sobota, 1 września 2007

Bakszysz

Bakszysz to jeden z najstarszych polskich zespołów grających reggae. W latach 90. zaczął posługiwać się nazwą Bakshish. Formacja powstała w Kluczborku, wiosną 1982 r. dzięki połączeniu kilku miejscowych grup uprawiających ska i rock-steady. Od samego początku jego siłę napędową stanowi wokalista i twórca większej części repertuaru Jarosław "Jarex" Kowalczyk . W pierwszych latach istnienia, przez skład formacji przewinęli się m.in.: Marek Michalak (gitara basowa), Mariusz Kłosowski (perkusja), Maciej Oszczypko (inst. klawiszowe) i Marcin Kaczyński (inst. klawiszowe). W 1983 r. Bakszysz zakwalifikował się do "złotej dziesiątki" w Ogólnopolskim Turnieju Młodych Talentów.


W tym samym roku wybrano go również do najlepszej dziesiątki konkursu festiwalu w Jarocinie, a ponadto wystąpił na Róbrege w Warszawie i Rocku Na Wyspie we Wrocławiu. W 1984 r. zespół dał dobry koncert na festiwalu FAMA w Świnoujściu. W 1985 r. formacja opublikowała utwór "Czarna droga" na longplayu "Fala", występując wówczas w aż trzynastoosobowym składzie z rozbudowaną sekcją dętą. Przez kolejne lata grupa nie mogła doczekać się nagrań, co zniechęcało kolejnych muzyków - tym bardziej że premiery dwóch programów telewizyjnych Bakszyszu zaplanowane były na okres, w którym akurat umierali przywódcy ZSRR (Czernienko i Andropow), co oczywiście uniemożliwiało wyemitowanie materiałów. Muzykom pozostawały więc koncerty - z większych na Muzycznym Campingu w Brodnicy. W 1991 r. Bakszysz własnym sumptem wydał kasetę demo "Open Your Heart", na którą złożyły się nagrania z dwóch sesji w studiu w Opolu w roku 89 i 91. Kaseta ta była rozprowadzana podczas koncertów oraz drogą pocztową. Po jej nagraniu grupa występowała w niemieckich klubach. W 1992 r., zespół podpisał kontrakt z firmą MJM Music, w wyniku którego rok później ukazał się album "One Love" - niosący materiał anglojęzyczny oparty na rytmach reggae. Dzięki wydaniu płyty względnie ustabilizował się skład grupy, oprócz przez Jarexa tworzony przez Tomasza "Mario Tolo" Wójcika (gitara), Mariusza "Sivego" Litnera (gitara), Krzysztofa "Stanleya" Rzeźnika (gitara basowa) i Sławomira "Ptahotka" Kaczmarzyka (inst. klawiszowe), a w sesji gościnnie wziął udział Piotr "Stopa" Żyżelewicz (perkusja; Armia, Voo Voo). Tuż po wydaniu "One Love" Bakszysz udanie zaprezentował się w Jarocinie i na Odjazdach, a także na Rock FAMIE w Świnoujściu (fragment tego występu znalazł się na kasecie "Rock FAMA"). Wkrótce zespół przedstawił drugi album ("Eye"), firmowany już międzynarodową nazwą Bakshish. Płyta ta różniła się od poprzedniej - w części polskojęzycznymi tekstami, a także elementami muzyki funky i etnicznej. Na "Eye" zadebiutował perkusista Grzegorz Popek, dwa lata później zastąpiony przez Andrzeja Raka. Następny album "B 3", został wydany w 2000 r. i okazał się nie tylko największym dziełem zespołu, ale także jedną z najciekawszych płyt w historii polskiego reggae. Mimo to płyta nie stała się bestsellerem, co można tłumaczyć chyba tylko słabą koniunkturą na ten styl muzyki.Ponadto w drugiej połowie 1996 r. ukazała się nagrana samodzielnie przez J. Kowalczyka - skrytego pod pseudonimem Tabu Duby - kaseta "Pro-Jah-Acts", która była pionierskim na naszym rynku połączeniem reggae, dubu, techno i ambient. Lider Bakszyszu dwa lata później przedstawił drugą kasetę solową -"Transfusion In Dub" (zawierającą m.in. cztery miksy utworów zespołu Zion Train). Z kolei cały skład Bakszyszu oprócz Jarexa występuje z Darkiem Malejonkiem w jego projekcie Maleo Reggae Rockers.ONE LOVE (1993)Life
Rocket
Czas
Gravitation
Samotność
Man & Woman
Illegal?
Manifestation
Good Life
Worker
Respect
Do UKnow
Good Life(Extended Version)

http://www.megaupload.com/pl/?d=A1MDO9ZY

http://rapidshare.com/files/29827253/_1993__Bakshish_-_One_Love.rar
Hasło dla rapida: guber666

EYE (1994)


Intro

Feelin
Non sens
Trzymaj się
Arise
Słuchaj mnie
Kfas
High agents
We no Dead
4-U
Dyskryminacja
Polska
Letarg
Gdzie jesteś
Outro

http://rapidshare.com/files/30120103/_1994__Bakshish_-_Eye.rar
Haslo: guber666

Live Jarocin '94

http://www.megaupload.com/?d=OWMSCXFD


B 3 (2000)

In-tro
Jak łzy
B 3
One Love
Lonely
My Music(feat. Monika)
Reflex
Getting Hard
Never Forget
Don't Blame Me
Gangstars
Nowa sytuacja
I Am There
Stay At Home
Daj mi siłę

http://www.megaupload.com/pl/?d=OW9ASTP5

http://rapidshare.com/files/16265659/bakshish_-_b3.rar.html
Haslo dla rapida: babilonczyk

11 komentarzy:

Anonimowy pisze...

password = tocomigra

Anonimowy pisze...

Dzięki za Bakszysz !
Rany, jak dawno ich nie słyszałem - trochę też na własne życzenie bo z tego gatunku to może trochę Gedeonu i Daabu a przecież pamiętam jak podobały mi się kawałki z pierwszej prezentowanej przez Ciebie Płyty. Utwory "Czas" czy "Samotność" swego czasu nie tylko były dość ostro grane ale co tu dużo mówić są również dzisiaj przeze mnie pozytywnie odbierane. Po drugie...jak ten czas leci. Pozostałych 2 albumów jakoś mniej kojarzę dlatego z przyjemnością wysłuchałem. Może nie rewelacja - ale niezłe rzemiosło. Tak ja to odbieram.
Tomasz

Anonimowy pisze...

What is the password to Bakszysz 3?

Anonimowy pisze...

What is the password to Bakszysz 3?

Anonimowy pisze...

Password to each album is under the link.Bakszysz 3 password is: babilonczyk.

piotrK

Anonimowy pisze...

Dear Piotr,
I have downloaded the file Bakczycz B 3 using Megaupload.
The file size is 66.4 MB.
However, none of the passwords works including "babilonczyk".
I will be very grateful if you help me or check the pass.
The group is nice!
Thank you.
Yuri

Piotr K. pisze...

Yuri,i am sorry,my fault,password is : The_Thing
Do not copy, write it. Let me know if it works. Paka!!!

Anonimowy pisze...

A prehistorycznego, przedpierwszopłytowego Bakszysza ktoś nie ma? Chętnie bym sobie przypomniał.

Anonimowy pisze...

czy to oni mieli kawałek o nazwie: Wibracje Pulsacje czy coś podobnego? Gdzie mogę znaleźć ten kawałek? Kto to grał? wielka prośba do Was :) może ktoś wie?

Anonimowy pisze...

jeśli ktoś ma ten kawałek Wibracje Pulsacje - proszę o info na email: tuffstuff@wp.pl dzięki z góry :)

Anonimowy pisze...

Wibracje, pulsacje: http://www.youtube.com/watch?v=Y_wHcSZ6Xbc&feature=c4-overview&list=UUYxu8et6DHlYKhLvAGMG6QA