środa, 12 września 2007

Czy znasz Apaczów?

TZN Xenna powstała w sierpniu 1981 r. z inicjatywy Krzysztofa "Zygzaka" Chojnackiego, Tomasza "Gogo Szulca" Kozuchowskiego i Piotra Dubiela. Przechodzący wiele roszad personalnych zespół, pierwsze próby, jeszcze jako Kamash And The Ekers, odbywał w Osiedlowym Domu Kultury ‘’Skarpa’’. Tam też już pod właściwą nazwa, przy rytmicznych drganiach dwóch ‘’eltronów’’ oraz miarowym sprzężeniu reszty sprzętu, zrealizował swoje debiutanckie koncerty. We wrześniu 1981 r odbywa się II Festiwal Nowej Fali w Toruniu, w którym grupa bierze udział. Ze względu jednak na wysoki poziom konkurencji m.in. Republiki, Rejestracji, Braku i Bikini, nie odnosi sukcesu. W następnym roku w towarzystwie Deutera i Dezertera koncertuje siejac ziarno niepokoju i nowej muzyki m.in. na rzeszowskiej ‘’Rock Galicji’’, w Mielcu, Sanoku i Krośnie. W sierpniu 1982 r wygrywa eliminacje do krakowskiego ‘’Open Rocku’’, grając w finale obok Stalowego Bagażu, Turbo i Korpusu.


W tym też czasie , po eksmisji ze ‘’Skarpy’’, Xenna osiada w ‘’Remoncie’’. Pojawiają się pierwsze artykuły, recenzje, wywiady, muzycy prezentują się także w telewizyjnym reporatażu oraz w programie zachodniomieckiej TV ARD. Jesienią gitarzysta Markus zmuszony jest zamienić TZN Xenna na LWP(Ludowe Wojsko Polskie). Jego miejsce zajmuje Falkoneti, gitarzysta i drugi vocal. Tworzy się tym samym najbardziej chyba znany sklad Xenny: Zygzak - śpiew, Falkoneti -g, Sidney- zielony bas, Gogo - perkusja. Kapela przeżywa swój najlepszy okres, jej huraganowa muzyka wyzwala w odbiorcach odzianych w rynsztunki z czarnej skóry impulsywne wyładowania zwane tańcem pogo. Na tym tle Zygzak śpiewa brawurowo swą poezję ulicy, poezje czlowieka zmęczonego teraźniejszością; drobny blondyn, zdający sie dorównywać Rottenowi z okresu Pistols nieprzeciętną estradową charyzmą, pewnością siebie oraz umiejętnością angażowania uwagi słuchaczy. Forma muzyczna dokładnie podporzadkowana jest treści, równie ostrej i bezkompromisowej. Calość tworząca spojny przekaz jest jednocześnie gorzka i fascynująca.
(...)
Występy zespołu zmieniają sie w zloty zalóg z całego kraju, punkowi ortodoksi uznają i akceptują tylko Xenne. Ale w 1983 r przychodzi kryzys, Zygzak zostaje usunięty z kapeli, która próbuje grać bez niego, ze śpiewającym Falkonetim. Lecz brak lidera pozbawia ją dotychczasowej siły przebicia, załamanie pogłebia się. Gogo odchodzi do Tiltu, Sidney przestaje grać, jedynie wokalista pojawił sie raz na scenie podczas jednego z koncertów Dezertera. Zmianę przynosi rok 1984, zespół wznawia próby. Zygzak, Markus, Falkoneti oraz nowy bębniarz Dynia pojawiają sie na koncertach. Ponownie można usłyszeć Religię, Gumę czy jeden z pierwszych utworów Wasz Swiat, a także doskonałe współbrzmiące ze starymi, nowe kompozycje. Grają m.in. z amerykańskim Youth Brigade w ‘’Stodole’’ i na ‘’Róbrege’’. Tonpress wydaje SP z utworami "Ciemny Pokój", "Dzieci z brudnej ulicy". Dwa kolejne utwory "Co za Swiat" i "Gazety mówią" pojawiają się na składance "Jak punk to punk" .
Nagrania Xenny pojawiają się wreszcie na radiowej antenie, młodzi gniewni spod znaku X pozostają wierni pionierom punk rocka, takim jak Sex Pistols czy Sham 69. Powoduje to zamknięcie sie w wąskiej konwencji, która uniemożliwiła ewolucje, ale oni są przecież wyrazicielami niepokojów, problemów i odczuć swojego pokolenia, symbolem niezależności i buntu, nie mogą zawieść fanów i zdradzić swych ideałów. Xenna, apostołowie dekadencji, demony czadu, podejmują wiec tę jedyną, nieodwracalną decyzje. Przestaje istnieć najbardziej punkowa z punkowych grup w kraju. Legenda jednak pozostaje.
Artykuł Kuby Wojewodzkiego, Magazyn Muzyczny 1988/03


Dzieci z brudnej ulicy (1985)

Dzieci z brudnej ulicy
Ciemny pokój


Ciemny pokój (utwory z lat '81-'87 wydane w 1992 roku)1. Szarzy Ludzie
2. Black Dog
3. Puste Miasta
4. Dlaczego?
5. Politycy
6. Rewolucja
7. Anti-Dotum
8. Paranoja 81 roku
9. Ajdont
10. Dlaczego?
11. Wodzowie
12. Guma
13. Religia
14. Miasto
15. Demokracja
16. Zrób coś
17. Aids
18. Po To Byś Się Bał
19. Ola, Ola, Ola Lej
20. Bankier, Oficer, Polityk Czy Ksiadz
21. Twoja Wojna
22. Dzielna Radziecka Kobieta
23. Ksiądz Zygmunt
24. Gówno
25. Gazety Mówią
26. Wasz Swiat
27. Dzieci z Brudnej Ulicy
28. Ciemny Pokoj

9 komentarzy:

Threepio pisze...

Jak zwykle rewelka ,zastanawiam się już kto następny?
Pozdrawiam

pretor114 pisze...

Obstawiam, ze następny będzie Dezerter. Pozdrawiam

yorbi pisze...

hmmm xenna to anex od tyłu a tzn??? podobno przysnila sie zygzakowi :P pozdrowiam i zycze cierpliwosci, szkoda ze nie ma aktywnej martyny....

Threepio pisze...

Z Martyną Jakubowicz też mam problem drugiej- "Poltonowskiej" płyty nie słyszałem od lat i na cd też jej ciągle nie ma ??? Nasz hmmm rynek płytowy jest moim zdaniem bardzo dziwny bo taki RSC ma z pół tuzina kompaktów a materiał z drugiej płyty-wydanej zresztą tylko na kasecie z /83 r/ jest osiągalny tylko w nowszych o kilkanaście lat wersjach ,dla mnie zupełnie bezbarwnych... Dobrze ,że istnieją blogi oraz ich ambitni prowadzący bo jakie szanse miałbym np. na ucztę z "wczesnej" Siekiery?
Pozdrawiam.

Salmon pisze...

ja dodam od siebie ze Dynia(Darek D.) gral najpierw w Smiths 84,maly zespol punk;proby byly w Raszynie(gdzie mieszkal Zygzak,Dynia i moj kolega Jacek ktory gral w Smith 84 )i w Warszawie w osrodku obok stadionu Legii.Mieli pare koncertow;jeden w Teatrze przy placu 3 Krzyzy(co za trema!!!).
Darek "Sidney" mieszkal tylko z babcia;autentyczny y naprawde sympatyczny koles!!!znalem jego dziewczyne z Rakowca(osiedle w wa-wa).jedna ze znanych zadym ktora zrobili(TZN. Xenna) to ta w Hotelu w zakopanym :)
fakt,bylo sporo zalogantow,ktorzy chodzili TYLKO do Remontu aby zobaczyc Xenne...do tej pory pamietam,knajpke obok gdzie wypilo sie pare piw... nie mowiac juz o "Mazowszance"/ul.marszalkowska znana z przesiadywania zalogi z Ochoty i Grochowa.i oczywiscie Wolumen(pchli targ niedaleko Huty).
jeden z gitarzystow TZN Xenna byl rowniez moim kolega :) Robert Micorek,gral bodajze na Poza Kontrola...
en fin... que tiempos
ktos pamieta Tyca czy Plame ze Sluzewca??

"A to Tycu, pierwszy punk w Warszawie, charyzmatyczna postać, nieustannie urządzał zadymy na mieście..."

http://serwisy.gazeta.pl/czasopisma/1,42475,2103378.html


http://salmon212.multiply.com/music

Spq pisze...

Piotrek Zyg Zag mieszka na mojej ulicy. :)

Anonimowy pisze...

Tak ja pamiętam Tyca[i innych,ciekawe czy żyja] własnie dzisiaj w trójce redaktor Olszański opowiedział jak Tycu mu zrobił zadyme w szkole w której Olszański był wychowawcą[też się tam wybierałam]Brylewski mówił że Tycu nie żyje i przed chwilą to potwierdził pan Olszański. pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Pochodzę z Mokotowa ,Tyc mieszkał w bloku bok mnie super gościu jeżeli komuś coś mówi klub na Łowickiej to wie o czym mówię i nie żaden kropka tylko gość mial ksywkę Pokrop , wszyscy jedziemy na kleju. Nie zapomnę nigdy jak Tyc do przechodząc obok psiarni sztachajac się klejem mówi : I co drewniane zajączki :) to była jazda . Nie stety już nie żyje ale jest jeszcze jego siostra Agnieszka

Anonimowy pisze...

Bo ja wiem czy Pokrop był taki fajny..., zaliczyłem krojenie od niego i paru kolesi w 1983-cim pod Remontem, a do tego podpierali się Tyc-em, choć on z tą kur..ską akcją nic wspólnego nie miał... :-( .