sobota, 7 marca 2009

Opozycja

Grupa została założona w 1984 roku w Wodzisławiu Śląskim, a tworzyli ja: Arkadiusz Krzywojć - śpiew, Marek Tomkowicz - gitara, Grzegorz Głowacz - bas, Zbigniew Kumorowski - perkusja. Zaczynali od punk rocka ale z czasem przestało im to wystarczać. Zwrócili się bardziej w stronę cold wave i postpunkowej alternatywy. Wpływy takich grup jak The Cult ,The Mision i New Model Army wyznaczały kierunki na ich muzycznej drodze. Czerpali z ich dorobków mądrze i umiejetnie, tworząc własne klimaty, unikając jednocześnie nachalnego kopiowania. Nazywani czasami polskim New Model Army, twierdzili (słusznie zresztą), że kapela musi posiadać to "coś", swoista siłe i energię, którą nie zawsze można osiągnąć jedynie gitarowym łojeniem. Na scenie wypadali podobno wyjątkowo ekspresyjnie i dymanicznie. Pierwszy raz dla większej publiczności wystąpili w Warszawie na "Poza Kontrola". W 1989 roku ich utwór "Nocny gość Wladyslawa B." stał się jednym z przebojów Rozgłośni Harcerskiej. Ciekawostką jest, że tekst do tego utworu, to wiersz Władysława Broniewskiego poświęcony pamięci rosyjskiego poety Siergieja Jesienina, który w wieku 30 lat popełnił samobójstwo. Ostatni swój wiersz Jesienin napisał własna krwia na ścianie pokoju hotelowego w którym podciął sobie żyły. Zapędziłem się troche, przecież miało być o Opozycji !!!
W 1991 roku ukazał się album zatytułowany "Krew bohaterów" , moim zdaniem bardzo, bardzo dobry i jak często bywa, niedoceniany. Jakimś sposobem udało im się na tej płycie uchwycić tę energię o której mówili muzycy, co często bywa trudne w przypadku albumów studyjnych.

Przytocze recenzje tego albumu napisaną przez Wieslawa Królikowskiego
"Nagrywając Krew Bohaterów, na pewno byli pod wrażeniem ówczesnego angielskiego rocka. Być może wczesny Cult, należy tu do największych inspiracji (Ciemne bramy; Kiedy runa mury nas dzielące),chyba wrażliwi są na uroki post punka (Nocny gość Władysława B.); na pewno lubią gitarowe granie, dużą dynamikę (Czy Chrystus to Bóg) . Natomiast "Kolory" uświadamiają że zadowala też ich monotonne ,chwilami "chłodne" , nowofalowe brzmienie (jest też miejsce na przyzwoicie zagrane gitarowe solo); kto wie czy nawet nie przymierzają się do swojej wersji cold wave (Marzyłem, szukałem). Zespół potrafi popisać się stosunkowo bogatymi aranżacjami (Labirynt). A co więcej umie zaintrygować : w tytułowym utworze pełna impetu arabska stylizacja idzie w parze z czymś punkowym, krzykliwym i buntowniczym."

W 1993 roku z zespołu odszedł Arkadiusz "Krzywy" Krzywodajć. W 1994 roku ukazał się album XTC, który w sumie nie był zły ale nieporównywalnie słabszy od pierwszego. Zespół po wydaniu płyty koncertował oraz nagrał materiał na trzecią płytę, która nie została jednak nigdy wydana. Rozwiązali sie w 1995 roku.Krew bohaterów (1991)


1. Prawda tych samych łez
2. Ciemne bramy
3. Labirynt
4. Wszystkie moje marzenia
5. Czy Chrystus to Bóg
6.Krew bohaterów
7. Kolory
8.Przebudzenie
9. Nocny gość Władysława B
10. Kiedy runą mury nas dzielące

http://rapidshare.com/files/27860488/Opozycja_-_Krew_bohater_w.rar


XTC (1994)


http://www.sendspace.pl/file/yTtaH7pg/


P.S
Dzięki Piotyr2 za XTC

39 komentarzy:

Anonimowy pisze...

mam krew bohaterów na kasecie, jak dla mnie rewelacja, gdy wyszła ta płyta nie mogłem sie od niej uwolnić! Z przyjemnościa poznam drugą płyte czasami pojawia sie na allegro za niezbyt duże pieniądze.

e_deck pisze...

Piotrze,ale narzucileś tempo.
Chciałem dokładać do Twoich postów coś z koncertów ale zanim cokolwiek zgram Ty już masz kilka postów do przodu,emocje opadają i brakuje motywacji.Jak dożyjemy i taśmy przetrwają to zaległości nadrobie na emeryturze.
Opozycję bardzo lubiłem w koncówce lat 80-tych.Ciekawe czy jest gdzies dostępny w przyzwoitej jakosci zbiór nagrań emitowanych wtedy na antenie radiowej.
Niestety to co potem wyszlo na płytach na nie budziło we mnie juz takich emocji.

Piotr K. pisze...

Nic się nie przejmuj moim tempem ,zgrywaj spokojnie i bez pośpiechu a jak będziesz miał kilka rzeczy to zrobimy cykl: "E-deck prezentuje", i wtedy ja trochę odpocznę.

e_deck pisze...

Może lepiej "bez sztandarów".Pozostane z boku, bedę odkurzał to co pozostało i przy okazji dzielił się z tymi, którzy chcą jeszcze tego słuchać.Niestety o zespołach ktore prezentujesz nie mam z kim teraz pogadać więc chociaż tutaj serce mocniej zabije.

Funky Koval pisze...

Tempo piotra ostatnio to minimum trzysta % normy. Fakt.
Bloga założyłem bo brakowało mi muzy drugiego i trzeciego obiegu, a tu masz, piotr zaczął zamieszczać posty nawet o KINSKY'm, czego nawet najstarsi górale by się niespodziewali.
I Chwała Ci za to.
I jeszcze takie małe ale: mniej odszumiania bo puszka się robi, lepiej delikatniusio potraktować zgrywkę (sam zgrywam na zwykłej muzycznej karcie), ale nie będę narzekać, przecież wystarczy wcisnąć play w magneto.

Funky Koval pisze...

Apel do wszystkich: Róbcie swoje i nie czekajcie aż piotr poda wam wszystko na tacy.
Zgrywajcie, publikujcie i nie oglądajcie się za siebie. Wszystko przed wami.

Piotr K. pisze...

Słusznie prawi, słuuusznie prawi.
:-)

e_deck pisze...

To ja w temacie "puszki".
Mam trochę materiałów z Jarocina'90, ale to było właśnie nagrywanie takiego efektu.Tak brzmiało to na żywo - jednostajny dudniący bas i świszczące soprany.Tak była nagłośniona duża scena i teraz nawet jeżeli kaseta jest w dobrym stanie to bez equalizera się nie obejdzie.

Arturro pisze...

Equalizera używajcie ale unikajcie tych wszystkich pseudo noise reduction bo to dziadostwo straszne, ZAWSZE zostaje po tym taki elektroniczny szum i brzdęk

Funky Koval pisze...

Też troszkę equalizuje nagrania, ale noise reduktora uzywam bardzo malutko, dosłownie minimum, lepiej żeby ripek szumiał troszeczkę niż ma brzmieć jak z międzyrzeckiego rejonu umocnionego hehe.

Anonimowy pisze...

O:O dobrze dzieje się, ktoś coś napisał jak to zgrywa.

CUD!!!!!!!

Napiszcie jeszcze jak to robicie, jaki "filtr" zastowaliście. jak wam to gra po użyciu owego filtra.

To ważne, nic tak nie uczy jak doświdczenia,

Anonimowy pisze...

Propozycja Pana Piotra? Absolutnie genialna!!!!

Anonimowy pisze...

Arturro polecam taką oto wtyczkę do winamp-a. Parę rzezzy poprawia, w czasie rzeczywistym a także po konfiguracji winamp można sobie zaaplikować poprwki na trwale.

Nie jest to demon szybkości w działaniu ale.........

http://www.hansvanzutphen.com/tape_restore_live/

Funky Koval pisze...

Moja konfiguracja sprzętowa:
1.Standardowa karta muzyczna w PC: Sound Blaster Live.
2.Odtwarzacz magnetofonowy Panasonic (niestety już wysłużony), jestem w trakcie poszukiwań Walkmana bo to urządzenia o dużej wytrzymałości głowicy.
3.Cool Edit Pro

Obróbka:
1.Nagrywam całymi stronami (jednym ciągiem)
2.Normalizacja i ewentualnie wcześniej podciąganie jednego z kanałów jeżeli takowy gra mocno ciszej.
3.Graphic Equalizer czasami i w małych ilościach (tylko w botlegach koncertowych, płyt studyjnych nie poprawiam)
4.Noise Reduction (Hiss Reduction), zaznaczam koniec 1 utworu i początek 2, daję odsłuch i suwakiem Noise Floor daję wartość minusową bądź maxymalnie zerową (plusy już dają puszkę) i sprawdzam różnice włączając bypass pod odsłuchem, gdy efekt jest zadowalający wychodzę z reduktora, zaznaczam całość i dopiero wtedy odszumiam wcześniej ustawionymi parametrami.
5.Zapisuję jako nowy plik (oryginał jeszcze może się przydać)
6.Na koniec nożyczki i tnę na pliki.

I tyle, a czy efekt jest zadowalający, nie mnie się wypowiadać to należy raczej do was drodzy słuchacze.

Anonimowy pisze...

Darowałbym sobie walkmana, dobry magnetofon, dobrej marki w dobrym stanie można na Allegro kupić za ok 50 - 100 zł.

Przed zgraniem proponuję wpierw ustawić optymalny skos głowicy. Tzzeba pokręcić jedną ze śrubek głowicy i wybrać takie ustwienie gdy kaseta gra jak najlepiej.


Pytanie jest czy zgrywać z Dolby czy bez Dolby? JA preferuję bez Doloby, mimo z dźwięk będzie mocno zaszumiony to będzie grał naturalniej, no le to kwestia gustu.

Hiss Reduction trzeba bardzo ale to bardzo rozważnie uzywać, pobierając wpierw próbkę szumu, gdy nie gra muzyka, bo łatwo spieprzyć brzmienie. Ja wolę niech już szumi jak ma być metalicznie.

Anonimowy pisze...

Zrobiłem dla wprawki remaster,

Burdock - Your Life. gra w mojej opini dużo ciekawej, lepsza stereofonia, dynamika, no i nareszcie słychać talerze. Gdyby jeszcze kompresor emepczy nie uciał pasma na ok 13 -14 kHz byłoby jeszcze lepiej.

http://rapidshare.com/files/206823733/01_02__Your_LifeOK.flac

Mick pisze...

A jak można ustawić skok głowicy w Nakamichi RX202e?

Anonimowy pisze...

Aby dostać się do głowicy zazwyczaj trzeba wyjąc szufladę do której wkłada się kasetę. Nie jest to specjalne trudne ale wymaga trochę pomyślunku.

Głowica zwykle była przkręcana dwoma śrubkami, ja kręce za pomocą małego śrubokrętu lewą śeubką.

Polecam jeszcze raz plugin do winamp

http://www.hansvanzutphen.com/tape_restore_live/download/

Program jest prosty w obsłudze ale wpierw polecam przeczytać help, szczególnie punkt o wstępnej kalibracji.

Na tej stronie jest jeszcze jedno narzędzie, bardzo dobre a mianowicie:

Stereo Tool

http://www.stereotool.com/download/


Cuda można tymi dwoma narzędziami zrobić.

Oczywiście mozna na piechotę w Cool Edit Pro......

sid72 pisze...

A ma ktoś kawałek 'Wiara' Opozycji,miałem gdzieś na kaseciaku ale....właśnie miałem.

aproxy pisze...

Mam "Wiarę" i "Ja jestem" w wersjach "zkasetowych", mogę wieczorkiem wrzucić.

e_deck pisze...

Sid, dobrze że pamiętasz te kawałki z radia, bo jako ciekawostkę proponuję Ci trzy ostatnie numery z koncertu z Jarocina'89 (Ja jestem, Wiara i Nocny gość).Pomijając jakość nagrania, wykonanie niespecjalne i na pewno trudno by było zwrócić uwagę na te numery gdyby nie słyszeć ich w studyjnych wersjach.A "język" angielski też raczej mogli sobie darować.
http://www.sendspace.pl/file/IVdJ8QyY/

TOM pisze...

Panowie !
Wielkie ukłony za Opozycję. Przyznaję, że dźwięki "Prawda o tych samych łez" czy "Kolory" wprawiły mnie w bardzo dobry nastrój - co tu dużo mówić - przypomniały mi się fajne chwile i dobrze pamiętam te kawałki ale muszę powiedzieć że całej płyty słucha się świeżo i jest również dzisiaj pełna odlotowej jazdy. Serio. Nie znałem tego materiału tym bardziej się cieszę i jeszcze raz dziękuję za przypomnienie kapeli.
Tomasz

Funky Koval pisze...

Z propozycją Piotra zwaną "E-Dziu presents" to by nie była taka głupia sprawa. Ma smakołyki!!! Pozdrawiam!

sid72 pisze...

e_deck masz rację,pamiętam 'Wiarę' z pr.chyba jeszcze Iv polskiego radia dlatego dzięki za live.

sid72 pisze...

aproxy śmiało.

Aproxy pisze...

Rany, ja to mam refleks. No ale minął tylko nieco ponad tydzień. Jakość jak wspominałem, mizerna, ale może choć trochę da się coś usłyszeć:

"Ja jestem"
http://odsiebie.com/pokaz/1855973---b677.html

"Wiara"
http://odsiebie.com/pokaz/1856023---a2f7.html

Arkadiusz pisze...

Dzieki chlopaki za miłe słowa o Opozycji mysłelm ze juz umarlismy w swiadomosci dzisiejszych 30 paro i 40 latków pozdrawiam cieplo arkadiusz krzywy krzywodajc

Piotr K. pisze...

Arek, tak niesmiało zapytam. Może masz jakis wasz materiał który nigdy sie nie ukazał a mógłbys się nim podzielić, ocalić od zapomnienia. Tu to pożyje parę miesięcy i pewnie usatysfakcjonuje kilkadziesiąt osób które ciągle wracają do Waszej muzyki.

Arkadiusz pisze...

mam tylko plyty i trcohe video ale musimy zrobic z tego jakes madre pliki jest cos od nas na yotubie moze wydarlbym od gitarzytry trzecia plyte ale nie wiem czy ja ma bo nogdy sie nie ukazala

Piotr K. pisze...

Ta trzecia płyta to by była niespodzianka. Prawdziwy hit. Cudo !!!

aproxy pisze...

O! To byłaby prawdziwa rewelacja!
A Opozycję jak widać ciepło wspominamy wszyscy. :)

Anonimowy pisze...

opozycja to był bardzo dobry band, szczegolnie koncertowo. a płyta krew bohaterów do dzisiaj zakakuje świeżoscia. mysle ze jest wiecej niz te paredzisiąt osób które pamietają o opozycji - w wodzisławiu pare osób o nich pamieta ;) Arka widuje czasem na osiedlu, Monsters kiedys prowadził knajpe ale co teraz porabia to nie wiem.

parapet68 pisze...

Witam Arek - z tego co widzę w necie - przeszedł w życiu objawienie i jest pastorem... Pięknie by było poznać utwory z 3 płyty, choć "Krew bohaterów " to raczej nie była do pobicia :) Z innej beczki zapytam - ma ktoś moze nagrania katowickiej grupy Nowy Horyzont ? Szukam tego od jakiegoś czasu i - niestety - cisza. Nawet w google ciężko cokolwiek znlaeźć na temat historii zespołu itp. Jedynie na youtube pojawiły sie jakies wczesne utwory . Pozdrawiam

Arkadiusz pisze...

krew bohaterow faktycznie pozamiatala mocno sam nie wiem jak jA ngralismy, uklon chyba tez w strone adasia toczko ktory jako realizator wycisnol z nas ta energie, tempo w jakim gra sie kawalki to czysta torpeda, no coz co do mojej drogi to wiecie rock and roll to trcohe niebezpieczna zabawka a ja nie umialem z niej dobrze korzystac i Pan Bog poukladal to moje szalone zycie, pozdr wszytskich fanow i ich dobre opinie o nas, w czasie kiedy gralismy bardzo ich nam brakowalo, szcegolnie ze strony mediow :)

Anonimowy pisze...

niedlugo pojawi sie nie wydany krazek ktory bedzie pod roboczym tytylem 1995 , raczej bedzie to wydanie kolekcjonerskie "ku pamieci " tej sesji, a on czerwaca kapela wrca do porb po 16 latach milczenia

Piotr K. pisze...

A kto go wydaje i gdzie go można będzie kupić ?

ak pisze...

Wydaje ex-opozycja chyba raczej nie bedzie oficjalnie dystrybuowana choc moze pogadamy z empikiem ale napewno gdzies na allegro bedzie
pozdr ak

ak pisze...

http://allegro.pl/opozycja-1995-najnowsza-plyta-i1794715389.html

tu mozna na allegro kupic

ak pisze...

na youtuba wrzucimy kawalki do odsluchu :)))