sobota, 20 grudnia 2008

Kuba i Trawnik


"Powstali w 1979 roku, na warszawskim Żoliborzu. Bazą była piwnica w willi na ulicy Lechonia, w której mieszkali państwo Bień z synem Krzysztofem, który to został wokalistą zespołu. Od jednej z części samochodu nazwali sie Differ. Zainspirowani wówczas muzyka lat 60. i 70. grali w warszawskich liceach, powoli dojrzewali do wypracowania własnej ścieżki muzycznej. Na początku lat 80. zmienili nazwę na "Sukces", zmienił się skład zespołu, pojawił się menadżer. Nadal kluczem programu były covery znanych i sławnych, ale pojawił się też własny repertuar. Na jednym z koncertów, granym dla fanklubu "Beatlesów" w teatrze Ochota, podbili serca słuchaczy dwoma standardami popularnego zespołu. Niestety, zaproponowane po nich własne klimaty nowofalowe i punk, były nie do przyjęcia przez ortodoksyjnych wyznawców czwórki z Liverpool.
W 1981 roku zespól wszedł do "Riviery Remont". Znowu nastąpiły zmiany w składzie oraz w stylu, który coraz bardziej oscylował w kierunku ska i reggae zmieszanego z rockandrollem lat sześćdziesiątych . Pojawił się nieżyjący już saksofonista Henryk Wasążnik, który na nowo ochrzcił zespół. Od Pól Mokotowskich, na których się spotykali, zyskali nazwę "Trawnik". W 1982 roku Remont wysłał TZN. XENNE, Deuter i Trawnik na festiwal "Open Rock". "Punky reggae ska" zyskało uznanie jury i Trawnik wystąpił w koncercie finałowym . Niestety, obowiązek służenia Ojczyźnie zdekompletował zespół co spowodowało że w roku 1984 zawiesili działalność. Nadal jednak w piwnicy Bieniów spotykali się muzycy - miedzy innymi Muniek Staszczyk, Jacek Kleyff, Kuba Sienkiewicz, Krzysztof "Banan" Banasik, Wojtek Szewko, Marek Kanclerz, Rafał Kwaśniewski i wielu innych muzyków tworzących warszawską, niezależną scenę.
Od 1984 do 1988 roku w piwnicy grało "Miasto" - Marcin Rybak i Krzysztof Bień oraz Piotr Łojek, Darek Wasilewski (Futurobnia) i Kuba Sienkiewicz i to wlasnie z "Miasta" powstały "Elektryczne Gitary". Rok 1994 przyniósł Elektrycznym Gitarom prawdziwy sukces rynkowy, Kuba Sienkiewicz zaczął namawiać kolegę z "Miasta" - Krzysztofa Bienia - do odkurzenia nut. Namowy zwieńczyła w 1995 roku płyta o charakterze retrospektywnym - "Trawnik" - "Czarodzieje" , wydana przez firmę "SP Records". Gościnnie wystąpił na niej Kuba Sienkiewicz. W drugim składzie "Trawnika" grali Krzysztof Bień, Marcin Rybak, Mikołaj Kuczkowski, Marian Radzikowski, Andrzej Owczynnikow, Henryk Wasążnik i Marek Kaim.
"Trawnik" wrócił na scenę i koncertował praktycznie po całej Polsce, został zaproszony także do "Swojskich klimatów", "Kawy czy herbaty" oraz "Gramy". Po śmierci Henryka Wasążnika nastapiła krótka przerwa w działalności zespołu, który wrócił na scenę w całkowicie zmienionym składzie. Do Krzysztofa Bienia dołączyli Wojciech Szewko ("Krew", "Toxix", "Varsowin" ) , Sylwester Kozera (bandżolista i lider Kapeli Czerniakowskiej) , gitarzysta Robert Berger i perkusista Tomasz "Memel" Tarczyński. Od listopada 1999 do stycznia 2000 roku Trawnik nagrywał drugą płytę - "Sztajerska". Ta płyta przedstawia korzenie zespołu, nawiązuje do zapomnianego już dawno warszawskiego folkloru, dobarwionego ska, reggae i punkiem.Wydawcą zostaje firma "ARS Mundi". Utwory takie, jak "Franek", "Zinedin Zidane" (umieszczony między innymi na składance Wykopmy Rasizm ze Stadionów), czy "Wieczorek Taneczno - Bokserski, przyniosły zespołowi uznanie zarówno starszych fanów dokonań zespołu, jak i młodszej części widowni, związanej z rosnącą modą na ska. W 2001 roku "Trawnik" nagrywa swoją wersję "Telewizji" zespołu "Kryzys" na składankę "Tribute to..." wydaną przez wydawnictwo "W twoich oczach". W czerwcu 2002 roku zespół skończył nagrywanie nowego materiału. Repertuar zgromadzony podczas sesji nagraniowej można określić jako mix ska w stylu 2 Tone (zespoły taki jak The Beat czy The Specials) z reggae, swingiem, czy nawet acid jazzem. Płyta ukazała się nakładem własnym zespołu w lipcu 2003 roku pod tytułem "FAFARAFA".
Tekst pochodzi ze strony http://www.trawnik.waw.pl/ i skopiowałem go bez pozwolenia.
Aktualnie zespół działa w następującym składzie:

Krzysztof Bień - śpiew
Wojciech Szewko - bas, śpiew
Robert Berger - gitara
Serge Odorowski - gitara
Ramon Ślefarski - perkusja
Tomasz Hołówka - saksofon

Kuba Sienkiewicz i Trawnik - Czarodzieje.(1994)


1.Trawnik,
2.Rokowy Betowen,
3.Kwiat Jabłoni,
4.Marymoncki Dżon,
5.Franek, ja i Hela,
6.Czarodzieje,
7.Kanada Ameryka,
8.Odchodzimy,
9.Szary Blus,
10.Przyspieszenie,
11.Wademekum,
12.Dni pogardy,
13.Nie boję się, sen,
14.Sen
15.Zielony ptaszek,
16.Animatefma,
17.Komornik

8 komentarzy:

Azbest pisze...

Co za niespodzianka - dawno tego nie słyszałem. "Kwiat jabłoni" to jedna z moich ulubionych piosenek

Anonimowy pisze...

Temat KUBA budiet? Myślę że warto.


:)

Anonimowy pisze...

Ja mam ale chyba warto to jakoś tak ładnie przypomnieć, bo twórca baaardzo orginalny.

Anonimowy pisze...

Po przeczytaniu tego posta wiem już co miał na myśli Kuba w piosence Elektrycznych Gitar "Jestem z Miasta".

Anonimowy pisze...

Myślę że

Anonimowy pisze...

nie

Anonimowy pisze...

Fajnie, tylko jak to odsłuchać, bo ja ni w kij nie mogę. Dajcie jakiś ludzki format

Azbest pisze...

Wrzuciłem u siebie "Źródło" - płytę Sienkiewicza z piosenkami Jacka Kleyffa.