wtorek, 28 sierpnia 2007

Abaddon

Abaddon powstał w Bydgoszczy w 1982 roku, działając początkowo pod nazwą Partyzantka Miejska, utworzyli go Tomasz "Perełka" Dorn - perkusja, Tomasz "Lutek" Frost - gitara basowa, Bernard "Benek" Szarafiński - gitara, "Mirek" - śpiew ( zastąpiony później Waldka "Kiki" Jędyczowskiego).Ich pierwszy poważny występ odbył się w 1983 roku na festiwalu w Jarocinie. Przez następne dwa lata Abaddon koncertami rozgrzewał jarocińską publiczność ugruntowując swoją pozycję jako jednej z najpopularniejszych grup punkowych w Polsce.


Na jednym z koncertów zespół poznał jugosłowiańskiego dziennikarza który zorganizował im 6-cio dniową trasę koncertową po Jugosławii. Trasa okazała się dużym sukcesem a zespół za zarobione pieniądze wynajął studio nagraniowe w Ljubljanie i zarejestrował tam w maju 1985 roku materiał na swoją pierwszą płytę "Wet za wet". Ponieważ nie było szans na to aby płyta ukazała się w Polsce, wydano ją w następnym roku przez francuską wytwórnię niezależną New Wave Records. Na skutek rozbieżnych preferensji muzycznych Abaddon rozpadł się w 1987 roku, dwa lata później Tomasz Dorn zasilił bydgoskom formację "cold-wave" Variete.
Powrót na scenę w 2001 roku był miłym zaskoczeniem, pokazując iż Abaddon to wciąż doskonały , hard core’owy band z energią jaką mogliby im pozazdrościć dużo młodsi muzycy. W lipcu 2004 roku ukazuje się płyta "Godzina Krzywd" na której znalazło się na niej 12 nowych utworów. Oto fragment recenzji zamieszczonej w "Teraz Rock" z lipca 2004 roku a napisanej przez Grzegorza Witkowskiego.

" Jaki jest ten Abaddon A.D. 2004? Taki jak ponad dwadzieścia lat temu! Jednak brzmią zdecydowanie lepiej niż kiedyś. Również ich kompozycje są bardziej urozmaicone. To nie tylko prosta i ostra jazda punkowa. Lubią czasem zwolnić, zrobić chwilę oddechu. Słychać, że ta ekipa całkowicie panuje nad tym, co robi i wie dobrze, kiedy dowalić, a kiedy odpuścić. Te dowalenia – to zmiany tempa albo gitary rozkręcone na full. Odpuszczenia to umiejętna gra na gitarze, wykorzystywanie brzmienia stłumionych strun. Zwierzak (gitarzysta) potrafi również dodać bardzo stylową solówkę. Gdy tak słucham sobie tego czadu, przypominają mi się początkowe lata działalności Armii... Ściana gitarowego dźwięku i do tego głos Kikiego z charakterystyczną chrypką. Abaddon umieścił na płycie numery znane z koncertów, które jakoś nie miały szczęścia do dobrej rejestracji. Są to między innymi Przemoc i siła, Zostań bohaterem, Zamknij się w sobie, Abaddon. Utwory te skomponowane zostały do tekstów Arka Kocikowskiego – kiedyś nadwornego tekściarza Abaddonu i przyjaciela zespołu. No i w tych tekstach nie zabrakło tematów typowych dla punku z lat osiemdziesiątych. Mamy do czynienia z karabinami, czołgami, bombami atomowymi itd. Inne teksty napisał wokalista Kiki. Tematykę nowych piosenek stanowi polska rzeczywistość. Inaczej mówiąc: "Godzina krzywd" to punk w najlepszym wydaniu. Warto poznać tę płytę. To również swego rodzaju lekcja rockowej historii ".

Wet za wet (1986)

1. Wet za wet
2. Boimy sie siebie
3. Apartheid
4. Ljubljana Night
5. Kto?
6. Koniec swiata
7. System
8. III wojna
9. Rewolucja

http://sharebee.com/1a6657d3


Godzina Krzywd (2004)


1. Proces
2. Przemoc i Siła
3. Bezprawie
4. Zostań Bohaterem
5. Telemania
6. Służba nie drużba
7. Zamknij się w sobie
8. Nadzieja
9. Polska Rzeczywistość
10. ABADDON
11. Zbrojniacy
12. Godzina Krzywd

http://sharebee.com/8b84ef94

11 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Czy można liczyć na notkę o Dezerterze? Szczególnie zależałoby mi na wrzuceniu płyty Kolaboracja w takiej wersji jak była na winylu, bo na kompaktach są wydawane wersje tego albumu wydawane na nowo, a chętnie bym zobaczył jak cenzura ograniczała przekaz tekstowy tego zespołu. A poza tym, świetny blog, szczególnie dziękuję za linki do Kryzysu i Fali :-)

Anonimowy pisze...

Witam! Mam problem z hasłami do płyt Lady Pank, standardowe hasło nie pasuje. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Piotr K. pisze...

Spróbuj hasło: grupa8

Piotr K. pisze...

Notka o Dezerterze napewno będzie.Co do winylowej wersji Kolaboracji, to takowej nie posiadam.Miałem kiedyś kasetę Poltonu ale po 20 latach słuchania już właściwie do niczego się nie nadaje.Natomiast dobrze pamiętam które fragmenty na tej płycie były ocenzurowane i mogę Cię zapewnić że w większości były to tzw."brzydkie" słowa. Np.w piosence "Tchórze" wycięte było, "spierdalajcie tchórze".

Anonimowy pisze...

We wpisie Brygada Live jest link do zupełnie innego koncertu niż jest na tej płycie. Link we wpisie jest do koncertu z 1982 roku, a na płycie był zarejestrowany występ z 1981 roku.

Piotr K. pisze...

Podejrzewałem że coś jest nie tak, nawet zamieściłem małą notkę pod linkiem o tym,że nie jestem pewien czy to właściwy koncert.Dzieki za sprostowanie a jesli masz własciwy koncert to prosze wrzuć na jakiś serwer.

Anonimowy pisze...

Niestety nie posiadam, ale jak tylko znajdę, to dam link ;) .

Anonimowy pisze...

Witam !! Czy mógłby mi ktoś napisać jakie hasło jest do wyżej zamieszczonych linków. Między innymi do Abaddona - godzina krzywd oraz do wet za wet... Proszę o pomoc !! Moje gg : 996029

Anonimowy pisze...

tak. ha a sło by sie przydalo :)

6042443.moje gg.

jak tu ktos napisze to tez bedzie dobrze...

Anonimowy pisze...

ślepy już znalazł ;] sorrewa.

Anonimowy pisze...

Dzień Dobry, Piotrze.

Bardzo proszę o re-upload Abaddon-ów.

Jakoś nie chcą ,,hulać"

Dzięki i pozdrawiam\ Ramone