sobota, 1 maja 2010

UsersDziałalność supergrupy USERS jest wynikiem współpracy najciekawszych i najbardziej liberalnych (czytaj: otwartych) twórców polskiej sceny muzyki alternatywnej. Formacje współtworzą: weteran polskiego undergroundu Robert Brylewski (eks-Brygada Kryzys, Izrael, Armia oraz Falarek Band), poeta i frontman Marcin Świetlicki (Świetliki), czołowa postać trójmiejskiej sceny yassowej Tymon Tymański (Miłość, Kury, Czan) oraz Milo Kurtis (Osjan), Mikołaj Trzaska (Łoskot, Miłość) i Jacek Olter (Miłość, Kury).

Właściwie grupa została powołana do życia tylko w związku z jednorazową dokumentacją towarzyskiego spotkania, które, zainicjowane przez warszawską wydawniczą firmę CODE, zaowocowało publikacją koncertowej płyty pt. "Nie idź do pracy". Koncert, poprzedzony parogodzinną próbą, odbył się 8-go kwietnia 1999 roku w warszawskim Teatrze Małym; produkcją muzyczną zajął się Robert Brylewski. Konfrontacja sceniczna okazała się na tyle udana i intrygująca, że USERSI postanowili kontynuować działalność koncertowa i wydawniczą. Ostatnio, w związku z dwoma koncertami USERSÓW w krakowskiej "Łaźni" i w "Laboratorium" Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, do grupy dołączył basista oraz gitarzysta zespołów Miłość i Gorzyc Extasy Project, Tomasz "Święty" Hesse (eks-Trupy i Łoskot).

Płyta pt. "Nie idź do pracy" to istotne fonograficzne dokonanie. Koncertowy performance odbywa się niejako w trzech wymiarach. Pierwszy, literacko-melorecytatorski, jest domeną Świetlickiego, który bawi, grozi, przeraża i aforyzuje, cytując własną poezje i deklamując zaimprowizowane strofy. Drugi, muzyczny, wypełnia rasowy, trans-etno-jazzujący akompaniament zaprawionego w bojach tria Trzaska-Tymański-Olter, wzbogacony perkusyjną ornamentacją Kurtisa i dubbującą gitarą Brylewskiego. Trzeci, postprodukcyjna oprawa całości - nietypowe konfiguracje poziomów głośności poszczególnych instrumentów, zatopione w pogłosie tła, psychodeliczne feedbacki i delaye - jest dziełem nocnych zmagań Brylewskiego nad konsoletą. Oryginalną cechą nagrania jest bezpretensjonalny, niewysilony eklektyzm koncertowej muzyki. USERSI swobodnie swingują, dubbują, sięgają do brzmień etnicznych i transowych, zaskakują mocnymi rockowymi riffami. Style niepostrzeżenie przechodzą jeden w drugi, tworząc fascynującą, magmistą muzyczną materię.Nie idź do pracy (1999)


1.Ramadan Godzilla Sat-Mail (Nie idź do pracy)
2.Umar Babilon umar
3.Ład-nie
4.Pięć pieśni religijnych
5.Mam dość
6.Czasami jestem... (hamburgerem)
7.Kuamie
8.Galwanick Story
9.Rege-piess
10.Gootuj się! Gootuj się! (Kurwa)
11.Praca - nie

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Piotrze dzięki - słuchałem tej płyty po raz pierwszy - jak dla mnie rewelacja! - już wiem czego będę słuchał przez najbliższe dni - polecam wszystkim.
Dezerter

Anonimowy pisze...

link wygasl