poniedziałek, 9 czerwca 2008

Bojówki Terrorystyczne

Zespół powstał w Gdańsku w 1985 r. z inicjatywy Jarosława Janiszewskiego (wokal) i Jarosława Figury (gitara). W pierwszym składzie, obok w/w znaleźli się również Andrzej Jarmakowicz (perkusja) i Witold Cynke (gitara basowa). MATKA FOLUCHE
pod tą nazwą zagrali po raz pierwszy. Nie. nie na imprezie rockowej, a "studenckiej" - pośród bardów z gitarami, których słuchano tam niemal jak wieszczów.
Studenci okazali sie nieprzemakalni na nowe prądy i Matka Foluche musiała uciekać, kiedy zagrała swój pierwszy punkowy hit "Krem nivea". Na scenę posypały sie butelki, a organizatorzy wyłączyli prąd. Ostre chłopaki nie poddały się jednak od razu. Zanim uciekli, gitarzysta skoczył na tubkę kremu nivea i obsikał nim twardogłowych.Muzycy początkowo zafascynowani byli punk rockiem, chętnie Pistolsów , GBH, Clashu, ale wkrótce wypracowali swój własny styl - bliższy popowi. BIELIZNA GÖRINGA prowokowała jeszcze bardziej - jeśli nie muzyką, to samą nazwą i tekstami, takimi jak "Kobieta, która poci się jak koń", "Wołowina" czy "Historia białej kiełbasy na tle grubej baby". To wystarczyło, żeby wytworzyła sie wokół niej otoczka grupy skandalizujacej i faszyzujacej. Jako domniemani faszyści mieli poważne kłopoty z graniem koncertów, bo w kraju, w którym wszystko traktuje sie śmiertelnie poważnie, taka prowokacja to niezdrowa prowokacja...

W 1986 r. formacja nagrała kilka utworów dla Studenckiej Agencji Radiowej. Nagrania te światło dzienne ujrzały dopiero w roku 2001, jako dodatek do kompaktowego wydania "Wiary, nadziei, miłości i inwigilacji". W 1986 r. Bielizna zaprezentowała się w Jarocinie, na Poza Kontrolą w Warszawie i Nowej Scenie w Sopocie (której zostali stałym bywalcem). Poczatkowo zespół używał nazwy Bielizna Goringa, jednak w związku z tym, że przyciągała ona na koncerty skinheadów i powodowała protesty lokalnych władz muzycy skrócili ją do Bielizny G., a potem do Bielizny. Fonograficzny debiut Bielizny miał miejsce dwa lata później, kiedy kompilacja "Gdynia" przyniosła "Miłość w Jugosławii". Pierwszy, a zarazem najlepszy w podstawowej dyskografii album zespołu - "Taniec lekkich goryli" - ukazał się w 1990 r., nagrany z Radovanem Jacuniakiem w miejsce Cynke, Zbigniewem Koziarowskim (gtara, inst. klawiszowe) oraz gościnnie z Adrianą Tesmer (obój) i Jackiem Gajdusem (wiolonczela). Atutem płyty była zarówno ciekawie zaaranżowana muzyka, jak i teksty - dowcipne, trochę przerysowane, momentami nawet groteskowe i surrealistyczne. Warto opisać historie tego albumu, bo to groteska totalna. Najpierw miał wydać go Klub Płytowy Razem. Przy pomocy MCK i gdańskiego radia, które przed nagraniem nie zażądało pieniędzy za studio, przygotowano materiał. Terminy ewentualnego wydania przez KP Razem przesuwały się w nieskończoność, więc sprawę wziął w swoje ręce Waldek Radziecki. Gotową taśmę matkę oferował innym wytwórniom. Pojedyńcze nagrania z niej chodziły już w radiu, podobały się, a płytą Bielizny nikt nie chciał się zainteresować. Owszem, zainteresował się Tomasz Tłuczkiewicz z Polskich Nagrań, ale wyjechał na długo, a inni decydenci w tej firmie nie potrafili docenić jakiejś tam kapeli z Gdańska. W końcu przypadkiem uslyszał tę taśmę szef reklamy Tonpressu i za jego sprawą Tonpress kupił nagrania. Dopiero wtedy można było oplacić studio...

Druga płyta ("Wiara, nadzieja, miłość i inwigilacja") ukazała się w tym samym roku co pierwsza. Bielizna nagrała ją w mocno zmienionym składzie, oprócz J. Janiszewskiego i A. Jarmakowicza złożonym z samych nowych muzyków: Wojciecha Hinza (gitara basowa, gitara, programowanie perkusji), Jarosława Zabłockiego (gitara) i Piotra Pawlaka (gitara). Choć na płycie znalazła się nowa wersja "Miłości w Jugosławii" oraz przebojowe i sarkastyczne "Wyjdź za mnie" to album robił znacznie gorsze wrażenie od poprzedniego, zawierając wiele utworów przypadkowych, a wręcz niepotrzebnych. Latem 1992 r. po występie w Jarocinie grupa (z Jarosławem Furmanem w miejsce J. Zabłockiego i Tomaszem Żuczkiem w miejsce W. Hinza) nagrała album "Tag", który został wydany w następnym roku w wersji kasetowej. Album przyniósł muzykę ostrzejszą (choć momentami ujętą nawet w jazzowe aranżacje), niemniej charakterystyczny sposób śpiewania wokalisty nie pozwalał zapomnieć o właściwym stylu zespołu. "Tag" jednak przeszedł zupełnie bez echa, a komercyjne akcje Bielizny mocno spadły. Tylko nieco większy oddźwięk, ze względu na pewną popularność tytułowego nagrania, wywołała płyta "Pani Jola", wydana pod koniec 1996 r. Również ten album ukazał skłonność muzyków do niemal jazzowych aranżacji. Wszakże dalej najbardziej liczyły się teksty - zwykle cyniczne, ale stanowiące dowód ciekawych obserwacji rzeczywistości (jak "Kość" o smutnych stronach kapitalizmu).

W roku 1998 formacja podsumowała swą działalność udaną składanką "Utwory wybrane 1987 - 1997", która oprócz najważniejszych piosenek sprzed lat zawierała też premierowe "Sens życia" i "Mariola idzie na dysk". W tym okresie grupa koncertowała już zupełnie sporadycznie (parokrotnie pokazując się w warszawskiej Proximie), zaś od 2000 r. znalazła się - jak to ujmują muzycy - "w stanie uśpienia". W 1996 r. J. Janiszewski wziął udział nagraniu "Z gitarą wśród zwierząt" Big Cyca (zaśpiewał w "Pasażerze", nowej wersji "Passenger" Iggy'ego Popa), a dwa lata później z trzema muzykami z Big Cyca założył Czarno-Czarnych i osiągnął sukces (duży przebój "Nogi"), który pozwolił mu utrzymać się na muzycznej scenie. P. Pawlak grał w zespole Kury, który gościnnie wspierał (na płycie ".P.O.L.O.V.I.R.U.S.") R. Jacuniak. W latach 1991-1995 J. Janiszewski prowadził wraz z Piotrem Klattem (Róże Europy) muzyczny program telewizyjny "Rocknoc" emitowany w TVP2. Poza tym lidera Bielizny często zapraszano do prowadzenia koncertów. Właśnie on był konferansjerem na jarocińskiej Małej Scenie (93) gdy doszło do walki publiczności ze służbami porządkowymi, w wyniku której zdemolowano aparaturę nagłośnieniową. Owo zajście przysporzyło J. Janiszewskiemu wielu kłopotów, gdyż oskarżono go o sprowokowanie zamieszek.


Taniec lekkich goryli (1989)

1. W imieniu prawa
2. Terrorystyczne bojówki
3. Stefan
4. Jak śnięty śledź
5. Dwóch wchodzi, a jeden wychodzi
6. Człowiek o smutnym oddechu
7. Kołysanka dla narzeczonej tapicera
8. Najbardziej fatalna para od czasów V-2
9. Kuracja doktora Granata
10.Krótka przygoda z człowiekiem, który obiecywał wykładzinę podłogową
11. Taniec lekkich goryli
12. Dom rodzinny
Wiara ,nadzieja, miłość i inwigilacja (1990)

1. Prorok z Gliwic
2. Niewidzialny świat
3. Zdjęcie z niedźwiedziem
4. Wampir nowego typu
5. Miłość w Jugosławii
6. Wyjdź za mnie
7. Ktoś
8. Samotność szpiega
9. Znak z nieba
10. Magiczna moc ogórka konserwowego
11. Chłopiec chce zmieniać świat
12. Romantyczność
13. Spokój
14. Wiara, nadzieja, miłość i inwigilacja
15. Królowa zwieraczyTag (1992)


http://www.mediafire.com/?d2tztcrh9i1Pani Jola (1996)

http://odsiebie.com/pokaz/188883---5fe1.html


P.s
Materiał do tego posta został zaczerpnięty ze strony :
Dziękuję również Spekkio za bezinteresowną pomoc i tych kilka rarytasów któte nadesłał.

21 komentarzy:

peiter pisze...

Bielizna - piękna rzecz :) Najlepsza polska podroba The Smiths. Janiszewskiego wokal niektórych wkurzajacy, ale teksty smaczne i odsiebne w chceniu. Mmmmniam.

Music_an pisze...

Piotrze, jesteś wielki

Anonimowy pisze...

zaraz pewnie się pojawi "majeranek" i będzie narzekał " Piotrze , to zbrodnia , litości , nie w mp3" itd

Bomber

Piotr K. pisze...

Już przestałem na niego zwracać uwagę,niech robi co robi bo jest to niezaprzeczalnie wartościowe i pozwoli mi robić swoje.

Anonimowy pisze...

Długo na to czekałem:) dzięki Piotrze

Anonimowy pisze...

mógłbym poprosić o hasło do taniec lekkich goryli ?;> byłbym wdzięczny ;D
pozdrawiam, kapitalny blog
Radziu

Piotr K. pisze...

Hasło do Tańca lekkich goryli(pierwszy link) brzmi: taran
W tym folderze nie ma utworu "Krótka przygoda z człowiekiem, który obiecywał wykładzinę podłogową",drugi link zawiera ten utwór.

sond pisze...

Znalezione w sieci. Dla ekstremalnych fanów zespołu Bielizna.

BIELIZNA GOERINGA - Live in Jarocin (1986)
http://www.mediafire.com/?y2tddnfgtsn

Po ściągnięciu zrozumiecie dlaczego ten plik jest taki mały.

sond pisze...

No i jeszcze zostawię wam również znaleziony w sieci link do "W dzikim kraju".
http://www.mediafire.com/?awgpr1dujkj

Płyta jest trochę zbyt nowa jak na ten blog, więc nie będę Piotrze miał za złe jeżeli wykasujesz ten link.

sond pisze...

Przepraszam za ten Jarocin, ale udało mi się przegapić link w tekscie...

Anonimowy pisze...

Uwielbienie me dla Bielizny i Jarka nie ma granic...Kocham ich zwlaszcza za koncertowy luz....i te piekne romantyczne teksty;)

Agny pisze...

Niesamowite, dzięki za te informacje o Bieliznie! Jarek Janiszewski to jeden z moich najulubieńszych Polaków. Jak najpoważniej. Gdybym mogła, to bym mu 1000 uścisków przesłała, ale e-pozdrowienia muszą wystarczyć, w razie gdyby on tu kidykolwiek zaglądał. Nigdy nie zapomne wydarzeń koncertu w Sopockich Spodkach pod koniec lat 80tych i tego, jaki Jarek był dla mnie i moich przyjaciół dobry, jak nam pomógł z biletami, vip miejscami, zakwaterunkiem w hotelu, gdzie w samej rzeczy Bielizna miała mieszkać. Takie złote serce ma człowiek. I to tylko dlatego, że pamiętał mnie z koncertu w Białymstoku i że nalegałam o wpisy do pamietnika od całej grupy. Taka natrętna muszka. No i pomogłam kierowcy autokaru grupy znalezć drogę do hotelu, w którym mieszkali. Kochana dusza, ten Jarek, a w jego głosie to ja tonę i topię. Posądzanie go o kopiowanie Roberta powinno być karalne chłostą. Cudownie chłopak śpiewa. Muzyka jest bombowa. Dla nowofalowca, którym wtedy byłam to był szok, z którego w dalszym ciągu nie wyszłam. Dobrze mi w nim. Dziękuję, Jarku! A co ty teraz porabiasz? Dzięki Piotrze!
/Agny (aka Agnieszka)

Anonimowy pisze...

Piotr K. na prezydenta!

Anonimowy pisze...

A haselko do "Wiara ,nadzieja, miłość i inwigilacja" to jakie??

z góry dzieki...

spekkio pisze...

Teledysk: Bielizna - Pani Jola
------------------------------------
http://www.mediafire.com/?tyngxhxjgn5

gLan anoNim pisze...

ktos kiedys na tym blogu wstawil plik o nazwie "bielizna_stare_radio" - miedzy innymi znalazl sie tam kawalek "taniec lekkich goryli" w wykonaniu Live zgrany w klubie Proxima. Juz dawno nie slyszalem tak odjazdowo zagranego kawalka. Ma ktos moze zapis calego koncertu ?

Chodzi mi dokladnie o cala reszte tego:
http://odsiebie.com/pokaz/739936---5f55.html

a. pisze...

ale niespodzianka, tym bardziej, że wszystkie linki ciągle działają bez zarzutu i całą Bieliznę można ściągnąć ;-)
Stefan był absolutnym przebojem w II klasie mojego LO, do tego stopnia, że chemiczka podchwyciła tekst (zmodyfikowany): "mój drogi/moja droga wygląda na to, że w twojej BARDZO DUŻEJ GŁOWIE PŁYWA MAŁY MÓZG. siadaj. dwója." ach, to były piękne czasy. łza się w oku kręci...
i dzięki też za namiar na http://www.pawnhearts.eu.org/~gregland/w-matni/burdel/bielizna/bielizna.html
nie wiedziałam, że Bielizna cokolwiek teraz (ładne "teraz" - 2004) coś robi. kompletnie mi zniknęli z horyzontu.
fantastyczny blog, Piotrze K.

quid pisze...

http://rapidshare.com/files/289110204/Bielizna_-_Wiara_Nadzieja_Milosc_i_Inwigilacja__Reedycja_2000_plus_dodatki___1986__quid_.rar.html

kompaktowa reedycja wydana przez KOCH w 2000 roku...oprocz glownego materialu /1-16/ nagrania 17-22 pochodza z pierwszej amatorskiej sesji nagraniowej zespolu, wystepującego wtedy pod nazwą Bielizna Goeringa. Nigdy i nigdzie wcześniej nie zostały opublikowane. Zostały zarejestrowane na dwuśladowym magnetofonie przez Studencką Agencję Radiową w 1986r. Realizował je Igor Garnik. W nagraniach wzięli udział: Jarek Figura (gitary), Witek Cenke (bas), Andrzej Jarmakowicz (perkusja) i Jarek Janiszewski (głos).

bonusy:
17. Popołudnie na osiedlu; 18. Rozmowy; 19. Alkohol w walce o pokój; 20. Szpieg; 21. Krótka przygoda z człowiekiem, który obiecywał wykładzinę podłogową /krótka/; 22. Krótka przygoda z człowiekiem, który obiecywał wykladzinę podłogową /jeszcze krótsza/

quid pisze...

cos obcielo linka

http://rapidshare.com/files/289110204/Bielizna_-_Wiara_Nadzieja_Milosc_i_Inwigilacja__Reedycja_2000_plus_dodatki___1986__quid_.rar.html

quid pisze...

http://rapidshare.com/files/289117995/Bielizna_-_Obrazki_z_Wystawki__2009__quid_.rar.html
najnowszy album Bielizny :)
ps.przepraszam Piotrze za te kilka postow pod rzad, ale tak wyszlo ;)

Bolo Young pisze...

mozna prosic o "Milosc... i inwiglacje" reedycje z bonusami? Nie mozna znalezc w sieci, szybko kasowane zrodla niestety.