czwartek, 7 czerwca 2007

Izabela Trojanowska

W 1980 rozpoczęła karierę pop-rockową śpiewając z Budką Suflera. W tym okresie lider tego zespołu Romuald Lipko skomponował dla niej kilka piosenek, które stały się przebojami - Wszystko czego dziś chcę, Tyle samo prawd co kłamstw, Tydzień łez i Jestem twoim grzechem. Piosenki te zostały wydane w 1980 na EP, a później na płycie długogrającej Iza. Po zakończeniu współpracy z Budką Suflera, z Trojanowską zaczął grać zespół Stalowy Bagaż (byłem na ich koncercie z Kombi ,zanim jeszcze zaczeli współprace z Trojanowska) w składzie: Aleksander Mrożek (g, lider), Kazimierz Cwynar (gb) i Jacek Krzaklewski (g). Z tym zespołem Trojanowska wystąpiła w Opolu w 1981, śpiewając piosenkę "Pieśń o cegle" ubrana w ZMP-owski strój z czerwonym krawatem. Z zespołem Stalowy Bagaż nagrała tylko jedną płytę, EP z czterema piosenkami.
Jej następna płyta "Układy" ukazała się w 1982 i zagrali na niej między innymi Mrożek, Jan Borysewicz, Wojciech "Jajco" Bruślik, Andrzej Dylewski i Janusz Grzywacz. Układy były bardziej rockowe niż jej pierwsza płyta.Przypomne ze wlasnie podczas tej sesji powstaly pierwsze nagrania "Lady Pank".
Jan Borysewicz przedstawił Tadeuszowi Nalepie nagrania z tej sesji i jak wspominał Tadeusz Nalepa...

"Powiedziałem mu wtedy, że Iza zasługuje na to, aby ktoś przygotował jej jednolity materiał muzyczny, który pozwoliłby na pełne pokazanie jej możliwości wokalnych. Janek pochwycił tę sugestię i od razu zapytał: Może ty byś się zgodził? Odpowiedziałem: Chętnie, tym bardziej że dziewczyna bardzo ładna. Musiało to zabrzmieć poważnie, bo za kilka dni zjawili się u mnie Iza z mężem i Janek z Honoratą - swoją narzeczoną. Przy bramie powiedziałem do Izy pół żartem: Panią to chyba gdzieś już widziałem. Za kilka dni miałem materiał, który Iza zabrała do Stanów, gdzie właśnie występowała. Po przyjeździe była już przygotowana do nagrań. Pozstała kwestia tekstów. Marek Trojanowski zaproponował, żebyśmy teksty napisali sami. Dwa są Jerzego Siemasza. Taka oto jest historia tej płyty.
W lipcu 1982 r.,Nalepa przy współudziale Bogusława Kubickiego (bg), Marka Surzyna (dawniej - Breakout; dr) i Janusza Grzywacza (Laboratorium; keyb),w czasie jednej sesji, zrealizował nagrania do płyty "Pożegnalny cyrk" Izabeli Trojanowskiej, która zawierała utwory silnie krytykujące stan wojenny. Z tej sesji na przełomie 1982/1983 r. na antenie radiowej pojawiły się jedynie dwa utwory, śpiewane przez Nalepę: "To mój blues" i "Musisz walczyć" - całość materiału, ze względów cenzuralnych, czekała na wydanie ponad 10 lat.
Napewno była gwiazdą pierwszej wielkosci na początku lat osiemdziesiątych, zaraz przed wielkim boom'em na muzykę rockową w Polsce. Natomiast czy zawdzięcza to własnej orginalnosci czy mediom które ją wylansowały , to już inna sprawa. Kiedys słyszałem opinie, że Lipko gdyby chciał mógłby zrobić gwiazdę rocka nawet z Ireny Dziedzic ,takie było wtedy zapotrzebowanie na ten rodzaj muzyki. Jedno jest pewne,tworzyły dla niej największe nazwiska polskiej sceny rockowej, przeboje przetrwały i słucha się ich z przyjemnoscią do tej pory,a to już o czymś świadczy.

Iza (1981)A
1.Tyle Samo Prawd Ile Kłamstw
2.Nic Za Nic
3.Sobie Na Złość
4.Tydzień Łez
B
1.Wszystko Czego Dziś Chce
2.Pytanie O Siebie
3.Komu Więcej Komu Mniej
4.Jestem Twoim Grzechem

http://dl6.ohshare.com/v/8096671/Trojanowska_i_Budka.rar.html


Uklady (1982)1.Układy,
2.Obejdzie się bez łez,
3.Mało siebie znam,
4.Brylanty,
5.Karmazynowa noc,
6.Daj Boże, daj,
7 .Nic naprawdę,
8.Obce dni,
9.Układy cz. 2,
10.Przyda się do kartoteki - bonus,
11.Na bohaterów popyt minął - bonus,
12.Pieśń o cegle - bonus,
13.Czysty zysk - bonus

http://www.filesend.net/download.php?f=02b934b9cfbb7639931ff55aea4e5735

Pozegnalny cyrk (1982)


1.Nie boję się nic,
2.Dawali ci dom,
3.Nie narażaj się na śmiech,
4.Pożegnalny cyrk,
5.Jedzie chłopak, jedzie,
6.Dźwignij się Grenado,
7.Graj, nie żałuj strun,
8.To mój blues,
9.Musisz walczyć, musisz wierzyć


http://www.mediafire.com/?axdm2jljaaj

18 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Piotrze, co do Izy muszę przyznać Ci rację w 100% co do stwierdzenia, że na początku lat 80-tych była gwiazdą pierwszej wielkości i że Lipko mógł niemal każdego wypromować. Ja darzę sentymentem i to autentycznie pierwsze 2 albumy, lubię też ten krążek nagrany z nieżyjącym już T.Nalepą natomiast mam mieszane uczucia co do albumu "Chcę inaczej". Zaraz po jego wydaniu byłem bardzo pozytywnie nastawiony natomiast teraz uważam, że jest on po prostu słabszy. Przeboje o których wspominasz w notce biograficznej to faktycznie już klasyka i dobrze się ich słucha po latach. Szczerze zazdroszczę Ci możliwości bycia na koncertach wielu gwiazd o których teraz sobie wspominamy. Mam pytanie odnośnie nagrań Izy poza krajem, czy masz do nich dostęp - chodzi mi o te wydane w Niemczech ? Ja ich nie znam a wiem, że wokalistka nagrywała także choć podobno mniej udanie w RFN.
Tomasz
PS Dzięki za M.Bilińskiego - fajne wspomnienia, liczę na nagrania zespołu Bank.

kazphator pisze...

hehe, szczerze powiem, że zastanawiałem się kogo teraz umieścisz na blogu. Typowałem wielu wykonawców, ale o Izie Trojanowskiej nie pomyślałem nawet przez sekundę:) Muszę powiedzieć, że jestem miło zaskoczony. Może nie jest to moja ulubiona wokalistka z tamtych lat, ale jej nagrania mają bardzo specyficzny "zimny" i "pakierski" klimat i chętnie ich jeszcze raz posłucham po latach.

Piotr K. pisze...

Dzięki Tomasz za komentarz,bo nie zdarzają się one często.Gdyby nie licznik na pierwszej stronie pomyslałbym że nikt tej strony nie odwiedza.Moja srednia to 1 komentarz na 500 odwiedzin a więc jest za co dziękować.
Wracając do Izy, to nie wiem co nagrała w RFN ,nie posiadam też płyty "Chcę inaczej" więc nic nie mogę powiedzić o jej poziomie.
Mam jeszcze jeden album zatytuowany "Izabela Trojanowska" który według oficjalnej strony artystki był nagrany w warszawskim studio S-4 w 1989 roku.Realizował go Rafał Paczkowski przy współudziale angielskich i amerykańskich muzyków,a w jednym kawałku gra Sojka i to na skrzypcach(czy jest jakis instrument na którym Sojka nie potrafi zagrać).Całosć jest po angielsku i nawet mi się podoba.Jeżeli będzie takie zapotrzebowanie to mogę go wrzucić na jakis serwer.

Oto spis utworów:
1. Góralu
2. Independence Day
3. Animal song
4. Over the fire
5. J,m not a loser
6. Put your back to it
7. You,re still alive
8. Wolf
9. Shelter of a friend
10. Golden soldiers
11. Acid rain

Piotr K. pisze...

Kazphaor bardzo mnie interesują Twoje typy, podziel się nimi a powiem Ci szczerze jak trafne były.

Anonimowy pisze...

Piotrze - dla Ciebie i czytających Twój blog album "Chcę inaczej" Izy - życzę miłego słuchania. Link mam dzięki uprzejmości Jamro
http://www.fileflyer.com/view/6gdGkA7
Przypomniałeś mi o albumie z 1989 roku a właściwie to kojarzę tylko tytuł utworu Independence Day - był na liście Trójki ( bez większych sukcesów ) a jeśli byłbyś uprzejmy to chętnie zapoznałbym się z tym materiałem. Dziękuję za miłe słowa, powiem tak - zawsze czytam komentarze, uważam że bez nich prezentowanie muzyki nie ma sensu. Prezentowane utwory, płyty mają nas skłonić nie tylko do wspomnień ale być impulsem do podjęcia dyskusji także tematów około muzycznych.
Pozdr.
Tomasz

kazphator pisze...

hmm... myślałem o wykonawcach typu RSC, Martyna Jakubowicz, ewentualnie Stan Borys (choć to może trochę inna bajka), no już nawet Urszula, ale Iza mi do głowy nie przyszła:) Rozważałem też czy nie będziesz prezentować troszkę młodszego pokolenia w stylu Ziyo czy Chłopcy z placu broni.
No, ciekawe czy trafiłem choć jednego:)
Pozdrawiam

Piotr K. pisze...

RSC.Pare tygodni temu ktoś wspomniał tę grupę,więc wrzuciłem ich płyte na patefon i stwierdziłem że podoba mi się bardziej niż kiedyś(a nie słuchałem tego ze 20 lat).Tak więc RSC będzie.Jakubowicz nie będzie bo już była.Stan Borys to nie moja działka.Urszuli nie lubię od kiedy usŁyszałem "Five miles out" Oldfielda pod polska nazwa "Malinowy król".Nastepny przykład na to,że Lipko-król plagiatu mógł w tym czasie wylansować każdego.Ziyo? Kiedyś namiętnie słuchałem Ziyo,pozatym ich wokalistę(w słynnych cowboy-skich butach) wydywałem czesto za moich studenckich czasów na "Miasteczku Studenckim" w Krakowie(coś tam studiował),ale mam tylko ich jedna płytę wiec jeśli ktoś pomoże w znalezieniu pierwszych płyt, to umieszczę z miła chęcią.
Chłopcy z placu broni trochę za bardzo popowi ,jeżeli już to preferuje sztywny pal ale jak nie będę miał co dac,to dam chłopcow.Ale to wszystko trochę później,następnych kilka postow wypełni polski blues.

kazphator pisze...

Szczerze powiem, że też wole sztywny pal od chłopców, ale jakoś zapomniałem już o tym zespole, choć chętnie sobie przypomnę. A co do bluesa - czekam z niecierpliwością.
A z tym malinowym królem to faktycznie przegięli pałkę

Anonimowy pisze...

Moi drodzy !
Zostawcie tę biedną Urszulę !
Hmm, gdyby teraz Urszula nagrywała kawałki w stylu Malinowy król czy Czeska biżuteria nie miałbym nic przeciwko temu a tak co - nagrywa byle jak, bez polotu - po prostu nijaka. Zgadzam się z przedmówcami, że oryginalne to może nie było ale chociaż "powyginać" na dyskotece to jak najbardziej.
Trzeci głos za Sztywnym Palem Azji - wolę ich od Chłopców z Placu Broni.
Piotrze - bluesa to ja nie "czuję" ale z niecierpliwością czekam co zaserwujesz bo może się zdziwię i dopiero będzie mi łyso.
Pozdr. dla wszystkich
Tomasz

Piotr K. pisze...

Tomasz dzieki za "Chce inaczej",faktycznie nic szczegolnego.Posluchaj tego mysle ze troche lepsze.
http://sharebee.com/715c32cd

Anonimowy pisze...

Bardzo dziękuję. Przyznaję bardzo mi się spodobał ten krążek - i wiesz, to jest piękne uczucie jak zapoznajesz się z nowym-starym materiałem a wcześniej nie miałeś do niego dostępu. Takiej Izy nie znałem. Jeszcze raz dzięki i pozdr.
Tomasz

PoWeSoku pisze...

Witaj
_"Piotrze"_

Dziekuje

i jeden album Ziyo juz masz.

Ziyo - Spectrum_[1998]

_01._Nr 5 _[1:17]
_02._W siodmym niebie _[3:52]
_03._Zabij mnie 10 razy _[3:39]
_04._3 Anioly _[4:52]
_05._3 razy tak _[3:24]
_06._Czwarty wymiar _[5:46]
_07._Deja Vu _[4:15]
_08._O _[4:35]
_09._Ten 1 raz _[4:51]
_10._Rozdwojenie _[4:22]
_11._Hybryda Cafe _[4:35]

//www.megaupload.com/pl/?d=889RI9U6

pierwsze albumy tez mam , postaram sie w miare wolnego czasu powklejac.
Powodzenia

Anonimowy pisze...

4 płytki Izy

http://rapidshare.com/files/56446354/Izabela_Trojanowska_-_Wszystko_czego_dzis_chce.zip

http://rapidshare.com/files/56445505/Izabela_Trojanowska_-_Chce__inaczej.zip

http://rapidshare.com/files/56444999/Izabela_Trojanowska_-_The_Best_Of.zip


http://rapidshare.com/files/52151192/Izabela_Trojanowska_Vol_8-Gwiazdy_Polskiej_Muzyki_Lat_80-PL-2007-B2RPL.zip
Izabela Trojanowska - płyta z Dziennika

pozdrawiam, artu

Anonimowy pisze...

Poproszę o reupload pierwszej płyty Izabeli

Izabela Trojanowska (1995) Chcę inaczej, tę mam postaram się upchnąc to gdzieś

Anonimowy pisze...

Poproszę o reupload pierwszej płyty Izabeli

Izabela Trojanowska (1995) Chcę inaczej, tę mam postaram się upchnąc to gdzieś

Anonimowy pisze...

Prosze o reup plyt Trojanowskiej .. niestety wszystkie linki juz nieaktywne :(

Anonimowy pisze...

Blagam o wznowienie chociazby plyty Pozegnalny cyrk Nalepy-Trojanowskiej... niestety wszystkie linki juz nieaktywne :(

Anonimowy pisze...

Wszystkie te płyty (albo dokładniej ich zgrania w mp3) można znaleźć wpisując tytuł do wyszukiwarki. Ewentualnie kupić CD w sklepie...