wtorek, 8 kwietnia 2008

Piotr B.

Piotr Bukartyk - chociaż kojarzony zwykle z poezją śpiewaną, jest autorem, kompozytorem, wokalistą, konferansjerem. Ma na swoim koncie wiele nagród muzycznych na różnego rodzaju festiwalach m.in. OPPA'83, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie(1984r.i 1985r.). Występował również w Opolu na Festiwalu Polskiej Piosenki w latach 90. Znany jest ze swoich znakomitych tekstów, precyzyjnej zabawy słowem, zabawy formą; jednocześnie przekazuje rzeczy ważne, a czasem po prostu zabawne, niezmiennie w ten sam inteligentno - ironiczny sposób. Swoja twórczością "leczy" ludzi, którzy urodzili się na tej średnio wesołej planecie i prawdopodobnie już tu zostaną. Zdarza mu się stosować terapię szokową , ale ulubioną metodą Bukartyka jest zabawa ostrym skalpelem języka i nieustanne preparowanie znaczeń. Pierwszy raz widziałem występ Piotra B. w klubie "Zaścianek" w Krakowie w 1985 roku i od razu wiedzałem, że to artysta niezwykły ,wyróżniający się z nurtu piosenki studenckiej do której był wtedy zaszeregowany.Krytycy i dziennikarze muzyczni na próżno próbują Piotra Bukartyka nazwać, przezwać, porównać i okrzyknąć. Bukartyk był już „poetą rocka” i „elektrycznym bardem”, co tylko szczątkowo i nad wyraz nieudolnie oddaje jego fenomen.
Jest zbyt rockowy jak na śpiewających poetów i zbyt poetycki jak na rockowe schematy. Tak najprościej można określić Piotra Bukartyka. Sam mówi, że nie ma znaczenia, w jakiej szufladzie go umieszczą - rockowej, popowej czy z piosenką autorską, byleby z niej trochę wystawał. Tak właśnie o jego płycie "Ideały" pisał Piotr Iwicki. Niby to stonowany rock, dopieszczony elektrycznymi brzmieniami syntezatorów, a jednak muzyka wychodzi z utartych ram. Dzieje się tak w piosenkach, w których przegląda się pełne zakrętów życie młodego i średniego pokolenia ("Ideały", "Pomiędzy mną a mną", "Durna miłość"), nie brak też odniesień do codzienności ("Małgocha").Album został nagrany niemal w polowych warunkach, a konkretnie w mieszkaniu jednego z kolegów autora, tylko perkusję dograno w profesjonalnym studiu. I tak w naszych rękach znalazła się płyta artysty, który dla jednych dzięki albumowi "Szampańskie Wersety" jest mistrzem pastiszu, dla innych zaś człowiekiem niepotrzebnie wyciągniętym wprost sprzed ogniska, gdzie grywał, akompaniując sobie na gitarze. Dla tych, którzy nie są skażeni wcześniejszą znajomością jego muzyki, może być zwyczajnie odkryciem.


Szampańskie wersety (1997)


01 - Albo albo (Jasiowi Stefańskiemu)
02 - Prawo do orgazmu
03 - Władek w krainie sąsiadek
04 - Bobra bobra
05 - Nie wierze Wierze
06 - Qrwa Qrwa
07 - Łysa piosenka
08 - Wolność to frywolność
09 - Rege dla młodego talenta
10 - Nie chce nie chce
11 - A ja a ja
12 - Prawo do orgazmu - remix
13 - Nie wierze Wierze - remix

http://rapidshare.com/files/108058080/Piotr_Bukartyk_-_SzampaSskie_wersety__1997___128_kbps_.rar.html


Z głowy (1999)


01.Ja tu tylko gram
02.Kaszana
03.Czuję że umrę
04.Idż już
05.Kulfon story
06.Dokąd się wybierasz
07.Wiem wiem
08.Wino proste
09.Pół godziny z nią
10.Mój ostatni ząb
11.Czego tylko chcesz
12.Cokolwiek tylko chcesz
http://rapidshare.com/files/49197622/Z_g__322_owy.rar


Ideały (2004)


01.Durna miłość
02.Intuicja
03.Miś song
04.Pomiędzy mną a mną
05.U fryzjera
06.Piosenka dla Rudej
07.Małgocha
08.Nie przejmuj się mną
09.Śniadanie na tapczanie
10.I tak dalej
11.Ideały
12.I tak dalej (inaczej)

15 komentarzy:

sond pisze...

Dzięki Piotrze za Piotra :)

No to jeszcze dorzucę trzeciego Piotra :) Piotr Kaczkowski na swojej płycie Minimax PL, tej pierwszej, też umieściła utwór Piotra Bukartyka i jak stwierdził sam zainteresowany trochę mu to pomogło.

Piotr Bukartyk prowadzi w Programie Trzecim Polskiego Radia audycję autorską pod tytułem "Ładne kwiatki", jeśli się nie mylę w środy o godzinie 15.

W zeszłym roku ukazała się jego płyta koncertowa pt. "Piotr Bukartyk Live - 25 l wody w ustach".

Pozdrawiam serdecznie

Vroobelek pisze...

Dziękuję za Wersety, których szukałem już jakiś czas.

Druga i trzecia płyta są jednymi z moich ulubionych w ostatnich latach. Mogłoby być z tego nawet parę przebojów. Szkoda, że polskie stacje radiowe od dawna ignorują polską muzykę.

Piotr K. pisze...

Prawda o polskich stacjach radiowych (jeśli już poruszyłeś ten temat) jest taka, że grają to za co dostają pieniądze i co pomaga im sprzedać to co reklamują.Wartościowa muzyka ma raczej małe szanse zaistnienia w komercyjnych stacjach radiowych.

Anonimowy pisze...

Fajny blog. Zajrzałem przypadkiem szukając informacji Budgie, ale zacznę odwiedzać regularnie. Przy okazji, czy ktoś był może na którymś z polskich koncertów Budgie w 1982?

sond pisze...

Dla wszystkich zainteresowanych tym co robi Piotr Bukartyk, podczas przeszukiwania sieci znalazłem jego audycje trójkowe.
Link:
http://chomikuj.pl/Jotem3
/*c5*81adne+Kwiatki

Sciągającym proponuje zostawić jakiś komentarz. Bo widzę, że odwiedzający To Co Mi gra, jakoś mało ostatnio się wysilają.

Pozdrawiam

marszu pisze...

Co piatek przed godzina 9 rano Bukartyk w trojce u Mana - polecam :)

Anonimowy pisze...

Link do Szampańskich wersetow nie działa, proszę o ponowny uplodad. Dzięki.

Piotr K. pisze...

Zrobione.

Maciej pisze...

mam wielką prośbę. Jakie jest hasło do albumu Ideały?

BangBang pisze...

Dzięki bardzo za płyty, mam tylko jedną prośbę. Czy mógłby ktoś wrzucić na rapida płytę Live Czyli 25L wody w ustach?

Anonimowy pisze...

witam
wiem że istnieje jakaś piosenka ze słowami w zwrotkach "donald guma balonowa donald duma narodowa" autorstwa piotra B. czy ktoś znalazł link do tego utworu?? pozdrawiam

Czekolada pisze...

Wczoraj, przypadkiem usłyszałam "Łysą Piosenkę" i tak się zaczęło...
Jestem pod ogromnym wrażeniem tekstów, a zwłaszcza tych nowych;)
Będę śledzić kolejne sukcesy Pana Piotra i życzę mu nieskończonej weny..;) Pozdrawiam!

Michalina pisze...

czy mogłabym prosić o hasło do "Ideałów" ?

Michalina pisze...

i do szampańskich wersetów ;)

Anonimowy pisze...

hej
haslo to: tocomigra