sobota, 4 lipca 2009

Gang Olsena


GANG OLSENA powstał w Rudzie Śląskiej, w 1988 roku, w wyniku połączenia Dinx Bandu (wyróżnieni- Jarocin 87) i Big Tu Tu (zwycięzcy Mokotowskiej Jesieni Bluesowej 87). Od początku istnienia wyraźnie pozostawali pod wpływem takich formacji jak BLUES BROTHERS, LYNYRD SKYNYRD i Jamesa Browna. Stąd w swojej muzyce łączą soul, rock'n'roll i rhythm & blues, wykonując tę ciekawą mieszankę w ośmio bądź 13-sto osobowym składzie! Zespół ma na swoim koncie pięć płyt: „Gang Olsena Live”, „Disco&Blues”, „Raycowny rhythm & Blues”, „Dzika wolność”, „Go” oraz niezliczoną ilość koncertów zarówno w kraju, jak i za granicą.
Recenzja debiutenckiej płyty "Go!", pióra Igora Stefanowicza doskonale charakteryzuje klimat w jakim utrzymana jest twórczość Gangu Olsena.
"Co najmniej pięciometrowy kabriolet, łokieć na drzwi, złoty dwadześcia na liczniku, lustrzanki, bracie, słońce i długi prosty highway... Tak bym sobie pojeździł słuchając Kołysanki o Nowym Yorku (tytuł zwodniczo maskuje czad) czy Martwych neonów mojego miasta.
Byłem na koncercie Gangu Olsena promującym tę płytę. Tam dobitnie przekonałem się, że mamy do czynienia z bandą szaleńców. Wygłupy na scenie nie miały końca. I dobrze. Jak można nie popierać facetów , krórzy doskonale zrozumieli, że w tym całym interesie najbardziej liczy się zabawa. Nawet z ich skajowych wdzianek śmiałem się z sympatią.
Nazwa zespołu nie jest taka od czapy. Nawiązuje do muzyki. Nie wiem, który to Olsen. Słyszę natomiast w utworach jego gangu mnóstwo gangsterskich dęciaków, riffów gitarowych i melodii. Mieszanka muzyki ze starych amerykańskich filmów sensacyjnych, bluesa, rock'n'rolla, zwykłego rocka... Wszystko to w wykonaniu iście big-bandowym. Dużo przebojowych, chwytliwych kawałków..."

Skład: Andrzej Gąszczyk – wokal, Bogdan Simiński – gitara, Janusz Frychel – bas, Jacek Kafka – piano, Michał Kresimon – saxofon, Jakub Moroń – puzon, Krzysztof Bas – trąbka, Przemek Smaczny – bębny.
Więcej informacji o grupie można znaleźć na stronie http://www.gangolsena.com.pl/Go! (1991)


1. Chcę Mieć Konia!
2. Kołysanka o Nowym Jorku
3. Bad Boys
4. Blues, Który Mówi o Tym, że...
5. Get Down
6. Olsen's Gang
7. Martwe Neony Mojego Miasta
8. Białe Myszy, Dzikie Koty
9. Muddy Waters


Dzika wolność (1993)

6 komentarzy:

piotyr2 pisze...

Dla ścisłości dodam bo chyba literówka jakaś że rok założenia to 1988 ;) i z tego co mi wiadomo powstali z trzech grup:Big Tu Tu, Dinx Band i Lean Back

Piotr K. pisze...

Wszelkie uzupełnienia mile widziane.
Oczywiście powstali w 1988 roku
:-)

R.R pisze...

Witam !! Jak by co to mam jeszcze: Gang Olsena Live, oraz Disco & Blues. Będzie na moim blogu, jak łącze się nie zagotuje. Pozdrawiam.
PS: Dzięki za okładki.

R.R pisze...

Chyba że chcesz w innej jakości ??

Piotr K. pisze...

Dzięki,jak będę chciał , to wiem jak znaleźć Twój blog.
:-)

Marcel pisze...

polscy Blues Brothers:) Mam jeszcze gdzieś kasetę Dzika wolnośc, pamiętam koncert w Wa-wie w Dniu Św. Patryka, po którym popijaliśmy piwko z chłopakami (fakt, że chodziło głównie o dziewczyny, które z nami były, ale też się liczy, nie?)