wtorek, 2 października 2007

Pogo

Poczatki grupy Aya RL sięgają Jarocina '83, gdzie doszło do spotkania muzyka rosyjskiego pochodzenia Igora Czerniawskiego oraz dwóch muzyków laureata tegoż festiwalu, grupy Hak - Pawła Kukiza i Jarosława Lacha. Czerniawski miał tam solowy występ który przypadł do gustu jarocińskiej publiczności.Pamiętam dokładnie jak w czasie koncertu ,Igor zapowiadał swój kolejny utwór który miał tytuł "Nie strzelajcie do perkusisty", na co z publiczności ktoś zareagował okrzykiem : Nie strzelajcie do Ajgora!!! , czym wzbudził ogólna wesołość wsród tłumu. Swoją drogą Czerniawski wykazał się duża odwagą (będac rosjaninem) występując w niecałe dwa lata po wprowadzeniu stanu wojennego przed 20-tys. audytorum , napewno nie nastawionym przyjaźnie do braci zza wschodniej granicy. Natomiast występ grupy "Hak" , lauerata Jarocina przywitały gwizdy i wycie niezadowolonej z werdyktu publiki. Osobiście byłem jednym z gwizdających ,ponieważ było kilku innych wykonawców bardziej zasługujących na to by być laureatem.

Za oficjalną datę powstania Aya RL uważa się wiosnę 1984 roku. Pomysłodawcą i zarazem menedżerem Ayi był organizator festiwali w Jarocinie, Walter Chełstowski. Nie był to jedyny taki pomysł Waltera, jak wspomina Lech Janerka, miał on propozycję od Waltera Chełstowskiego, by zrobić supergrupę ,Czerniawski - Janerka - Ciechowski. Niestety obecność Czerniawskiego, Janerkę rozśmieszyła i oni (Czerwniawski i Chełstowski ) się chyba obrazili. Osoba Chełstowskiego chyba wyjaśnia dlaczego Aya właściwie od powstania ,dołaczyła do czołówki najpopularniejszych polskich grup.
"Jazz", pierwsze nagranie tria, cieszyło się umiarkowanym powodzeniem, ale następna piosenka, "Skóra", została wielkim przebojem i wręcz hymnem pokolenia wychowanego na jarocińskich festiwalach.
"Skórę", tak jak i inne utwory zespołu, znakomicie przyjęto podczas koncertu Rock Arena w czerwcu 1984 w Poznaniu (pierwszy publiczny występ Ayi RL), a potem na festiwalu Jarocin '84 (gdzie Kukiz występował również z grupą Piersi). Zanim "Skórę" opublikowano na kompaktowej wersji debiutanckiego albumu tria, dostępna była tylko na składankach - "Top '84" i "Sztuka latania".
Debiutancki album "Aya RL", tzw. "Czerwony", ukazał się w roku 1986, zawierał dziesięć kompozycji z których kilka zostało wykorzystanych w filmach "Fala" i "My Blood Your Blood" nakręconych podczas festiwalu Jarocin '86.

Płyta zaskoczyła swoją odmiennością, mieszanką elektronicznego popu z rockowym zacięciem oraz zimnofalowym klimatem i niewątpliwe była dużym wydarzeniem muzycznym. Napewno ma swój niepowtarzalny nastrój, inteligentnie budowany przez muzyków. "Czerwony" album Ayi RL okazał się apogeum artystycznej formy i popularności tria, tym bardziej, że prowadziło ono sporadyczną działalność koncertową. W listopadzie 1985 roku Lach schronił się przed służbą wojskową w USA, toteż dalsza działalność Ayi stanęła pod dużym znakiem zapytania.
Dopiero po trzech latach stagnacji zespół został zasilony przez gitarzystę Adama Romanowskiego (na "Czerwonym" albumie gościnnie grał na instrumentach perkusyjnych).
W marcu 1989 roku Czerniawski, Kukiz i Romanowski nagrali album, ponownie zatytułowany "Aya RL", a od koloru okładki zwany "Niebieskim", który ukazał się rok później. Był on właściwie kontynuacją pomysłów i rozwiązań znanych z pierwszego krążka i właściwie przeszedł niezauważony, no może poza utworem "Jak ze szkła i ze stali ". Krótka recenzja z Wyborczej chyba najlepiej to wyraża :
"...następny, wydany po dłuższej przerwie, album zespołu Aya RL był już tylko bladą kopią debiutu. Czyżby trzej muzycy nie mieli już nic więcej do powiedzenia?"
Potem Aya RL właściwie przestała istnieć.

Kukiz reaktywował Piersi i osiągnął z tą grupą duży sukces, przyłączył się też do Emigrantów z którymi nagrał jeden album. Czerniawski zajął się produkcją nagrań innych zespołów, co robił już wcześniej (m.in. możemy mu podziękować za brzmienie takich grup jak Made in Poland, Madame,Variete, Ziyo, Zoilus, Milion Bulgarow, Aurora, Kosmetyki mrs.Pinki , Siekiera,Process, Closterkeller ), ilustrował filmy, sztuki teatralne i spektakle baletowe oraz wydał dwa albumy z muzyką elektroniczną "Jutro będzie wczoraj" ( tylko w ZSRR) w 1990 roku i "Gone" w 1994 roku. Ponadto wspomógł Róże Europy na albumie "Krew Marilyn Monroe".
Po powrocie do Polski Lacha w 1992 roku, Aya została reaktywowana w oryginalnym składzie, jednak Kukiz szybko zniechęcił się do zespołu. W efekcie nagrana w duecie płyta "Nomadeus" (1994) zawierała muzykę odmienną od płyt poprzednich w całości opartą na instrumentarium komputerowym i klimatem pokrewną Enigmie czy Deep Forest. Choć "Nomadeus" został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii "album z muzyką taneczną", nie zdołał zainteresować publiczności.
W sierpniu 1996 r. ukazał się maksisingel "Ameryka" z czterema wersjami utworu tytułowego. Płytka, w której nagraniu gościnny udział wziął Kukiz, zapowiadała album "Calma", wydany na jesieni tego samego roku. Na "Calmie" Aya RL przedstawiała w większości muzykę instrumentalną, opartą na rytmach techno. Na albumie można usłyszeć głos Kukiza ("Wy-to-ya" i "Jazz (AD 1996)"), ale tym razem był on wspamplowany ze starych nagrań.
"Calmę" grupa promowała kilkoma koncertami zorganizowanymi w klubach techno. Czwarty album Ayi RL doczekał sie nominacji do nagrody Fryderyk w kategorii "muzyka taneczna".
W 1998 roku ukazuje się minialbum "Wy to ja '98" i jest to już właściwie dance music, a jeszcze w tym samym roku Aya, już tylko z Czerniawskim w składzie, wydaje album "Change In Form". Muzyka z tej płyty stanowiła dalszy ciąg muzycznych poszukiwań na gruncie brzmień elektronicznych.Aya RL (czerwona) 1986

http://sharebee.com/63a9add7Aya RL (niebieska) 1989

Nomadeus (1994)

http://www.megaupload.com/?d=7A3RYWQ0


Wy to ja '98 (1998)


1.Wy to ja (98 mix)
2.Wy to ja (vinyl mix)
3.Brahma-7
4.No danger
5.Kilim
6.Danger

12 komentarzy:

RObert POland pisze...

Kultowa płyta ... (mówię o czerwonej Aya RL). Na pewno niejeden katował vinyl do upadłego...
A specyficzny klimat, gdy usłyszałem po raz pierwszy w radio Księżycowy Krok, do dziś pamiętam.

Niestety, nigdy nie słuchałem następnych nagrań Aya RL - podobno to nie ten styl, co na debiucie (?) będę musiał sprawdzić - podsumowując : u mnie grupa zawsze będzie w pamięci właśnie za sprawą tej pierwszej płyty.
Pozdro, Piotrze.

ROb.

Anonimowy pisze...

Tak, pierwszy album Aya RL to pozycja kultowa. Termin "kultowa" często nadawany na wyrost w tym jednak przypadku nie ma mowy o przesadzie. Ten album trzeba znać. Robert wspomina o "Księżycowym kroku" - tak, dokładnie kiedy czasem wracam do tego nagrania zawsze mam gęsią skórkę, ma coś w sobie. Niesamowity "Unikaj zdięć" to następna perełka. Niebieska płyta nie podbiła mego serca - poza promowanym i nawet całkiem sporym przebojem "Jak ze stali i ze szkła" to moim zdaniem już nie to. Późniejszych wydawnictw nie znam. Igor, o ile mnie pamięć nie myli, uczestniczył też w projekcie Oita ( bodaj z Beatą Pater ).
Pozdr.
Tomasz

Marmot pisze...

Co do posta, bardzo dobry tekst, ale czy czasem Fala nie była kręcona podczas Jarocina 85? Takie małe zapytanie, bo troszkę już niepewny jestem.

Pozdrawiam.

Piotr K. pisze...

Myślę że film "Fala" był kręcony w 85 a ukazał sie w 1986.Natomiast film kanału BBC "My blood Your blood" był kręcony w 86 i ukazał się w 86r.

Anonimowy pisze...

"Nomadeus" zupełnie odmienny brzmieniowo, ale ciekawa nawet urzekający. Jeden problem standardowe hasło (tocomigra) nie działa - błąd CRC. Można coś z tym zrobić?
TW

Piotr K. pisze...

Hasło do Nomadeus brzmi: podkowa.Pochodzi z GumiMello Forum na które serdecznie zapraszam bo man nieco podupada.Oto link do forum:http://free4web.pl/3/0,141425,default.html;jsessionid=8C4A6E712FD812C7FFC0D9C76EBE2AA8
a hasło do wejścia to : naszeforum.

Anonimowy pisze...

Jaki jest hasło do aya rl(czerwona)?

Anonimowy pisze...

from CD (Pomaton 1991)

Czerwona

http://rapidshare.com/files/144963973/A.part1.rar
http://rapidshare.com/files/144974273/A.part2.rar
http://rapidshare.com/files/145055133/A.part3.rar
http://rapidshare.com/files/145072498/A.part4.rar
http://rapidshare.com/files/145073736/A.part5.rar

Anonimowy pisze...

tylko Czerwona i ciary przy ksieżycowym i unikaj zdjeć =)
płytę zdobyłem w nietypowy sposób - znalazłem w krzakach =)trochę porysaną,ale co tam...komus musiała sie nie spodobać i wyrzucił...

@rek

Vasyliuk pisze...

Thank you for links to albums. looking for them since 1998.
but ... to set records passwords. They are not listed on the page.
as they open?
Once again, thank you!

Anonimowy pisze...

password: tocomigra

Jarocin-Festiwal.com pisze...

Chyba nigdzie nie znajdzie się zgodnego z faktami opisu powstania Aya RL.
Dlatego polecam książkę GRUNT TO BUNT. Tam jest wszystko. Kukiz, Lach nie poznali się osobiście w Jarocinie. Wspólne granie nie było pomysłem Chełstowskiego. Pierwsza próba odbyła się nie wiosną 1984 r, więc i powstanie tria faktycznie jest kiedy indziej