środa, 31 października 2007

Tu nie będzie rewolucji

Historia grupy zaczerpnięta ze strony "Rzeszowska Scena Alternatywna".

Zespół 1984 powstał w styczniu 1985 roku z inicjatywy Piotra Liszcza i Krzysztofa Bara, a zadebiutował na lokalnym przeglądzie "Rock Plus" w Rzeszowie. Już ten pierwszy występ spowodował spore zainteresowanie zespołem. Grupa została zauważona przez Program III PR i w jego studiu miała możliwość nagrania kilku nowych utworów.Kolejna sesja radiowa, tym razem dla Rozgłośni Harcerskiej odbyła się niedługo później, w wyniku niej zostały zarejestrowane cztery utwory, które po prezentacji na antenie Rozgłośni cieszą się sporym powodzeniem. Zespół przygotował nowy materiał pt. "Czas pokonanych", który następnie prezentował na koncertach i w Jarocinie `87. Jego prapremiera odbyła się 25 kwietnia w katowickim klubie "Akant".Pod koniec 1987 roku, na zamówienie Klubu Płytowego Razem, został zarejestrowany w RSC Studio w Rzeszowie album "Specjalny rodzaj kontrastu". Jednak płyta ta nigdy się nie ukazała, choć muzycy starali się ją później wydać w firmie Rogot. Niestety, jak to często wówczas bywało materiał "zaginął" i do dzisiaj nie został wydany. W 1988 r. utwór "Sztuczne oddychanie" został umieszczony na składankowej płycie "Radio nieprzemakalnych". Pierwszą "płytą", której doczekał się zespół, był singiel Tonpressu z utworami "Tu nie będzie rewolucji" i "Krucjata". Pierwszy z nich stał się sporym "przebojem", trafiając na listę przebojów PR III Marka Niedźwieckiego i na pierwsze miejsce listy przebojów Rozgłośni Harcerskiej.W 1989 roku zespół zarejestrował "na żywo" w Klubie Studenckim "O To Chodzi" materiał pod tytułem "Anioł w tlenie", który ukazał się najpierw na kasecie, a następnie na kompakcie. W latach 1989-94 zespół występował w Jarocinie, gdzie sprzedawane były kasety "Why Not" i "Three Faces".Prawdziwy debiut fonograficzny odbył się dopiero w roku 1991, kiedy to Niezależna Fundacja Radiowo-Artystyczna Hit Records wydała album "Radio niebieskie oczy Heleny". Muzyka, która się na niej znalazła, przedstawia zespół w różnych odsłonach, zawiera zarówno utwory pochodzące z początków działalności, jak i zupełnie premierowe.
Zespół istnieje do dzisiaj i co jakiś czas daje koncerty, ostatnio m.in. w 1999 r. na Castle Party w Bolkowie, gdzie zebrał bardzo dobre recenzje oraz Vampirze (26.10.1999 r.), gdzie rownież się podobał. Grupa rozpoczęła też w 1998 r. nagrywanie nowego materiału na płytę. Utwory "Ćma", "Siedem", "Zimna kraina" czy "Plastikowy ocean" zapowiadają ciekawy album... Na 21 czerwca 2001 r. został zapowiedziany urodzinowy koncert 1984 i Wańki Wstańki pt. "18 lat miłości i nienawiści". Miał się on odbyć w studenckim klubie "Plus" w Rzeszowie, od którego, jak pamiętamy, wszystko się zaczęło. Niestety z przyczyn nieznanych został odwołany...Na początku 2003 roku zespół wznowił próby w składzie: Piotr Liszcz, Wojtek Trześniowski i Darek Marszałek. 7 czerwca wystąpił na okolicznościowym koncercie w Galerii OFF w Warszawie z okazji 40. urodzin Piotra Pawłowskiego. W listopadzie 2003 r. ukazał się na płycie kompaktowej pierwszy materiał grupy pt. "Specjalny rodzaj kontrastu". Został on wydany przez rzeszowska firmę Boofish. W ramach promocji tego albumu odbył się 29 listopada koncert w Radiu Rzeszów, który zostal zarejestrowany i następnie wyemitowany na antenie oraz w internecie. Występem tym 1984 wznowiło regularną działalność koncertową.


Radio niebieskie oczy Heleny (1991)


01."Na jednej chmurze do nieba"
02."Pierwszy śnieg"
03."Adelajda Formalina"
04."Biała chorągiewka"
05."Jadowitym paznokciem"
06."Brak tlenu"
07."Pierwszy dzień zmartwychwstania"
08."Radio niebieskie oczy Heleny"
09."Biegnący wzdłuż koła"
10."Zespolenie rytmu"Anioł w tlenie (1994)01."Miejscowe znieczulenie"
02."Adelajda Formalina"
03."Jadowitym paznokciem"
04."Soft Medicine"
05"Drogowskazy"
06."Kocia wiara"
07"Sztuczne oddychanie"
08."Nie rozum, nie człowiek"
09."Pierwszy dzień zmartwychwstania"
10."Brak tlenu"
11."Ferma hodowlana"
12."60 razy na godzinę"

http://rapidshare.com/files/124018420/aniol_w_tlenie.rar

10 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Chciałem trochę sprostować odnośnie płyty "Specjalny rodzaj kontrastu". Co prawda, taśma matka zaginęła, jednak została wydana na płycie CD, dzięki temu, że zespół posiadał kopię materiału na amatorskiej kasecie magnetofonowej. Przydałoby się o tym wspomnieć, bo płyta jest naprawdę dobra.

Pozdrawiam,
Tomek.

Piotr K. pisze...

Dzięki za sprostowanie i może ktoś ma i mógłby podrzucił tę płytkę jeśli jest,jak pisze Tomek,naprawdę dobra.

julas pisze...

proszę bardzo:)
http://rapidshare.com/files/66619118/1984.part1.rar
http://rapidshare.com/files/66620070/1984.part2.rar
hasło: julass
dokładny opis tu:
http://www.1984.serpent.pl/specjalny.html

Threepio pisze...

Rewelacja!!! Czy ktoś ma Aurorę i studyjny bootleg grupy Noah Noah?Rzeszów w muzyce zawsze prezentował klasęa do tych zespołów mam szczególną słabość.Dzięki wszystkim za dużą dawkę ożywczego 1984.

Piotr K. pisze...

julass wielkie dzięki za "Specjalny Rodzaj Kontrastu"

julas pisze...

nie ma sprawy:)

Salmon pisze...

estoy impresionado!!.dzieki piotrze za fantastyczna dawke muzyki,dla wielu niedostepna z wielu przyczyn.

Newweatherman pisze...

Wszystko ekstra, tylko spakowany album "Anioł w tlenie" jest zahasłowany. Czy ktoś mógłby podać do niego hasło? Z góry dziękuję

Newweatherman pisze...

Ech co ślepemu po oczach. Już dopatrzyłem hasło. Właśnie odpalam muzyczkę - dzięki

Anonimowy pisze...

luknij na torrenty.org lub vtorrent.pl