wtorek, 13 marca 2007

Kawa Blues

Piata kostka domina. Krzak.

Krzak nigdy nie nalezal do czolowki moich ulubionych grup lat osiemdziesiatych (zamieszczam o nim post ze wzgledu na jego trzech muzykow bioracych udzial w sesji "I Ching" ; Kawalec, Urny i wspolpracujacy w pozniejszym okresie z Krzakiem, Miroslaw Rzepa) ale cenilem ich za kilka rzeczy.Po pierwsze muzyka ktora tworzyli ,to muzyka "prawdziwa" trzymajaca sie z dala od komercji , mod i trendow obowiazujacych w danej chwili.

Byla wykonywana bardzo profesjonalnie (co nie zawsze bylo wtedy regula) przez profesjonalnych muzykow a mimo to wyczuwa sie w niej spontanicznosc i radosc grania.
Krzak obok Exodusa i Kombi nalezal do scislego grona zespolow tzw."muzyki mlodej generacji". Jego historia siega poczatku lat siedemdziesiaych ,w ktorych to latach muzycy grupy byli zaproszeni przez Niemena do nagranie plyty "Aerolit". Ale tak wlasciwie popularnosc zaczeli zdobywac po 80-tym roku. Pierwsza plyta "Krzak Blues Rock Band" wydana przez "Pronit" gdzies w poczatku 81 roku , zawierala koncert nagrany w klubie "Riviera-Remont pod koniec 1979 roku. Rozeszla sie podobno w nakladzie 135 tys. ,co jest bardzo mozliwe ,bo jesli dobrze pamietam mozna ja bylo nabyc doslownie wszedzie. W kazdej ksiegarni i kiosku "Ruch" bylo jej pod dostatkiem , co na owe czasy nie bylo rzecza normalna. Plyta zostala nagrana w najpopularniejszy skladzie - Jan Błędowski (skrzypce), Jerzy Kawalec (bass), Leszek Winder (gitara) oraz grający od 1979 roku Andrzej Ryszka (perkusja). Muzyke zawarta na plycie chyba najlepiej okresla jej tytul. Jest to blues z elementami rocka , bardzo lekka i mila dla ucha muzyka. Siegam po nia wtedy gdy zaczyna mnie meczyc stricte rockowa muzyka.

W 1981 roku po odejściu Błędowskiego trio - Jerzy Kawalec, Andrzej Ryszka, Leszek Winder - pozyskało stałego współpracownika w osobie gitarzysty Andrzeja Urnego (ex-Dżem), który po roku dołączył do grupy Perfect. Z tego okresu pochodzi druga plyta ktora tu zaprezentuje "Paczka". Jest ona kontynuacja kierunku wyzancznego przez pierwszy album ,ukraszona elementami jazzu.

W latach 1982-1983, instrumentalne trio Krzak (po odejsciu Urnego) przekształciło się stopniowo w siedmioosobową super-grupę. Grali w niej, obok wymienionej trójki, harmonijkarz, Ryszard Skibiński (ex-Kasa Chorych); gitarzyści Antymos Apostolis (ex-SBB) i Leszek Dranicki (ex-Baszta) oraz wokalista Jorgos Skolias. W tym okresie z zespołem współpracowali okazjonalnie: wokalista Ryszard Riedel (Dżem), skrzypek Krzesimir Dębski (String Connection), trębacz Ziut Gralak (Tie Break) oraz organiści: Wojciech Karolak, Rafał Rękosiewicz i Józef Skrzek. Z tego okresu pochodzi LP "Krzak'i" (1983). KRZAK po raz ostatni wystąpił oficjalnie 21 maja 1983 roku na festiwalu Rock Arena w Poznaniu. Po śmierci Ryszarda Skibińskiego zespół w różnych składach zagrał jeszcze kilka koncertów i zawiesił działalność na lat przeszło osiemnaście. lat. Jego czlonkowie nadal udzielali sie w roznych polskich grupach, ze wymienie tylko : Voo Voo, Perfect , Shakin' Dudi , Young Power , Apogeum, Tomasz Stanko, Tadeusz Nalepa. Jerzy Kawalec , basista Krzaka, zmarł po ciężkiej chorobie we wrześniu 2003 roku.

Krzak Blues Rock Band (1981)


tracks:
1.Blues E-dur
2.Lidek
3.Czakuś
4.Chwile z B.
5.Dla Fredka
6.Skałki
7.Łatka
8.Blues h-moll czyli smuteczek
9.Przewrotna samba
10.Dżemowa maszynka
11.Przewrotna samba
12.Dla Fredka
13.Czakuś
14.Maszkaron
15.Tajemniczy świat Mariana
16.Kołysanka dla Maciusia

http://rapidshare.com/files/114456863/BLUESbonusy.rar.html

Hasło: Leniu

Paczka (1982)



tracks:

1.Legendarny dziobak,
2.Bunt w ulu,
3.Zezoway kot,
4.Ptak moich marzeń,
5.Korek,
6.Kawa blues,
7.Polowanie na łosia,
8.Tajemniczy świat Mariana
9.Drzewo oliwne,
10.Ściepka
11.Tylko kilka minut

http://rapidshare.com/files/73635778/Krzak_Paczka__Full_album.rar

8 komentarzy:

Anonimowy pisze...

"Blues Rock Band" Krzaka był chyba pierwszym albumem, który zakupiłem w sklepie. Wtenczas zawartość specjalnie mnie nie zachwycała. Wyróżniał się "czakuś" i "przewrotna samba". Takie to były czasy, że królował czarny rynek, a na ceny na nim były porażające, więc kupowało się to co było na półkach. Teraz słucham tej płyty i znacznie bardziej mi się podoba.
Wielkie dzięki za ten album.
Właściwie wszystko, co do tej pory tu umieściłeś jest super i kilku albumów mi brakowało.
Tak trzymać.
Pozdrawiam,
Rav4
P.S. Wielki sentyment mam do albumu Lombardu "Live". Może masz go w swoich zbiorach i zechciałbyś sie nim podzielić.

Piotr K. pisze...

Rav4 dzieki za fajny komentarz,dokladnie pamietam i czarny rynek i co bylo w ksiegarniach muzycznych w tym czasie.Co do Krzaka to mam dokladnie taki same odczucia jak ty.Dzisiaj ta plyta bardziej mi sie podoba jak wtedy.Ale to chyba swiadczy o tym ze ta muzyka nie zestarzala sie wraz z uplywem lat.
Lombardu mam prawie wszystko "Live" tez i napewno kiedys zamieszcze.Co jeszcze chcialbys tu znalezc?

ninedayswonder pisze...

CAN YOU REUPLOAD ''PACZKA'' PLEASE!!!!!

Piotr K. pisze...

You got it, Antony.I can't say no, to the guy from the other side of globe.

Anonimowy pisze...

It is great Blog.
Can you reupload "Blues Rock Band",
naturally if it is possible.
Thanks a lot!
Madwos from Germany

Michal Ryszka pisze...

fajnie ze ludzie caly czas tego sluchaja, i to na calym swiecie z tego co widze. Moj ojciec to Andrzej Ryszka. akurat wpadlem na twojego bloga bo szukalem zdjec z czasow mlodosci taty (moj kolega chcial zobaczyc, wiec zaczalem grzebac w internecie).

Pozdrowienia z Kanady
M

Piotr K. pisze...

A może masz jakąś muzykę z archiwum ojca którą mógłbyś się podzielić ?

qwerty pisze...

Prosiłbym o reupload. :-) A może i album Krzaki Pan posiada?