środa, 14 października 2009

SKTC

Przeglądając półkę z vinylami wpadła mi e ręce płytę "Pochodnia" grupy SKTC. A ponieważ osoba Roberta Brylewskiego wiąże ją niejako z poprzednim postem , postanowiłem ją wrzucić . Przyznam że o grupie wiem niewiele, dlatego wikipedia była pomocna przy sporządzaniu tej któtkiej notki biograficznej.
Tekst z Wikipedii
SKTC zostało założone w Czechowicach-Dziedzicach w roku 1989 przez Zbigniewa „Ciapę” Hołdysa oraz Ireneusza „Tulipana” Partykę. Pierwszy skład grupy przedstawiał się następująco: Tulipan (wokal), Ciapa (gitara basowa), Sebastian (instrumenty perkusyjne), Kądzioł (gitara). Rok kolejny był okresem rewolucyjnych zmian w Europie i Polsce, co odbiło się także w świecie muzycznym. Od tamtej pory nie trzeba było kryć swoich poglądów, co miało wpływ na teksty zespołu.
W początkach lat 90. zespół gra bardzo wiele koncertów, a w 1991 roku rejestruje swój pierwszy materiał w zaimprowizowanym studiu w Bielsku-Białej. Tak właśnie powstała „Kaseta Demo”. Materiał stał się bardzo popularny w środowisku punkowym, co zaowocowało serią koncertów. Kasete nagrano w przeciągu kilku godzin dnia dwudziestego któregoś marca 1990. Przez niektórych uważana za najlepszy materiał SKTC. Mimo,że jakość pozostawia wiele do życzenia jest to z pewnością niemiłosierna dawka energii i czadu , która może wyrwać z butów.W sesji wzieli udział: TULIPAN (vokal), CIAPA ( bass), KONDZIOŁ (gitara) i MłODY (perk). Jest to bezkompromisowa muzyka z tekstami nie dla idiotów. Kiedy w 1996 Robert Bryleski robił mix płyty "Odmienne stany świadomości", także zremasterował DEMO.
Przez pierwsze lata nastąpiło wiele zmian w składzie zespołu. Pod koniec 1991 roku w rodzinnym mieście zespołu odbył się pierwszy koncert. W wyniku kolejnych zmian personalnych w zespole zostają już tylko Ciapa i Tulipan. Już po kilku tygodniach grają z Armią koncert w Bielsku-Białej. Perkusją tym razem zarządza Marcin, a gitarzystami Żonkil i Józek znany z Gangreny. W tym składzie zespół wyrusza na trasę koncertową, zwaną „Potopem Szwedzkim” (ze względu na dużą ilość zespołów ze Szwecji).
Po powrocie z koncertowego maratonu zespół nagrał kolejną płytę, tym razem w studiu Złota Skała, należącym do Roberta Brylewskiego. Materiał został wydany pod nazwą „Pochodnia” przez wydawnictwo „Nikt nic nie wie”. W trakcie nagrywania albumu Żonkil odszedł z zespołu, a na jego miejsce przybył Jacek Sokołowski, z zawodu nauczyciel języka angielskiego. Gra on w zespole do dziś. Nagrania zrealizowali Robert Brylewski , Jarek ,,SMOKU''Smak , Marek Grzesik Mix końcowy w nocy 7/8.02.1992 wykonał Robert Brylewski.
Płyta żywiołowa, częste zmiany tempa i jak zwykle zaskakujące riffy Józka (nieżyjącego kompozytora i gitarzysty GANGRENY). Płyta została wydana zarówno w wersji CD jak i na winylu przez wydawnictwo NIKT NIC NIE WIE . Promocja nowego wydawnictwa rozpoczeła się od koncertu w Chorzowie wraz z zespołem Acid Drinkers. Później nastąpiła seria koncertów z Post Regimentem.
W roku 1993 SKTC znów koncertuje w ramach „Potopu Szwedzkiego”. Gdy trasa dobiegła końca nastąpiły kolejne zmiany w składzie. Odeszli Józek i Marcin, a na ich miejscach zasiedli Bambus oraz Karpek. Skład ten działał przez pół roku nagrywając demo „Pod Wypłowiałym Słońcem”. Po kilku miesiącach zespół zmienił wokalistę. Miejsce Tulipana zajmuje Bala, a zespół zmienia nazwę na Lunatic Asylum. Po kilku tygodniach zespół się rozpadł. Na przełomie 1994/1995 roku Tulipan zaczął historię od początku. Skład był następujący: Tulipan (wokal), Ciapa (gitara basowa), Jacek Sokołowski (gitara prowadząca), Prota (gitara prowadząca) oraz Gruby (perkusja). SKTC wróciło, grając koncerty z Armią, Dezerterem, Izraelem oraz z wieloma innymi kapelami.
W 1996 roku zespół zarejestrował materiał na album „Odmienne Stany Świadomości” który mixował Jarek ,,SMOKU" Smak, a remaster zrobił Robert Brylewski. Wydanie albumu nie zostało podparte trasą koncertową. Znów przyszedł czas na zmiany personalne. Odchodzi Ciapa zastąpiony przez Jarka Pisarka. W tym składzie zespół działał przez 5 lat, sporo koncertując. SKTC rejestruje w studiu nowy materiał. W międzyczasie z zespołu ostatecznie odchodzi Tulipan, a jego miejsce zajmuje Owski (Dariusz Jaworowski), charyzmatyczny frontman Gangreny. Rok później następuje ostatnia, jak do tej pory, zmiana w składzie – Jarka zastępuje znany z Eye For An Eye Simon.
Więcej o grupie http://www.sktc.pl/

Demo (1990)

1. Intro
2. Betonowa dżungla
3. Niewolnik
4. 3 X P
5. Siła
6. Smutas
7. Edukacja
8. Och Karol
9. Kordon
10. Małe bum bum
11. Przemysł
12. Nazi boys
13. Outro

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

128 kbps??? :(

Piotr K. pisze...

Anomim jeśli ci nie odpowiada 128 mp3, tutaj masz kasetę za 6 zł i cd za 28 zł.
http://sklep.nnnw.pl
naprawdę niewielki wydatek

Anonimowy pisze...

Leoiej posłuchać 128 niż niczego, nie mam pretensji, bo pewnie gdybyś to zgrywał sam lub miał w lepszym biytate, to byś wrzucił w lepszym. :)

Nikodem

Piotr K. pisze...

Nie wszystkie wrzuty są moje. Akurat te linki są z netu, nie mam wpływu na jakość