środa, 10 października 2007

Emigranci


Tekst ze strony domowej Emigrantów.

"Zespół zrodził się pod koniec 1989 roku z inicjatywy wrocławianina Edmunda Stasiaka, który po latach spędzonych w kapeli Jana Borysewicz ,Lady Pank postanowił rozwinąć skrzydła i sam komponować pod szyldem własnej kapeli EMIGRANCI. Do współpracy zaprosił byłego basistę Oddziału Zamkniętego oraz grupy Martyny Jakubowicz, Roberta Jaszewskiego. Rolę pałkera panowie powierzyli znanemu z grupy Perfect, Piotrowi Szkudelskiemu. Spotkanie sekcji rytmicznej czyli Roberta i Piotra nie było przypadkowe gdyż obaj występowali już razem wcześniej w grupie towarzyszącej Martynie Jakubowicz. Aby kapela mogła w pełni zacząć działać potrzebny był jeszcze wokal. Wybór padł na znanego z zespołów Hak i Aya RL, Pawła Kukiza. Muzycy zebrali się na początku w celu zarejestrowaniu utworu "Na falochronie" w STUDIO IZABELIN w maju 1990 roku. Do muzyki Edmunda Stasiaka słowa skreślił Paweł Kukiz i w ten oto prosty sposób utwór opowiadający o beznadziei służby wojskowej stał się przebojem roku 1990. O popularności utworu może świadczyć to iż na Liście Przebojów Programu 3 ,znalazł się aż 12 razy w pierwsze 15-stce, zaliczając aż 4 razy pozycję numer 1. Po sukcesie utworu EMIGRANCI rozpoczęli bardziej regularną działalność. W styczniu 1992 roku na Rock For AIDS w warszawskiej Hali Gwardii zagrali pierwszy koncert. Od lutego do maja zespól zaszył się w STUDIO IZABELIN, gdzie pod okiem producenta Andrzeja Puczyńskiego rozpoczęli nagrania debiutanckiego albumu "Rosja i Ameryka". Album ukazał się w połowie roku i został wydany przez firmę Bass Records. Nowym Emigrantem który pozostawił swoje partie klawiszy na płycie był Piotr Pruski znany wcześniej z zespołu Syndia. Na płycie pojawili się także goście Igor Czerniawski w utworach "Ponad świat" i "Prosto do słońca" oraz Mariusz Zabłocki w utworze "Na falochronie" Na płycie znalazło się 8 utworów z muzyką Edmunda Stasiaka i słowami Pawła Kukiz oraz cover LED ZEPPELIN zatytułowany "Piosenka Emigrantów" Płyta przyniosła kilka przebojów "Prosta do słońca", "Nawet tu" oraz "Rosja i Ameryka" które pozwoliły przedostać się do czołówki zespołów początku lat 90-tych. W roku 1993 nastąpiły poważne zmiany personalne odszedł najpierw Piotr Szkudelski który dołączył do reaktywowanego na koncerty w Kanadzie Perfectu. Nowym perkusistą został Marek Surzyn znany ze współpracy m.in. z Brekaut, Kciuk&Surzyn Band.Długo nie trzeba było czekać aby w jego ślady poszedł Paweł Kukiz powracając do swojej macierzystej formacji Piersi".
Po zmianach personalnych i przerwach w działalności grupa istnieje do dzisiaj, nagrała jeszcze dwa albumy ale właściwie niczym nie zaskoczyła.


Rosja i Ameryka (1992)


1.Na falochronie
2.Nic się nie stało
3.Słucham i patrzę
4.Prosto do słońca
5.Będę z tobą
6.Rosja i Ameryka
7.Nawet tu
8.Ponad świat
9.Piosenka emigrantów

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Poczatek lat 90', to byl chyba jeden z najslabszych okresow polskiej muzyki. Jarocin juz sie skonczyl, bo starsza generacja muzykow dorosla, a mloda nie wiedziala czego chce i w ogole jakas zagubiona byla bez pomyslow na tworzenie. Czesc starych wyg usilowal jeszcze odcinac kupony od tego, ze ktos pamieta ich nazwiska i efektem byly wlasnie tak beznadziejne kapele jak Emigranci. Nie dosc, ze nazwa idiotyczna, to teksty o przyslowiowej dupie Maryni, a muzyka to jakis pseudo-pop-rock...

Pawel L. - Pulawy