środa, 1 sierpnia 2007

Brygada Kryzys

Własciwie w ogóle się nie zastanawiałem czym rozpoczać serię kilku następnych postów na temat polskiej "nowej fali" lat 80-tych. Jest tylko jedna płyta od której można zacząć - "czarna" Brygada Kryzys , kolejny "kamień milowy" polskiego rocka. Ktoś może zarzucić że to nie pierwsza wydana płyta nowofalowa , że były inne przed nią ; i będzie miał racje ,ale ta jest najważniejsza ponieważ dała początek całemu nurtowi muzyki alternatywnej. Płyta wyjatkowa pod każdym względem; wyjątkowy zespół złożony z czołowych muzyków głównych formacji nowofalowych (Kryzys i Tilt), nagrana w wyjątkowym czasie (pierwsze miesiące stanu wojennego) i to na dodatek jako pierwszy produkt nowego studia nagraniowego Tonpressu w Warszawie na Wawrzyszewie.

Efektem tego jest doskonała płyta , ktorej brzmienie nie przypominało niczego co do tej pory w polskim rocku powstało. Kupiłem tę płytę pod koniec 82 roku w małym sklepiku muzycznym z tylu, za Domami Towarowymi "Centrum" w Warszawie. Nie pamiętam czy to był sklep firmowy Tonpressu czy EMKiP ,ale zawsze były tam długie kolejki a i przed sklepem można było kupić coś interesujacego, oczywiście po potrójnych cenach.
Odczucia po pierwszym przesłuchaniu miałem mieszane i nie ma sie co dziwić, bo wtedy byłem na etapie TSA ,Perfect, itp. Punkowy, pulsujący rytm i energia, zmieszane z psychodelicznym brzmieniem wydawało się trochę dziwacznym, aczkolwiek intrygującym rozwiązaniem. Surowe gitarowe riffy uzupełnione o niesamowite brzmienie saksofonu ,wwiercają sie pod czaszkę i pozostają tam jeszcze długo po tym gdy przebrzmi muzyka. Z każdym przesłuchaniem bylo coraz lepiej, a dzisiaj to już właściwie nic tej płycie nie można zarzucić .Obroniła sie sama ;to klasyka ,kanon, pozycja która trzeba mieć.

Więcej informacji na temat grupy można znaleźć na ich stronie http://www.brygada-kryzys.art.pl/

Poniżej wywiad jaki przeprowadził Zbigniew Hołdys z liderem grupy Robertem Brylewskim.
Brygada Kryzyz (1982)


http://rapidshare.com/files/25384256/Brygada_Kryzys_-_Brygada_Kryzys.rar

Hasło : http://www.peb.pl/Cosmopolis (1991)
1. Subway Train
2. Too Much
3. Żondzi Xionc
4. Nie Daj Się
5. I Need U
6. Ty I Tylko Ty
7. To Co Czujesz
8. What To Do Be True
9. Water
10. F.U.C.K.
11. Wojna!
12. Age Of Orion
13. Jazz Brigade
14. Cosmopolis
15. Take My Hands
16. Take My Dub
17. Ten Drugi Dub
18. Back Train

http://rapidshare.com/files/45805207/Brygada_Kryzys_-_Cosmopolis_by_ToM.zip

haslo: naszereggae

9 komentarzy:

kazphator pisze...

No!!!
To musiało nastąpić. Teraz będzie zapewne seria pod znakiem Brylewskiego. Jeśli tak, to bardzo dobrze.
Gdyby nie ten człowiek, polska muzyka straciłaby wiele. Takie zespoły jak Brygada Kryzys, Izrael czy Armia to kamienie milowe polskich dźwięków.
Hats off

Piotr K. pisze...

Prorok cy cuś?

mrw z centrali pisze...

Ma rację chłopak, ma rację - a to święta racja. Z brygady to tzw "czarna" płytka najlepiej mi wchodzi może przez to że nie jedna imprezka suto przepalana zielonymi (lub innymi kolorowymi) czubami pewnej rośliny niejednokrotnie okraszona była muzyką z czarnej brygady - poniekąd idealnie się do tego typu imprez nadającą i pozostawiającą w głowie niebywałe doznania... sie rozpisałem... .

Anonimowy pisze...

czy może ktos podac haslo do czarnej plyty. bo to co jest niestety nie dziala ;/

Dez pisze...

Dzięki z wszystkie dzieci Bryla a szczególnie za te mało znane płyty Kryzysu i Max i Kelner, a może jeszcze Falarek i Świat Czarownic

a hasła do czarnej to też nie moge wykombinować - pleeas!!!!!!!!

julas pisze...

hasło do czarnej:
www.peb.pl

malarz seba pisze...

brakuje "naokoło wieży". szkoda

Anonimowy pisze...

pozwole sobie zauwazyc, iz link do plyty "czarna brygada" prowadzi do wersji odbiegajacej od tej z winyla.

Dokladnie mamy tu wersje z CD "czarnej" wydanej przez Izabelin z dodatkowymi efektami dzwiekowymi (krzyki, wybuchy, bulgoty). Utwor "ganja" znajdziemy na tym wydaniu w dwoch wersjach.

Odnosnie "Cosmopolis" - utwor "naokolo wiezy" pojawil sie jesli sie nie myle tylko na pierwszym wydaniu CD. wyd. przez Kamiling.

Anonimowy pisze...

52UM - polecam kolejne dziecko Brylewskiego! Box 2CD+DVD(z teledychami autorstwa Pawła Bogocza) dostępny w "handlu uspołecznionym". Już chociażby dla tych teledychów warto wyrzucić około 40 złociaków, a jak Wam szkoda - obejrzyjcie klipy na "Jutubie". Markus