czwartek, 1 marca 2007

Muzyka fruwajacej ryby


Postanowilem zabawic sie w muzyczne domino.Moze pamietacie ze cos takiego robil kiedys w trojce Piotr Kaczkowski.Puszczal utwory, ktore jakis sposob byly ze soba powiazane,czy to przez muzykow je wykonujacych ,czy to przez kompozytora lub przez tekst.Ja postanowilem w nastepnych kilku postach zaprezentowac muzyke zwiazana z ludzmi ,ktorzy stworzyli "I Ching".Na poczatek grupa "Osjan".
Historia Ossiana/Osjana sięga początku lat 70-tych, kiedy to dwaj muzycy popularnego krakowskiego zespołu "Anawa", Jacek Ostaszewski i Marek Jackowski, postanowili rozwinąć nieco inny projekt muzyczny. Zresztą zaczątki pomysłu z którego wywodzi sie muzyka Osjana słychać już w "Korowodzie" wspomnianego zespołu Marka Grechuty.Egzotyczne instrumentarium wykorzystywane przez zespół, pochodzące z wielu stron świata, nadało ich muzyce etniczne brzmienie. Zespół grał popularną dziś "world music" na długo zanim powstało to określenie.
Przez lata istnienia z zespołem współpracowało wielu muzyków, w tym takie sławy jak Tomasz Stańko, czy Don Cherry. Sam trzon zespołu stanowili: Jacek Ostaszewski, Milo Kurtis, Tomasz Hołuj, Wojciech Waglewski i Radosław Nowakowski. Część muzyków Osjana dopracowało się własnych zespołów (Maanam Jackowskiego, Voo Voo Waglewskiego), lecz zespół istnieje do dziś i koncertuje z większymi lub mniejszymi przerwami.
Pomimo długiej historii i sporej popularności w kraju i nie tylko, Osjan pozostaje zespołem "undergroundowym". Duże wytwórnie nie są zainteresowane wydawaniem nowych nagrań ani reedycjami starszych nagrań zespołu.


Ossian-Ossian(1975)01."Cicho, cicho przemawia. Drzewa słuchają... Trawy...
02."Na wiosnę, setki kwiatów, w jesieni księżyc żniwny, w lecie powiew rzeźwiący, w zimie śnieg będzie ci towarzyszył. Gdy rzeczy bezużyteczne plączą się w umyśle, każda pora roku jest dla ciebie dobra"
03.Wieczna pielgrzymka
04. Bębny
05.Księga deszczu VI
06."Mozolnie dźwiga się w górę katedra wiosny"

http://rapidshare.com/files/15090486/Ossian_75.rar.html


Osjan-Roots/Ksiega Wiatrow(1982)


1.Rozdział I Ks. Wiatrów

2.Rozdział II Ks. Wiatrów

http://rapidshare.com/files/9184346/osjan_-__roots.rar

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Dzięki Ci za to, Piotrze K.
za Ossiana "księgi" ;)
ula_el