sobota, 3 listopada 2007

I znowu ktoś przestawił kamienie


Grupa powstała jesienią 1983 r. pod nazwą Zyzyzy, którą na początku roku kolejnego zamieniono na Variete Est Morte (Różnorodność umarła), a następnie na Variete. W pierwszym składzie znaleźli się: wokalista, autor tekstów i lider formacji Grzegorz Kaźmierczak, a także Wojciech Woźniak (bg), Jacek Buhl (dr), Radosław Urbański(git) i Sławomir Abramowicz (sax). Zespół zadebiutował przed szerszą publicznością na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w 1984 roku, prezentując muzykę spod znaku cold wave (inspirowaną w pewnym stopniu dokonaniami The Cure czy Joy Division), wzbogaconą oryginalnymi poetyckimi tekstami Kaźmierczaka. Zespół zdobył wówczas wyróżnienie. Warto nadmienić, iż grupa ponownie pojawiła się na jarocińskiej scenie w latach 1985 (Złota Dziesiątka), 1986 (już jako gwiazda), 1990-92 i 1994.
W 1985 roku Variete weszło do studia, by nagrać dwa utwory na swój debiutancki singel "I znowu ktoś przestawił kamienie"/"Te dni" (pierwotny tytuł "Krzyż" został zakwestionowany przez cenzurę). W marcu 1986 roku Variete, wspomagane przez skrzypka Bernarda Pyrzyka zarejestrowało materiał na swą pierwszą płytę długogrającą o roboczym tytule "Bydgoszcz". Gdy wszystko było już gotowe do wydania, nieznani sprawcy skradli z samochodu należącego do przyjaciela formacji taśmę-matkę, która nie została odnaleziona do dziś. Po Polsce krążyły jedynie słabej jakości kopie. Jedna z nich została opublikowana w 1992 roku bez zgody muzyków przez Akademickie Radio Pomorze. Album ukazał się oficjalnie na płycie kompaktowej dopiero w 2002 roku nakładem Furia Musica pod zmienionym tytułem "Bydgoszcz 1986".
Koncert z Jarocina'86 został utrwalony przez ekipę filmową brytyjskiej telewizji BBC kręcącą wówczas dokument "My blood your blood". Ze względu na złe oświetlenie sceny nie trafił on ostatecznie do filmu.
Rok później zespół zawiesił działalność by po kilku miesiącach ją wznowić w składzie Kaźmierczak-Woźniak-Buhl. Wkrótce dołączył Urbański, od 1988 r. grający na zmianę z Markiem Maciejewskim, który pełnoprawnym członkiem został grupy w 1990 r. czyli po odejściu Urbańskiego. Jacek Buhl zastąpiony został w 1989 roku przez znanego z Abaddonu Tomasza "Perełkę" Dorna (dr). W tym składzie nagrana została płyta zatytułowana po prostu "Variete" (1993) niosąca za sobą częściową zmianę stylistyki (słyszalne elementy jazzu),a także kolejne krążki (Koncert "Teatr Stu" i "Wieczór przy balustradzie"). W 1992 Kaźmierczak i spółka zwyciężają FMR Jarocin. Przed rejestracją albumu "Nowy Material" Dorna zastąpił Jarek Hejman. W 2006 roku odchodzi współzałożyciel grupy - Woźniak.
Mimo, iż Variete uznawane jest przez wielu za czołowego przedstawiciela zimnej fali, Grzegorz Kaźmierczak we współczesnych wypowiedziach zdaje się odcinać od tegoż nurtu. Na uwagę zasługuje fakt,iż jest on także autorem dwóch tomików wierszy: "Głód i przesyt",oraz "Record-Play".
Oficjalną dyskografię uzupełnia rozprowadzana w 1984 roku przez zespół kaseta demo pt. "Nothing".


Variete (1993)

Wieczór przy Balustradzie (1996)


1.Bohater liryczny
2.American Way
3.Chcę wyjechać
4.Pociągi na wietrze
5.Z "Mózgu" do "Gongu"
6.Są dni
7.Kocham cię
8.Amfa - Romeo i Julian
9.Samochodowy Atlas Polski
10.Hotel

hasło do obu albumów: Turio

10 komentarzy:

E&F pisze...

Fajny zespół.Ale mógłbyś kiedyś napisać coś o zespole Bielizna?bo dużo dobrego o nim słyszałem ale żadnych konkretów.

Piotr K. pisze...

Coś o Bieliźnie napewno kiedyś będzie bo lubię tę grupę.

Anonimowy pisze...

Piotrze kolejna kapela, która po dość długiej przerwie przywraca czasy mlodości. Muzyka zespołu bardzo fajna - chociaż mroczna i mocno poetyczna / co w minionych czasach nie bylo zbyt częste/. Kiedyś posiadany singelek prawie zdarłem.pozdrawiam TU

Anonimowy pisze...

_
_ Witaj "PIOTR" _

dawno niezaglądałem , troche brak czasu i inne sprawy rodzinne.

Dopiero dzisiaj przeglądnołem cały pażdziernik _ SUPER _ albumy _ POWKLEJAŁEŚ_
, znalazłem że kompletujesz ;
_ " Ale dopiero po tym jak skompletuje wifonowską składankę "Radio Nieprzemakalnych" .Może ktoś pomoże? " _

mam w b.dobrym stanie vinyl (starą,dużą,czarną,czeszczącą,płyte)
jak moge podesłać żeby ktoś przerobił na mp3ki , tak doskonale jak album "LIVE_Perfectu" ?
po którym do dziś dnia jestem w szoku .
a może na twoją małpke napisze

_D.N.M.-!!!

Małgorzata pisze...

W jednym z wcześniejszych postów wyczytałam ""Jeszcze młodsza generacja"( jesli ktos ma niech podrzuci )" - podrzucił już ktoś? Cóż, nawet jeśli podrzucił, to i ja się dorzucę: http://sharebee.com/a2a24bbd (format .ogg).

Twój blog Piotrze, to kawał świetnej roboty. Szczerze podziwiam.

kml pisze...

Witam, jest przypadkiem szansa na umieszczenie płytki "Nowy Materiał"?

Newweatherman pisze...

Ech co ślepemu po oczach. Już dopatrzyłem hasło. Właśnie odpalam muzyczkę - dzięki

Anonimowy pisze...

Variete wydało nową płytę: "Zapach wyjścia". Entuzjastyczne recenzje, dobra muzyka (sekcja z USA). Więcej można znaleźć w księdze gości na stronie www.variete.serpent.pl.
Do CD dołączony jest tomik wierszy wokalisty.
Polecam.

ataris pisze...

Może ma ktoś nagrania z "Nothing" ???

Anonimowy pisze...

tak błagam o nagrania z nothing....