Złota Skała powstało w klubie studentów Uniwersytetu Warszawskiego HYBRYDY w roku 1986, założone przez Roberta Brylewskiego, inicjatora powstania i lidera takich grup jak IZRAEL i ARMIA, a przedtem KRYZYS i BRYGADA KRYZYS. Powstała wówczas bardzo silna presja dokumentowania własnego dorobku artystycznego przez grupy pracujące wówczas w Hybrydach lub współpracujące z Klubem na zasadzie uczestnictwa w organizowanych tu imprezach, koncertach i festiwalach. Tu można przypomnieć, że HYBRYDY były niejednokrotnie gospodarzem Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej (FAMA), inicjatorem i organizatorem Grandfestiwalu RÓBREGE, miejscem debiutu wielu znanych później (niekiedy do dziś) grup artystycznego podziemia i awangardy. Od początku roku 1983 w Klubie pracowały m.in. następujące zespoły: IZRAEL, SALUT, KULTURA, TILT, ZGODA, MOSKWA, RASSTAR i NJUNGA MULIKITA, DEUTER, IMMANUEL, APOGEUM (laureat nagrody publiczności w Jarocinie w roku 1983), DEZERTER, KULT, T.LOVE oraz indywidualności ze świata jazzu i tzw. "trzeciego nurtu" (Aleksander Korecki, Wojciech Konikiewicz, Andrzej Przybielski i inni).
Jak pisze w Historii Studia Złota Skała jego założyciel, Robert Brylewski, "inspiracją powstania studia była m.in. niemożność zrealizowania własnych nowych koncepcji brzmieniowych w krajowych konserwatywnych studiach".
Przetworzone fragmenty pierwszego albumu "Biada, biada, biada", fragmenty koncertu z Jarocina z roku 1984 oraz fragmenty prób z tego samego roku stanowiły materiał pierwszej składanki opatrzonej tytułem "Polan'Rege", wydanej własnym sumptem w nakładzie ok. 50 sztuk pod koniec 1985 roku. Podczas prac nad tą składanką okazało się, że nagrania tak spreparowane w domowych warunkach stanowić mogą materiał do prezentacji w publicznym radiu. Nie ustępowały bowiem jakością profesjonalnym realizacjom. I choć niektórzy z profesjonalnych radiowych "mistrzów konsolety" sarkali na odmienność brzmienia, niemniej nagrania zostały dopuszczone do publicznego obiegu. Dzięki temu mógł pojawić się na antenie radiowej utwór zespołu ARMIA "Jestem drzewo, jestem ptak", zrealizowany w sposób całkowicie niezależny poza oficjalnym obiegiem. Na antenie Rozgłośni Harcerskiej był on prezentowany niejednokrotnie, załapując się nawet na listę przebojów. Był również prezentowany na antenie Trójki. Gdy wkrótce potem zostało zrealizowane profesjonalne nagranie tego utworu, zdarzało się profesjonalnym prezenterom nie odróżniać wersji "amatorskiej" od "profesjonalnej". Nagranie to weszło w skład pierwszej składanki, oficjalnie już sygnowanej nazwą Studia Złota Skała, zatytułowanej "Saluto!". Zarówno utwory z kasety "Polan'Rege" jak i z następnych wydawnictw Studia Złota Skała prezentowane były na antenie Trójki oraz Rozgłośni Harcerskiej.
Sięgnijmy jeszcze raz po notatki Roberta Brylewskiego, opisujące historię owych edycji: "W 1986 roku powstały dwie kasety po 60 minut muzyki: "Saluto!" i "Pierwsza Podróż". Była to pierwsza produkcja studia "Złota Skała". Odbywało się to w bardzo prymitywnych warunkach, dalekich od studyjnych. Nagrań dokonywano na polski magnetofon kasetowy "Finezja" i miksowano przez starożytny mikser "Dynacord Eminent", przez co też nagrania są monofoniczne. W jednym pomieszczeniu przypominającym kotłownię, na trzech amatorskich mikrofonach, całkowicie na żywo, powstały dwie pierwsze taśmy matki Studia Złota Skała, wydane całkowicie niezależnie, w nakładzie 200 sztuk, kopiowanych w domu na czterech magnetofonach kasetowych, na przecenionych taśmach z kolędami. Ograniczone możliwości produkcyjne zniechęciły studio do wydania rozpoczętej trzeciej części. Na owych składankach wystąpili m.in. ARMIA, DEUTER, IZRAEL, KULTURA, IMMANUEL, SZAFIR z RAP'u, T-34, dwie kapele z Czechosłowacji, DOMERSI oraz efemeryczne składy warszawskie. Profesjonalną technicznie działalność STUDIO ZŁOTA SKAŁA rozpoczęło w roku 1989, wraz z właczeniem się do współpracy MARCINA MILLERA, który za własne oszczędzone pieniądze sfinansował zakup niezbędnego sprzętu, w tym magnetofonu cyfrowego DAT, aparatury ośmio, a wkrótce potem i szesnasto śladowej.
V.A - Pierwsza Podróż (1986)


http://www.mediafire.com/?t3jzyjd6xcy
P.S
Chciałbym podziękować Spekkio za udostępnienie tej i nie tylko tej kasety. Wszystko co mi przesłałeś ujrzy światło dzienne.Tekst o Złotej Skale napisał Sławomir Gołaszewski.