środa, 19 marca 2008

Kwartet Jorgi

KWARTET JORGI to legenda polskiej sceny folkowej, jego trzon stanowią bracia Maciej (instrumenty dęte) i Waldemar Rychły (gitara). Istnieje od 1982, czasów kiedy o folku w Polce jeszcze nikt nie słyszał Sam zespół określał swą twórczość jako "muzyka zielonej fali" - połączenie muzyki etnicznej z jazzem, klasyką, rockiem akustycznym. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody. Sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata - Karpat, Irlandii, Afryki. Jest efektem wielu lat badań (np. rekonstrukcja instrumentów z wykopalisk archeologicznych w Polsce) i wyjazdów np. do Albanii, krajów byłej Jugosławii, Rumunii, na Ukrainę.


Jedna z płyt została nagrana w Biskupinie - zrekonstruowanej osadzie datowanej na 747-722 p.n.e. O otwartości i muzycznej odwadze zespołu niech świadczy fakt, że grał na swych płytach również kompozycje Chopina, Szymanowskiego czy Lutosławskiego. Maciej Rychły i jego koledzy współdziałali również z wieloma uważanymi za ważne i wybitne grupami teatralnymi. Maciej Rychły jest związany z OPT "Gardzienice" od 1991 r. Opracował muzykę do "Carmina Burana i "Metamorfoz". Prowadził badania nad muzyką starożytnej Grecji, których podsumowaniem jest płyta "Metamorfozy - Music of Ancient Greece". Prowadził też zajęcia w gardzienickiej Akademii Praktyk Teatralnych. Lider zespołu ma wreszcie na swym koncie liczne prace naukowe, publikowane m.in. w kwartalnikach "Muzyka", "Konteksty. Polska Sztuka Ludowa" i "Kwartalnik Historii Kultury Materialnej". W niezwykle bogatych zbiorach instrumentów dętych Macieja Rychłego znajdują się obok zwykłych piszczałek jaworowych m.in.: sierszeńki (rodzaj kobzy), kukawka, multanki, ligawa, własnoręcznie wykonane dudki oraz flety z rurek mosiężnych zawiniętych w korę brzozową, dwojnica, rogi, w końcu litofon wykonany z krzemienia. Mają za sobą setki koncertów indywidualnych i udział w festiwalach w prawie wszystkich krajach Europy, a także w Kanadzie i Wenezueli


Kwartet Jorgi -Vol.1 (1988)

http://sharebee.com/911fda29


Kwartet Jorgi (1991)


http://sharebee.com/091f3ae0


To i tao (1991)


01. MERGEN HARA BÖ 5'51
02. TO I TAO 11'14
03. OJ 1'27
04. SZA 8'42
05. NA HOWERLI DŻDŻY 21'32

http://rapidshare.com/files/10830485/KwartetJorgi91.rar.html

4 komentarze:

sond pisze...

Dziękuję bardzo! Wesołych i spokojnych świąt. Pozdrawiam

Celular pisze...

Hello. This post is likeable, and your blog is very interesting, congratulations :-). I will add in my blogroll =). If possible gives a last there on my blog, it is about the Celular, I hope you enjoy. The address is http://telefone-celular-brasil.blogspot.com. A hug.

stig helmer pisze...

szukalem ''gardzienic' a trafilem na kwartet jogi.I wziolem oczywiscie.Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Brakuje najważniejszej dla mnie płyty z "Muzyką Jaskini Łotrów", oraz "Bukowe Berdo".