piątek, 14 marca 2008

Milion Bułgarów

One Million Bulgarians oficjalnie powstali wiosną 1986r. Praktycznie wcześniejszy projekt punkowy Red Star w tym samym skladzie przeistoczyl się w nowofalowy OMB. Za debiut "Bułgarów" uważa się udział w Jarocinie'86. W ramach Jarocina'86 wystapił też po raz ostatni punkowy Red Star! Sukces artystyczny, sensacja, objawianie jak określano występ OMB, dało zespołowi możliwość dalszego rozwoju. "Czerwone Krzaki" znalazły się na listach przebojów Rozgłośni Harcerskiej(pierwsze miejsce!) i Radiowej Trójki(ósme miejsce!). Na tych listach znalazły się też utwory "Wysadzony za wysoko i "Gwiazda Polnocy". W tym okresie skład zespołu tworzyli : Jacek Lang-voc, perkusja, samplery, Piotr Wallach-gitary, chórki, Krzysztof Trznadel - bas, chórki. W tym składzie OMB grali do końca 1987, biorąc między innymi udział w : Jarocin (86,87),Poza kontrola(86,87) Robrege(86,87), Fama (86,87,88), Rotunda-Festiwal(87), Rock na około roku(86,87 Toruń), Festiwal Życia(87 Warszawa). Trzeba dodać, że Jacek Lang udzielał się też wtedy jako perkusista w zespołach Zyio, Moskwa i jako wokalista w KSU i RSC a Krzysztof Trznadel występował z zespołem Wańka Wstańka w roli basisty.
Wiosnę 87, został zarejestrowany materiał na debiutancką płytę OMB pt."One Million Bulgarians". Jako projekt okładki użyto fotokopii obrazu Zdzisława Beksińskiego, który osobiście udzielił zgody zespołowi na użycie swego dzieła!!


Mroczna, katastroficzna, nowatorska jak na tamte czasy muzyka , aura okładki oraz antykomunistyczne teksty sprawiły, że cenzura ówczesnego PRL-u wstrzymała wydanie pierwszej płyty OMB!! Wydawcą miał być Klub Płytowy Razem...
W lipcu 87 odchodzi od zespołu Piotr Wallach i współtworzy Aurorę. Na krótko(jeden sezon) zastępuje go Darek Kulda(Kosmetyki Mrs. Pinki).
Na przełomie 87'-88' do składu OMB dołącza Stefan Ryszkowski - gitara i Leszek Dziarek - perkusja. W takim składzie OMB nagrali kolejną płytę. Druga płyta "Blues?!" ukazała się nakładem Polskie Nagrania z dwuletnim opoźnieniem(1990!). Wraz ze zmianą składu uległ też zmianie styl gry OMB (co do efektów tych zmian do dziś zdania są podzielone) a płyta "Blues?!" dopiero ostatnimi czasy zyskała uznanie środowisk alternatywnych i niezależnych!!!
W lipcu 1989 r. Jacek Lang i Krzysztof Trznadel wyjeżdżają do Francji, zmęczeni czekaniem na wydanie obydwu płyt! Tam praktycznie w składzie 2-osobowym nagrali następny materiał na trzecią już płytę pt. "Teraz albo nigdy". Tytuł nawiązywał do ówczesnej sytuacji , gdy ważyły się przyszłe losy Polski po 1989. Płyta ukazała się tuż po nagraniu - w styczniu 1990 r. Była całkiem inna niż poprzednie nagrania OMB - lżejsze brzmienia i teksty oraz sporo samplerów i automatów. Ciekawostką jest fakt, że dystrybucję tej LP prowadziła niezależna firma francuska Danceteria, która w tym samym czasie rozprowadzała pierwszą płytę Nirvany. Premiera tej płyty miała miejsce na targach muzycznych "Midem'90". Przeboje z tej płyty to : "Dupa" (cover Pudelsów) - RH(pierwsze miejsce!), "Teraz albo nigdy" i "I don't like moving" - na playlistach we Francji, Niemczech, Japonii. Z pewnością był to sukces artystyczny (znów wizjonerskie podejście do przyszłych brzmień) i wydawniczy (polska kapela na zachodzie, samodzielnie). Po wydaniu tej płyty OMB ruszyli w kolejną trasę tym razem po Francji i Holandii. Pod koniec 1990 roku odchodzi Leszek Dziarek i na jego miejsce zasiada za bębnami Guiliame Genta z Francji. Pojawia się też kolejna postać na drugiej gitarze - Joseph Pavlowski z Czech. W tym składzie OMB zarejestrowali jedynie demo(1991 Paryż). Jako ciekawostkę dodać trzeba, że OMB działali we Francji oficjalnie przy bezpośrednim wsparciu ówczesnego ministra kultury i sztuki Jacka Langa (vel Jack Lang). Takie same imię i nazwisko lidera zespołu Jacka Langa budziło sporo emocji w muzycznym środowisku Paryża... i było odważnym chwytem reklamowym co przekładało się na sprzedaż płyty "Teraz albo nigdy". Doszło także do spotkania obydwu Langów w ministerstwie w Paryżu(wiosna 1990). Po 4-ech latach OMB wracają do Polski. W tym samym składzie poszerzonym o Marcina Ciempiela(bas) i Andrzeja Paprota(gitara) nagrywają i wydają płytę "Langusta". Płyta średnio przyjęta przez krytykę, była bardziej doceniona przez fanów wrecz klasycznego rocka! Akustyczne gitary, balladowo-refleksyjne piosenki, łagodniejsze(niż zwykle) teksty, w znaczny sposób zmieniło ówczsny wizerunek OMB. Przeboje tej LP to "Trip"(pierwszy teledysk kapeli) i "Nasycony"(także teledysk). W tym okresie Jacek Lang grał też okazjonalnie z Wańka Wstańką(bas - Jarocin'94) i 1984(perkusja).
W 1995 opuszcza grupę Krzysztof Trznadel by założyć inny projekt pt. "Nine walking trees". Od tego czasu następuje sporo zmian personalnych i stylistycznych, z których niewiele wynika.


W 1999 roku powstają "Nowi Bulgarzy" w składzie : Jacek Lang - git + voc, Grzegorz Strzepek - perkusja, Grzegorz Pawelec - bas i Tim Sanford - saxofon + klawisze + chórki. W tym składzie zaczęły się też nowe poszukiwania brzmień i stylu. W 2001 r. jako przypomnienie na rynku ukazała się płyta "The best of" i była sygnałem powrotu OMB na scene rock-alternative. W 2003 do zepołu dołącza Inga Habiba(Lorien) - vokal i Kasia Markiewicz - vokal. Pojawia się też gościnnie Monika Kubacka(EVA), Krzysztof Nieporecki - special analog sound i Igor Czerniawski - klawisze. Wynikiem tej mieszanki-fuzjii jest płyta "Bezrobocie", która zebrała dobre recenzje i została uznana przez fanów za powrót legendarnych OMB! Mroczna, ciężka, przekorna i znów nowoczesna płyta została uznana przede wszystkim przez środowisko alternatywno-nowofalowe i gotyckie.
W 2004/2005 ukazała się też tak długo oczekiwana "Pierwsza Płyta", która w znaczący sposób uzupełniła nadszarpnięty wizerunek OMB. Oprócz oryginalnego materiału na tą plytę znalazło się tam też 6 bonusow w tym legendarne "Czerwone krzaki" i siostrzana wersja "Gwiazda Północy". W 2006 roku ukazuje się wydawnictwo związane z 20-sto leciem istnienia zespolu! Jest to dwupłytowy album zatytuowany "Rozkład jazdy".Na pierwszym CD znajdzie się najnowszy material OMB a na drugim jest 20 piosenek koncertowych z okresu od 1986 do 2006! Znajdują się tam archiwalne nagrania z pierwszych koncertow OMB i najnowsze utwory "Nowych Bulgarów". Na płycie są także nigdy nie publikowane utwory z początkowego okresu działania OMB.


Pierwsza Płyta (1987)01. Wysadzony Za Wysoko
02. Betonowe Szuflady
03. Buduje
04. Amare
05. Utopić
06. Animal Love
07. Gwiazda Północy
08. Czerwoni Krzacy
09. Czerwone Krzaki
10. Gwiazda Północy
11. Przybywa Nas
12. Popatrz Mamo
13. Ona Już Tu Jest
14. AntarktydaBlues? (1989)
1. Równowaga
2. Czarodziej
3. Psychodema
4. Zdrada
5. Zadyma Ostateczna
6. Hymn Odległego Księżyca
7. Bękart
8. Światło
9. Me-Ha-Dy-NaLangusta (1994)


1.Nasycony
2.Nowa siła
3.Trip
4.Ballada
5.Zjada
6.Traszka
7. Classic
8.Youngster
9.Ballada (radio edit)
10.Wiadomości
11.Zgrywaja - bonus
12.Zapalony - bonus
13.Dziwka - bonus

Hasło: www.peb.pl


Rozkład Jazdy (2005)CD1
1. Piekielny czad
2. Wyiluzuj się
3. Zaszczuty
4. Wulkankan
5. Z bata
6. Inny
7. Zmień twarz
8. Żaden styl
9. Paradise drinkers
10. Ofiary promocji
11. Rozkład jazdy
12. Wulkankan Remix

CD 2
1. Yalta High Life
2. Pusty dom
3. Przed lufą
4. Buduje
5. Czerwone krzaki
6. Popatrz mamo
7. Ona już tu jest
8. Gwiazda
9. Oddech noża
10. Betonowe szuflady
11. Buduje
12. Trip
13. Zapalony
14. Czerwone krzaki (1999)
15. Animal love
16. Przymarszcz
17. Czerwone krzaki (Bis)
18. Racje
19. Dzięki dzięki
20. Dr. Dżwięk

http://www5.zippyshare.com/v/95345190/file.html
http://www4.zippyshare.com/v/36753351/file.html

P.s
Linki pochodzą z peb.pl i z blogu Dark Independent PL

9 komentarzy:

sond pisze...

Witam!

Dzięki za Bułgarów. Taka mała niespodziewanka.
Tu sie chyba powinien odezwać pomaranch, bo na jego chomiku można znaleźć jeszcze jedną płytkę One Milion Bulgarians. Ale to już on za to odpowiada :)
Jakieś dwa - trzy lata temu z zespołem przy okazji wydania "Rockladu jazzdy" spotkal się w Trójce Piotr Kaczkowski. Jeśli komuś zalega na półce ten wywiad to chętnie bym go posłuchał. Mozna tam było usłyszeć między innymi jak to w latach 80. początkujący zespół przekazywał (jeżdżącemu po Polsce z dyskotekami) Kaczkowskiemu swoje nagrania.
Pozdrawiam

Threepio pisze...

Wspaniała sprawa ,brak tylko "Teraz Albo Nigdy"{rzeczywiście jest u Pomarancha-dzięki również dla Sonda za podaną wyżej informację!}, "Bezrobocia" i wreszcie "Best Of". A moze ktoś ma ich kasety demo sprzed około 20 lat?
Pozdrawiam wszystkich.
Ps Już niedługo- za niecały tydzień będę miał do dyspozycji i zaraz wyślę Piotrowi rzecz jasna linki do 3 wczesnych płyt Skubikowskiego jeśli ktoś tego szuka to w ten oto sposób nieoficjalnie informuję. Pozdrawiam.

TOM pisze...

Threepio !
Ja już dziękuję - w przypadku Jacka znam tylko pojedyncze kawałki, mam jakiś the best ale to nie to. Po prostu lubię jego utwory zwłaszcza te wcześniejsze na czele z XIX wiek. Będzie to dla mnie totalna nowość i mam nadzieję prawdziwa uczta.
Pozdr.
Tomasz

sond pisze...

Proponuję wszystkim, którzy ściagnęli sobie np. Rocklad Jazzdy, pogrzebać w internecie. Tę płytę można kupić za 12 zyla. W folii i nie na aukcji :) Mam nadzieję, że fair jest taki komentarz, bo po pierwsze nie podaję nazwy sklepu, a po drugie te linki to nie cel, a środek. Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

witam.
poszukuję nagrań zespołu BRUNO WąTPLIWY

Anonimowy pisze...

Tutaj znajdziesz ich kasete
http://polishnewwave.blogspot.com/

piotrK

Anonimowy pisze...

Rocklad jazdy zabezpieczony haslem :(

Anonimowy pisze...

http://rapidshare.com/files/100542013/CD1.RAR
http://rapidshare.com/files/100557356/CD2.RAR

Anonimowy pisze...

The best of, za czas jakiś.... :-)