niedziela, 20 stycznia 2008

After Blues

Grupę założyło w 1980 roku dwóch szkolnych kolegów, Leszek Piłat (bas, vocal, perkusja) i Waldemar Baranowski (gitara, instr. perkusyjne, vocal) . Skład uzupełniało dwóch znajonych ze szkoły muzycznej, a zespół nazwał się "3,50 po Obniżce" i przez pierwsze pięć lat wystąpował z sukcesami na lokalnych i krajowych przeglądach muzycznych. W 1985 roku doszło do redukcji składu. Kłopoty z rzetelną organizacją pracy w zespole spowodowały, że Leszek pokusił się o stworzenie zestawu perkusyjnego, który wyeliminuje konieczność zatrudnienia dodatkowego człowieka. Skonstruował "kombajn perkusyjny" złożony z bębnów, talerzy oraz systemu przekładni i sznurków, przy pomocy którego basista i gitarzysta mogli jednocześnie grac nogami na perkusji. Rozwiązanie to było na tyle niespotykane, że przyczyniło się do zauważenia duetu na "Rawie Blues" i przyznania przez jury festiwalu pierwszej nagrody.
Tego samego roku, podczas festiwalu „Blues Top” w Sopocie zwrócił na nich uwagę „ojciec polskiego bluesa” Tadeusz Nalepa. Konsekwencją tego było zajęcie przez zespół pierwszego miejsca, a następnie sesja nagraniowa. Nalepa zdecydował się na rolę producenta i bez wątpienia odcisnął swoje piętno na tym materiale. Zwłaszcza, że na płycie pojawiają się trzy kompozycje Nalepy. Płyta była niedoceniana. Zarzucano jej wtórność i brak indywidualnego stylu. Trzeba jednak przyznać, że materiał po latach broni się doskonale. W następnych latach "After Blues" znajdował się w czołówce wykonawców nie tylko bluesowych. Występowali na różnych przeglądach i festiwalach, m.in. Folk Blues Meeting i Blues Top w Sopocie. Do kolejnego spotkania z ojcem polskiego bluesa doszło w roku 1991. Tym razem był to początek trwającej ponad rok współpracy. "After Blues" stał się zespołem akompaniującym Nalepie. Wspólnie przemierzyli Polskę wzdłuż i wszerz. Po kilku latach tradycyjnego grania w duecie lub z udziałem gości (m.in. Wojtek Waglewski, Irek Dudek, Jan "Kyks" Skrzek) w historii grupy nastąpił kolejny punkt zwrotny. W roku 1994 doszło do połączenia sił zespołu z Mirą Kubasińską. Mira opracowała na nowo, przy pomocy "After Blues", swój stary repertuar i wspólnie wystąpili w studiu koncertowym PR Szczecin.. Od tego czasu występowali razem wielokrotnie z korzyścią dla fanów bluesa w całym kraju.
"After Blues" jest dzisiaj zespołem, który równie dobrze sprawdza się podczas koncertów zarówno na dużym stadionie, jak i w małym klubie. Zdyscyplinowana gra śpiewającego basisty Leszka Piłata i kunszt Waldka Baranowskiego nadal przynosi wiele wrażeń widowni podczas ich występów.


After Blues (1986)


1. Hey woman
2. Popatrz mamo
3. Śliska dzisiaj droga
4. Blues dla Ryśka
5. Coraz zimniejsze dni
6. Bluesada
7. When I'm Leaving Town
8. Nie żałuj mnie
9. Ślusarz

http://sharebee.com/49f1bfe5

2 komentarze:

gogowiec pisze...

After Blues podobnie jak Easy Rider to trochę mało znane polskie kapele bluesowe. Ich muzyka jest bardziej klubowa niz nadająca się do radia. Ale ma swoich wiernych fanów. W twoim blogu jest dużo bluesa i to bardzo dobrze.Tak trzymać. Interesuje mnie polski rock i może mógłbyś mi pomóc. Pod koniec lat 70tych wydano kasetę Muzyka Młodej Generacji z nagraniami Kombi, Exodusu i Krzaka.Nigdzie nie można jej posłuchać.Czy masz ją w swoich zbiorach?

Anonimowy pisze...

niestety nie podano hasła do pliku ;/