poniedziałek, 18 czerwca 2007

Kasa chorych


"Kasa Chorych" to prawdziwa legenda polskiego blues - rocka. Zespół został założony w 1975 przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda Skibę Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. Początkowo grali w małych klubach Białegostoku, szybko zdobywając lokalną popularność. Przełomowym dla działalności "Kasy Chorych" okazał się rok 1978, udział zespołu w poznańskim "Folk-Blues Meetingu" spotkał się z wręcz entuzjastycznym przyjęciem publiczności. . Od tego momentu o zespole zaczęło być głośno w całej Polsce. Dzięki udanym występom Kasa Chorych szybko zdobyła ogólnokrajową popularność. Także w 1978 roku zespół dokonał pierwszych nagrań dla radia. Niepowtarzalny, na tle innych zespołów był klimat koncertów Kasy Chorych: przypominały one dynamiczny spektakl, urzekający żywiołowością, spontanicznością, w którym pierwszoplanową rolę odgrywał niebywale charyzmatyczny Ryszard Skiba Skibiński. Zespół pokazał inne oblicze bluesa dotąd nieznane w Polsce, pełne radości, witalności, zabawy ale także zadumy i refleksji. To dzięki nim blues zagościł na wielkich scenach i festiwalach i po latach nieobecności został zauważony przez szerszą publiczność. Zespół Kasa Chorych na trwałe wpisał się w rozwój bluesa w Polsce.Graliśmy jako Kasa Chorych, ale z tą kasą do wypłaty było wówczas zupełnie różnie, przyznaje Tioskow. – Byliśmy młodzi. W Polsce panowała moda na bluesa i często graliśmy w klubach za marny grosz, który wystarczył na „piwo i kaszankę”. Nikt z nas nie dbał o pieniądze, takie były czasy.
W 1980 wydany zostaje debiutancki singiel z utworami "Blues chorego" i "Szalona Baśka", który to, dostarczony prywatnymi kanałami do USA, uplasował się na III miejscu w dorocznej ankiecie radiostacji WRJC - FM 91 w Baltimore, ustępując jedynie płytom Alberta Collinsa i Muddy'ego Watersa, a dystansując "Rock Me Baby" B.B. Kinga. Kasa Chorych z jej liderem Ryszardem Skibińskim stawała się w Polsce coraz bardziej popularna. Przełomowym momentem było odejście Ryszarda Skibińskiego do zespołu Krzak. Pożegnalny koncert w starym składzie Kasa Chorych dała w grudniu 1982 r. w Sali Kongresowej w Warszawie. Po odejściu "Skiby" droga rozwojowa grupy uległa załamaniu, mimo iż w nowym składzie (Jarosław Tioskow; Andrzej Kotarski; Leszek Domalewski; Zdzisław Szczudło; Mirosław Kozioł) poruszała się ona nadal sprawnie w kręgu chicagowskiego bluesa, okraszonego elementami rocka. Program w takiej właśnie konwencji muzycy przedstawili podczas "Jesieni z Bluesem '83", prezentując nowe utwory ("Jestem dzisiaj sam w domu", "Blues o porządnej dziewczynie", "Pierwsze 8 godzin"). Później elektryzująca informacja: 4.06.1983 r. w Białymstoku w godzinach rannych w wyniku przedawkowania narkotyków zmarł Ryszard "Skiba" Skibiński. W 1984 wydana zostaje pierwsza płyta długogrająca zespołu pod tytułem Ryszard Skiba Skibiński 1951 - 1983 zawierająca najbardziej znane utwory Kasy Chorych. Niestety zespół nie zdołał się pozbierać po utracie lidera i pod koniec 1984 roku zawiesił działalność.
W 1992 roku zespół reaktywował się pod wodzą Jarosława Tioskowa.
Nowa "Kasa" ma w swoim dorobku wydanie trzech płyt oraz koncerty na wszystkich ważniejszych polskich imprezach krajowych oraz wiele koncertów klubowych, gdzie sprawdza się najlepiej. Muzyka zespołu przez prawie 30 lat działalności ewoluowała od archaicznego wiejskiego bluesa, przez miejski chicagowski z domieszką muzyki country, poprzez różne odmiany blues - rocka, rocka, funky aż po pop - rocka. Bo przecież trudno jest zamknąć się w ciasnych ramach bluesa. Aktualnie zespół tworzą : Jarosław Tioskow (g, slide g, voc), Włodzimierz Dudek (g), Jacek Kaczyński (bg), Marek Kisiel (keyb, sax), Mirosław Wiechnik (dr).


Single


Blues corek naszych
Blues chorego
Przed nami dzwi zamkniete
Droga do sklepu monopolowego (nagranie radiowe)
Zgnila porzeczka

http://sharebee.com/9c1adf54


Ryszard "Skiba" Skibiński 1951 - 1983 (1984)

STRONA A:
Lutek -Pogromca lwów (Tioskow/Skibiński)
Boogie dziadka "Skiby" (Skibiński)
Jak nas gonili tacy jedni (Skibiński)
MPO Blues (Skibiński/Tioskow)

STRONA B:
Szalona Baśka (Kisiel)
Blues bez pieniędzy (Domalewski)
Jak się czujesz? (Tioskow)Kasa Chorych Live


Rockowisko '81 - Łódź Hala OSiR - 29.11.1981
1. Polski Blues (R.Skibiński)
2. Jak nas gonili tacy jedni (R.Skibiński)
3. Jak się czujesz ze mną w łóżku (J.Tioskow)

Klub "Rotunda" - Kraków - 28.08.1980
4. Blues bez tytułu (R. Skibiński)
5. Blues córek naszych (R.Skibiński)
6. Zgniła porzeczka (R.Skibiński)
7. Jak nas gonili tacy jedni (R.Skibiński)
8. Gdański blues (R.Skibiński)
9. Szlaufik blues (M.Kisiel)

"Jesień z Bluesem" -Białystok - 28.11.1982
10. Blues o pięknej Kobiecie (A.Kotarski, R.Riedel, R.Skibiński, J.Tioskow/R.Riedel)
11. Niewinni i ja (A.Otręba, R.Riedel/R.Riedel)
12. Skibowo-Riedlowy Blues (A.Kotarski, R.Riedel, R.Skibiński, J.Tioskow/R.Riedel)
13. Nie (A.Kotarski, R.Riedel, R.Skibiński, J.Tioskow/R.Riedel)Rythm & puls (2004)


1. Puls
2. Pod prąd
3. Jest O.K.
4. Światło
5. Kapitan
6. Zabierz ją
7. Sobą bądź
8. Jak tyle marzeń
9. Wolny wybór
10. Obserwator
11. Na koniec
12. Historia o ptaku, który odleciał do boga

10 komentarzy:

Piotr K. pisze...

Mistrzu Makowski jesli znowu jest tu mistrza zdjecie bez podpisu to "z gory" przepraszam

wish666 pisze...

witam mam wiecej plyt kasy chorych wyslane na rapidshare moge podrzucic linki mam tez zespoly allman brothers lynyrd skynyrd nocna zmiana bluesa
napisz tylko komenta

Piotr K. pisze...

wish666 dzieki za oferte.Jesli masz Krzak "Krzak'i" ,"Ostatni koncert" lub "Pamieci Skiby" koncert z Jarocina to jestem tym zainteresowany.Rowniez "Nocna zmiana blusa"(wszystko oprocz "Chory na bluesa")mnie interesuje oraz wszelkie inne znane lub nieznnane polskie grupy bluesowe.Zachodnie zespoly raczej mnie nie interesuja ,mam ponad 500 orginalnych cd z zachodnia muzyka i jest tam wszystko co lubie(miedzy innymi Allman Bros,Greg Allman solo,jest i Lynard i wiele innych)ale mimo to dzieki.

Axun pisze...

Kasa Chorych - też się jarałem na ich koncercie! Ale troszke na mocno grają jak dla mnie. Wolę lżejszego bluesa - bez rockowych pierwiastków ;)

Domin pisze...

hej, można prosic kogos o linki do Kasa Chorych Live bo bardzo mi zalezy na niewinnych z tego albumu.

Anonimowy pisze...

http://sharebee.com/0a6e781b - to archiwum ma hasło. Czy mogę wiedzieć, jakie???

Proszę o szybką odpowiedź

Anonimowy pisze...

czy jest jakakolwiek szansa na odświeżenie linków do płyty "LIVE". W żaden sposób nie jest ona dostępna. Pozdrawiam serdecznie Piotrze. Kawał dobrej roboty :)

Anonimowy pisze...

Szukam plyty "Koncertowo" do sciagniecia ale nie moge znalezc moze ma ktos ta plyte i moglby wrzucic na raapidshare itp.

Anonimowy pisze...

Link jest martwy.
blueslover

Anonimowy pisze...

Rythm & puls (2004)

Prozsę o nowy link.