niedziela, 19 lutego 2012

Jeep


Na początku był zespół Pick-Up (zdjęcie powyżej), powstały dokładnie 5 lutego 1981 r. w Gdańsku. Miesiąc później grupa zwyciężyła w regionalnym przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Gdańsku, dzięki czemu wylądowała w maju w Mekkce młodych rockmanów -  Jarocinie. Tam wprawdzie jedyny juror - publiczność - oddał swe serce innemu zespołowi (TSA), ale Pick-Up dał się poznać z jak najlepszej strony zajmując III miejsce. No i z TSA nie wstyd przegrać. W nagrodę muzycy wystąpili na koncercie galowym przeglądu obok Perfektu, Kasy Chorych i Dżemu. Następnym etapem profesjonalizacji był udział w Sopockich Międzynarodowych Konfrontacjach Muzyki "Pop Session 81" obok wspominanego już TSA oraz w łódzkim "Rockowisku". W tym okresie skład zespołu był następujący: Jacek Fuss - perkusja, Zdzisław Kowalski - śpiew, Marek Grand (ex-LSD) - gitara akustyczna, Adam Kozakiewicz - gitara, Paweł Markowski - gitara, Marek Zienkowski - gitara basowa.

W lipcu 1981 r. (inne źródła podają, że w czerwcu 1982 r.) - w związku ze zmianami personalnymi Pick-Up zmienił nazwę na Jeep, z zespołu odeszli Markowski i Grand. Pozyskano jednocześnie znakomitego gitarzystę Antoniego Degutisa, dobrzez znanego rockowej widowni z formacji Mietek Blues Band. We wrześniu 1982 r. Jeep uczestniczył w bezkonkursowym festiwalu rockowym "Kart Rock" w Jeleniej Górze, a w listopadzie ponownie w łódzkim "Rockowisku".
W latach 1981-1982 formacja dokonała czterech sesji nagraniowych w studiach radiowych Gdańska i Opola. Nad morzem zarejestrowano w 1981 r. m.in. utwory "Pick-Up" i "W obłokach". Piosenki z 1982 r. "Otwórz drzwi" i "Trzeci wariant romansu" znalazły się na radiowej liście przebojów Programu I. Ten drugi trafił też na wakacyjną listę przebojów śląskiego tygodnika "Panorama" i do "Lata z Radiem". Inne piosenki grupy z tamtego okresu to "Szok", "Patrzcie na mnie" i "Nie lubię ludzi" zarejestrowane najprawdopodobniej w Opolu. We wrześniu 1982 r. Jeep wystąpił z recitalem w programie telewizji gdańskiej oraz jako reprezentant tego ośrodka zajął I miejsce w plebiscycie TV "Najlepszy z ośmiu". W grudniu zespół zawiesił działalność.


W marcu/kwietniu 1984 roku Jeep wznowił pracę i rozpoczął próby w Spółdzielczym Domu Kultury Gedania przygotowując nowy repertuar. Skład - Zdzisław Kowalski "Bizon" - śpiew (wokalista o aparycji boksera wagi super ciężkiej - wedle żartobliwej oceny muzyków "zabija jednym uderzeniem pięści" - stąd pseudonim "Bizon"). Adam Kozakiewicz - gitara, Sławomir Walasiewicz - gitara, Wojciech Marszałek - gitara basowa, Piko - perkusja. W pierwszej połowie lipca dokonali nowych nagrań w krakowskim teatrze "Stu". Ich utwory lansowane w tamtym okresie m.in. w radiowej Trójce i telewizyjnej Dwójce to "40 stopni Celsjusza w cieniu" i "Grzesznica". To właśnie w 1984 r. miała miejsce sesja z gazikiem wśród morskich fal, a charakterystyczne zdjęcie lub plakat pojawiło się w "Wybrzeżu", "Zarzewiu" i "Na Przełaj". W tym samym roku ukazuje się jedyne wydawnictwo grupy, singiel Tonpressu z utworami "Grzesznica" i "Fart".

Składy zespołu JEEP wyglądały nastepująco:
PIERWSZY SKLAD !!!

PICK - UP przemianowany na JEEP

Jacek Fuss - perkusja
Zdzisław Kowalski - śpiew
Adam Kozakiewicz - gitara
Paweł Markowski - gitara
Marek Zienkowski - gitara bas

Zespół pod nazwa PICK-UP działał parę miesięcy, wygrał pare przeglądów i zaliczył Jarocin.
Nazwę musiał zmienić ponieważ istniał już w Polsce zespół o tej nazwie i zmienił ją na JEEP !!!
Mało kto wie że grupa miała podpisany kontrakt na trasę z PERFEKT'em, (w tamtych czasach to było coś bardzo poważnego) wyjazd miał nastąpić 13 grudnia 1981, niestety nie doszedł do skutku z powodu wprowadzenia w nocy z 12 na 13 stanu wojennego. Ten fakt bardzo poważnie zaważył na tzw. karierze zespołu.

DRUGI SKLAD JEEP!!!

Jacek Fuss - perkusja
Zdzisław Kowalski - śpiew
Adam Kozakiewicz - gitara
Antoni Degutis - gitara
Marek Zienkowski - git.bas.

Po jakimś czasie Tosiek dostaje propozycje dołączenia do TSA i zespół sie rozsypał.

TRZECI SKLAD JEEP!!!

Zdzisław Kowalski/BIZON/-vocal
Adam Kozakiewicz-gitara
Sławek Walasiewicz-gitara
Wojtek Marszałek-git.bas/ Marek Zienkowski
Piko-perkusja

Cały tekst został zaczerpnięty z forum http://www.forum.80s.pl/viewtopic.php?t=9645  na którym udzielali się muzycy Jeepa  i tam można doczytać sobie więcej.
Jeśli ktoś ma coś jeszcze Jeepa , szczególnie utwory które były na radiowej liście przebojów, i chciałby się nimi podzielić to byłbym bardzo wdzięczny.

Jeep - Koncert (1982)


1. Życie to nie budka z piwem - fragment
2.Krach na giełdzie
3.Poczekalnia nadzieji
4.Niezły plan
5. Solo - perkusja
6. Instrumentalny
7. Czterdzieści stopnii w cieniu
8. Nie lubię ludzi


Grzesznica / Fart (1984) - singiel Tonpressu


P.s
Tytuły utworów koncertowych mogą być inne.
Do singla dodałem kawałek "Pick up" znaleziony w sieci.2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ten występ na Rockowisku 81... Tyle lat - a ja ciągle pamiętam kto grał: Brak, Jeep, Cross, Turbo i Republika.

Anonimowy pisze...

Fajnie, że pojawiają się jeszcze rarytasy z lat 80-tych. Tego singla Jeep mam do teraz, a poza tym (i plakatem z "Zarzewia"), więcej o nich nie słyszałem.