotr K. pisze...

Jeżeli byś mógł to podeślij w jakiś sposób.

Anonimowy pisze...

Skad wziasc utwor "Powrotna Fala" ?

Anonimowy pisze...

sokols duze dzieki za udostewpnienie tych utworow na necie,rzeczywiście te dwa z bodajże Jarkiem sa swietne a nie moglem ich nigdzie do tej pory namierzyc.Swoja droga ciekawe dlaczego zespol unika ich w swojej dyskografii?
Gdybym mogl jeszcze zdobyc powrotna fale :)))Pozdrawiam.Moyra.

Anonimowy pisze...

No właśnie, był utwór "Powrotna fala" - nigdzie nie widzę go w wykazie płyt (np. wikipedia) - pamiętam skrawki teledysku: przy okrągłym stoliku w knajpie faceci rżną w karty a na końcu któryś się wkurza i wywala cały ten majdan...

Anonimowy pisze...

Też kojarzę ten teledysk, jednego gościa potraktowano w ten sposób, że mu się zgniotły okularki. A piosenka była jednym z przebojów w podstawówce

Anonimowy pisze...

A czy wyszła reedycja pierwszej płyty Rezerwatu?

Piotr K. pisze...

Tak wyszła w 2005 roku

Anonimowy pisze...

oj rezerwat - jezdzilemz nimi jako techniczny dlugi okres czasu i fajne to byly czasy. xtp

b-rusin pisze...

Teledysk z kartami przy stole to nie była "Powrotna fala" tylko "Nowy świetny plan". Kiedy Andrzej Adamiak odszedł od zespołu z nowym wokalistą powstał materiał na całą płytę długogrającą, materiał został nagrany dla PR III i do dzisiaj żadne z tych nagrań nie ujrzało światła dziennego. To były utwory: "Nie pamiętam byłem zdrów", "Powrotna fala", "Krzywe lustro", "Dziwna gra", "Papierowy świat", "Zawał", "Filip" oraz wydane na singlach "Nowy świetny plan", "Nie wyjdę na deszcz" i "Kuszący wir". 1984 to w przypadku Adamiaka projekt OMEN (singiel "Czy są mi dane łzy" i "Mój chory świat") oraz w 1985 formacja CZERWONY KAPTUREK z nagraniem "Hej hej hej" wydanym jako bonus na pierwszej płycie CD Rezerwatu. Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Trzecia w latach 80. płyta Rezerwatu miała nosić tytuł "Dzwony miłości", ale album... nie ukazał się (podobnie jak ten bez Adamiaka z okresu "Nowego świetnego planu"). Ewentualnie ukazał się, ale już w latach 90. pod tytułem "Paryż (Moskwa)" i raczej z nowszym materiałem. Potem była jeszcze składanka "Portret" (ale z nowymi wersjami największych przebojów), no i wreszcie ten w końcu porządny, zapodany tutaj Best Of z 2000 roku (ale ciągle bez utworów typu "Nowy świetny plan").