sobota, 31 października 2009

Bandog

W roku 1987 w Krakowie trzech muzyków (Wörki, Dzida, Maciek) postanowiło powołać do życia band o nazwie Neuroza. Po kilku latach spędzonych na scenie niezależnej , skład się rozszerzał ,doszło kilku nowych muzyków i w 1994 postanowiono zmienić nazwę grupy. Po rozesłaniu swojego pierwszego materiału do kilku firm fonograficznych , już jako Bandog zespół w 1996 roku związał się kontraktem płytowym z wytwórnią KOCH. W tym samym roku został nagrany pierwszy album pod tytułem "Bandog", był on pierwszą polską płytą, na której połączono ostre hardcore'owe granie z instrumentami dętymi. Mimo tego dość nietypowego współbrzmienia, płyta została bardzo dobrze przyjęta przez dziennikarzy i publiczność. Muzycy w umiejętny sposób połączyli czadowe granie z melodią , powodując że muzyka łatwiej trafia do słuchacza. Grupa otwarcie przyznawała się do fascynacji bostońsko-nowojorskim hardcorem, którego nie sposób niezauważyć na tym albumie.


Rok później, idąc za ciosem, wydają kolejną płytę pod tytułem "Gangska" z gościnnym udziałem między innymi"Bolca", będącą logiczną kontynuacją debiutu. Nadal dominuje wcześniej obrany kierunek; wyluzowany, melodyjny hardcore, ale zdarza im się zjechać w stronę ska, reggae czy hard rocka. Krakowska grupa wyraźnie rozkoszuje się muzykowaniem i ma dobry ubaw pożyczając z różnych stylów i gatunków, dodatkowo przyprawiając to odrobiną szaleństwa. Na płycie znalazły się także covery "House of Fun" grupy Madness i "Start Today" grupy Gorillabiscuits. Po wydaniu płyty zespół koncertował z takimi gwiazdami polskiej sceny niezależnej, jak Albert Rosenfield, Tuff Enuff, Illusion, Skankan, Acid Drinkers, Flapjack, Dynamind. Zespół w roku 1998 roku zagrał na Przystanku Woodstock w Kostrzynie, a także kilkakrotnie na Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie. Brał również udział w akcji "Muzyka Przeciwko Rasizmowi".
W związku z chorobą wokalisty zespół praktycznie przestał istnieć na początku 1999 roku.


Bandog (1996)

01. WRONG SIDE
02. BRIGHT SIDE
03. OUR ONLY WEAPON
04. DEMON'S EYE
05. SOMEONE ELSE
06. DADDY
07. BLOOD ON ICE
08. DONT ASK ME WHY
09. 0-700...
10. THINK TWICE



Gangska (1997)

01. Intro
02. Ignorance
03. Bad Attitude
04. If I Had Been Born in Boston
05. Old School Respect
06. House of Fun
07. Tak Zostanie!
08. Start Today
09. Parasite
10. Dog's Fight
11. Piosenka Sztajmowska
12. Don't Ask Me Why
13. Wodze

6 komentarzy:

Analogowe ucho. pisze...

Mocna propozycja, nigdy nie słyszałem, ba, pojęcia nie miałem że istnieli.
Chętnie posłucham, mimo że w empeczy, a co mi tam ;-)

pishtaco pisze...

Boże święty! Z jakiegoś powodu nie mogę ściągnąć pierwszej płyty z tego serwisu. Mam ją na kasecie jeszcze, jest szansa na reupload na innej stronie? Błagam!!!

Piotr K. pisze...

Oba linki są OK , spróbuj jeszcze raz.

pishtaco pisze...

Wielkie dzięki!

howmec pisze...

Czesc,
Masz może jeszcze gdzies link do Gangska?

listopadowa pisze...

https://www.facebook.com/bandogskacore/?ref=br_rs