sobota, 27 października 2007

Nie mówię, ja myślę

Formacja "Made in Poland" powstała w maju 1984 roku w Krakowie na gruzach punkowej formacji Ekshumacja, uczestnika Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin'83. W pierwszym składzie znaleźli się Robert "Rozzy" Hilczer (wokal), Krzysztof "Córa" Grażyński (gitara), Piotr Pawłowski (gitara basowa) i Artur Hajdasz (bębny).Koncertowy debiut formacji przypada na FMR Jarocin'84, gdzie została ona entuzjastycznie przyjęta przez publiczność. Zespół wystąpił tam również rok później. Inne ważne występy to między innymi Rock Arena'85 w Poznaniu.
W 1985 roku ukazuje się pierwszy singel zespołu - "Ja myślę"/"Obraz we mgle". Pierwsze z tych nagrań pojawi się również na kompilacji zatytułowanej "Jeszcze młodsza generacja"( jesli ktos ma niech podrzuci ). W tym czasie zrealizowana została też piosenka "To tylko kobieta ".


W 1986 roku zespół pozbywa się swojego dotychczasowego wokalisty, próbując za mikrofonem m.in. wokalistkę Jolantę Annę Pulchną i Roberta Gawlińskiego z zespołu Madame. Z tą pierwszą nagrywa w roku 1986 trzy nowe utwory, z których największą popularność zyskują "Wciąż tylko mgliste słowa(Ucieczka)". Warto zwrócić uwagę na rewolucyjne brzmienie drugiego singla zespołu z utworami "Jedna kropla deszczu/Nieskazitelna twarz". W 1987 roku powraca Rozzy, zaś zespół nagrywa materiał na debiutancki longplay zatytułowany po prostu Made in Poland. Utrzymany klimacie twórczości The Style Council i Simply Red album okazał się zupełnie nietrafiony w gusta ówczesnej publiczności. Ostatecznie po roku 1988 słuch o zespole ginie. Aktywny muzycznie pozostaje praktycznie Artur Hajdasz, grający w Tilcie (a już w latach 90-tych w Homo Twiście i Pudelsach).
Made in Poland reaktywowało się kilkakrotnie, jednakże bez sukcesów. Ostatnio można było ich ujrzeć na festiwalu w Jarocinie 2006 (bez Rozziego i Córy, za to Hajdaszem jako wokalistą)


W warstwie muzycznej utwory Made in Poland przypominały dokonania The Cure z okresu "Seventeen Seconds" i "Faith". Także zespoły takie jak Joy Division, Echo And The Bunnymen, Opposition i Killing Joke wywarły wyraźny wpływ na twórczość zespołu.
Warto także wspomnieć o udanych tekstach zespołu z pierwszego okresu działalności. "Program", "Ja myślę", "Obraz we mgle" czy "Papier z pieczątką" to jedne z najlepszych tekstów polskiego rocka w tamtym okresie, które do tej pory nie straciły swojego uniwersalizmu i humanizmu.Best of Made in Poland - Obraz we mgle


 • 1. Ja myślę
 • 2. Obraz we mgle
 • 3. To tylko kobieta
 • 4. Wspomnienie świata
 • 5. Dokąd tak biegniesz
 • 6. Obłoki me
 • 7. Pięść i strach
 • 8. Moc
 • 9. Siódmy wyraz
 • 10. Zielona wyspa
 • 11. Zostanę dla ciebie
 • 12. Ostatnia piosenka
 • 13. Ucieczka (wciąż tylko śliskie słowa)
 • 14. Jedna kropla deszczu
 • 15. Nieskazitelna twarz

http://sharebee.com/29182b43

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Dziękuje Ci Piotrze, bo właściwie czekałem na tą płytę. Znałem tylko utwory zamieszczone na Nowej Fali . Mocno Cię pozdrawiam. Też chciałbym się czymś podzielić, ale jak czytam Twojego bloga to nie wiem czy jestem w stanie to zrobić. Jeśli specjalnie czegoś szukasz- to pisz: tomekuz@O2.pl pozdrawiam - tak trzymaj

Anonimowy pisze...

Cieszę się, że obrał Pan kierunek na Gawlińskiego. Może doczekam się płyt Opery / szukam jej już bardzo długo/. Super blog - dowiedziałem się sporo o grupach mojej młodości. Pozdrawiam

Piotr K. pisze...

Płytę Opery mam i kiedyś tu będzie.Ale dopiero po tym jak skompletuje wifonowską składankę "Radio Nieprzemakalnych" .Może ktoś pomoże?

Anonimowy pisze...

Niestety hasło tocomigra nie działa,a nie mogę się doszukać innego. Czy mógłby ktoś pomóc?

Anonimowy pisze...

Co do Opery zgrałem z kasety i jest dostępne tu
http://chomikuj.pl/maccarols/Robert+Gawlinski+i+Opera
nie jest to za dobra jakoś ale może uda mi się lepiej kiedyś a póki co jest tak ;-)
Jest tam także Madame inne piosenki niż są tu także oraz Variete ;)