sobota, 28 lipca 2007

Stos

Zespół STOS powstał w 1981 roku w Jaworznie, po rozpadzie dwóch lokalnych zespołów. Początkowe kompozycje z tego okresu, od razu zdradzały fascynacje ciężkim rockiem spod znaku Black Sabbath, Nazareth, Budgie, UFO .Po licznych zmiach personalnych, w roku 1985 krystalizuje się następujący skład: Rosa (wokal), Jan Bol (perkusja), Witold Hałas (gitara basowa) i Sławomir Gowin (gitara). W tym składzie, zespół miał wyruszyć do Krakowskiego studia, jednak dzień przed wyjazdem na sesję w tragicznych okolicznościach zginęła Iwona - dziewczyna basisty. W smutnych nastrojach grupa wchodzi do studia. W tym czasie powstaje kultowa obecnie kompozycja "Epitafium Dla Iwony", będąca hołdem dla zmarłej przyjaciółki zespołu...W 1985 roku zespół kwalifikuje się do występu na największym festiwalu muzyki Rockowej w Jarocinie. W tym samym roku managerem zespołu został Tomasz Dziubiński, podpisujący się wtedy "Tomasz Zildjan". Występ w Jarocinie spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem fanów (warto wspomnieć, iż Stos był tam jednym z sześciu zespołów Heavy Metalowych, obok grup: Histeryk Filip , Mama , Test Fobii później zespół zmienia nazwę na Kreon, Squier i Fatum ). W 1986 i 87 roku zespół występuje na Metalmanii .W roku 1990 ukazuje się studyjny album zatytułowany po prostu "Stos", zawierający materiał z sesji opolskiej z 1986 roku, oraz materiał z sesji w Poznaniu z 1989 roku (nagrany w składzie: Irena Bol - wokal, Jan Bol - perkusja, Jan Kardas - gitara, Waldemar Harwig - gitara, Waldemar Rosiak - bas. Wkrótce po wydaniu krążka, zespół zawiesza działalność...

"STOS" (1988)1.Anioł Śmierci
2.Lustro Kłamstw
3.Siła Monstrum
4.Czas Wilka
5.Stos
6.Epitafium Dla Iwony
7.Bóg Piekieł (właściwy tytuł: Ognisty Ptak)
8.Czarne Święto (właściwy tytuł: Sabat Czarownic)

12 komentarzy:

Izz pisze...

Dzięki Ci o Panie! A czy może pozostałe dwa wydawnictwa Stosu także posiadasz? Metal Invasion (Split) (1987) i Przebudzenie (Demo) (2001) ?

izz pisze...

...w razie czego pisz na izz.neo@interia.pl

Piotr K. pisze...

Mam tylko to
Stos - Przebudzenie
http://www.divshare.com/download/932353-ddc

Metalstorm pisze...

Dziękuję Ci!

Scareing Inc. pisze...

Epitafium Dla Iwony jeden z mych ulubionych utworów. Niech stos płonie przez wieczności
PS. Dla zainteresowanych posiadam wszystkie wymienione w komentarzach wydawnictwa Stosa plus Samplera Metal shock z utworem rycerzeszakala

drbol pisze...

Dzięki Piotrek za super blog!!!,a
wszystkim fanom dzięki za miłe komentarze.Miejmy nadzieję na szybkie spotkanie na koncertach.Pozdrówka - Irena i Jasiek ze STOSU " NADAL PłONIE "

Piotr K. pisze...

Dzięki za miłe słowa o blogu, dzięki za muzykę którą tworzycie.Jeśli w czymś mógłbym pomóc - piszcie.Może jakieś informacje o koncertach, reklama imprez z Waszym udziałem ,zamieszczę z miłą chęcią.

Mariusz pisze...

Witam. jeżeli ktoś ma nagrania STOS-u , chętnie odkupię. pozdr mkoss@poczta.onet.pl

Paul pisze...

Tak STOS jest wielki. poszukuję kontaktu z zespołem mam małą rogótkę w Krakowie a raczej promocję przed oficjelami miasta

drbol pisze...

HEJ PAUL !!Napisz dokładniej o co chodzi albo podaj jakieś namiary :gg,e-mail to porozmawiamy.Pozdrowienia Irena i Jasiek STOS.

drbol pisze...

HEJ PAUL !!Napisz dokładniej o co chodzi albo podaj jakieś namiary :gg,e-mail to porozmawiamy.Pozdrowienia Irena i Jasiek STOS.

Gabriel pisze...

Dzięki. Po raz kolejny już witam na tym blogu. ;)
Czy nie miałby ktoś płyty "Stos" w jakości 320? Z góry dzięki za odp.
Gabriel