sobota, 10 października 2009

Świat Czarownic

Nieodgadnione są otchłanie polskiego undergroundu. I to zarówno tego z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, jak i tego, który staje się teraz. Zastanawiające jest, ile jeszcze znakomitych płyt z niego wywodzących się, jest znanych tylko wąskiemu gronu słuchaczy. Mimo, że mijają lata, nadal wiele zespołów funkcjonuje na zasadzie „słyszałem, jak ktoś mi o nim mówił”. Bez całkowitej znajomości muzyki. Wielka to szkoda, wielka, gdyż polska produkcja niszowa śmiało może stawać do porównań z produkcjami zachodnimi. W przypadku mainstreamu nigdy tak nie było. I śmiem twierdzić, że nigdy nie będzie.
Świat Czarownic, klasyka polskiego folk-punka bijącego rekordy popularności w połowie lat 90-tych! . Kolaboracja muzyków Pidżamy Porno oraz Aliansu okazała się nad wyraz udana. Jeśli chciałbym określić ten album w kilku słowach powiedziałbym, że niezwykła mieszanka etnicznego folku, punk rocka oraz reggae. Niby nic szczególnego. A jednak. Całość ujmuje szczerością, zaangażowaniem, energią. Na tym zespole wzorowało się wiele późniejszych kapel. Nagrania "Hokka Hey" zarejestrowane w 1994 roku w Złotej Skale przez Brylewskiego, to ich pierwsze dobrej jakości wydawnictwo. Wcześniej było jakieś demo. Drugi album studyjny grupy był nagrany w 2002 roku z Brylewskim jako muzykiem i przynosi kolejną dawkę znakomitej muzyki naznaczonej piętnem tej żywej legendy polskiego undregroundu. Gościnnie na płycie zaśpiewali Marcin Świetkicki, Grabaż i Muniek Staszczyk. Do tego wszystkiego jako ciekawostkę dodano mało znany utwór z repertuaru Brygady Kryzys; "We Are".


Hoka Hey (1996)01 - Hokahey
02 - Clacha
03 - Codzienność
04 - Kuznik
05 - Straszny Piołun
06 - My Youngest Son
07 - Kiedy Panu Opada
08 - Druga Istota
09 - Szmata
10 - Abba-Don
11 - Zółw
12 - Blus
13 - Szkielet
14 - Zabłąkany Boening
15 - Szuflada
16 - Wioha
17 - Lód
18 - Po Mi Yo Ny
19 - Total Herb Connection

http://rapidshare.com/files/54094862/swiat_czarownic-HoKaHey_1996_.rar


Świat Czarownic i Robert Brylewski (2002)01 - Politycy I Bandyci
02 - Border
03 - Rebel
04 - Złodziej Ognia
05 - Piach
06 - Złoto Ulicy
07 - Tęcza
08 - Podziemne Przejście
09 - Przekaz
10 - Ocalenie
11 - We Are
12 - Mrugacz

http://rapidshare.com/files/54097337/swiatczarownic-swiatczarownicirobertbrylewski_2002_.rar

P.s
Tekst z netu

12 komentarzy:

Analogowe ucho. pisze...

Z innej bajki wprawdzie ale...

http://polskiecd.blogspot.com/2009/08/robert-brylewski-warsaw-beat.html

Jakby kto nie zauważył ;-)

Anonimowy pisze...

Pierwsza plyta - swietna, jedyna wada to kiepski wokal. Druga to w sumie jedna ze slabszych plyt w dorobku Bryla.

gLan anoNim pisze...

Jedni wolą bardziej punkowe a drudzy bardziej regałowe oblicze Bryla. Wg mnie ta druga pozycja jest lepsza.

Szkoda, że po sporadycznej reaktywacji Brygady kilka lat temu, mimo zapowiedzi nie wydał z Lipińskim żadnego materiału. Goście świetnie się uzupełniali.

quid pisze...

obie plyty znam bardzo dobrze i moge powiedziec tylko tyle ze wszystko czego dotkinie Brylu...albo choc umoczy swoj paluszek ;) jest swietne..a co do punku i reggae to oba te nurty funkcjonowaly jakby obok siebie w latach 80-tych i stad migracja muzykow miedzy zespolami..lub chocby kolaboracja...:)
kawal historii polskiego rocka...

Anonimowy pisze...

Oczywiscie Brylu nie ma slabej pozycji w dyskografii, dlatego to, iz napisalem, ze jest to jedna z gorszych plyt w jego dorobku wcale nie jest dla tej plyty specjalnie obraziliwe.
pzdr. - Rajzbret.

walec pisze...

Taaa,qrwa,jeszcze mu pomnik postawcie...A w ogole to tematem tej wrzuty byl Swiat Czarownic,nie RM Brylewski,ktory do w/w kapeli nie wniosl absolutnie nic ciekawego...Tak,tak ten pan swoje najlepsze lata ma juz za soba,niestety...
A Swiat Czarownic z pierwszej plyty to mistrzostwo swiata,tak muzycznie,jak i tekstowo...i tyle!

Anonimowy pisze...

"Taaa,qrwa,jeszcze mu pomnik postawcie..."

To jeszcze go nie ma?
Skandal!!! ;)

Świat Czarownic to wprawdzie nie Falarek, ale i tak potrafi zauroczyć i wciągnąć - znam z fragmentów więc dzięki za pełne płyty

Dezerter

heavy planet pisze...

Świat Czarownic, cudowna muzyka, wspaniałe wspomnienia.
Dziwi mnie, że piszecie o Świecie czarownic kładąc taki nacisk na Brylewskiego... Ś. C. to genialny zespół nikt nie wspomina o znakomitym demo a Hokka-hey to wręcz mistrzostwo! Genialny koncertowy zespół-kto był na ich koncercie, to wie! A płyta z Robertem, no cóż- tyle w niej Świata Czarownic, co Izraela w Falarku...

Anonimowy pisze...

Czy jest jakas szansa, bys zamiescil Swiat Czarownic z Brylewskim w ktoryms z formatow bezstratnych? Bylbym strasznie, przerazliwie i ogromnie wdzieczny...;)

Anonimowy pisze...

jest szansa na Hokka-Key we flacu ?
z łęską wspominam ich koncerty

Anonimowy pisze...

Donoszę,że "świat Czarownic" się reaktywował W pazdzierniku/listopadzie koncert w Pile :)

Anonimowy pisze...

tak a propos koncertu wiecej info tu https://www.facebook.com/events/172247316293733/